Exprezident Kiska spustil módnu značku Romade. Bojovať chce proti diskriminácii Rómov na trhu práce (video)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Bývalý prezident Andrej Kiska stojí za novým filantropickým projektom ROMADE. Na snímke exprezident v košeli menovanej módnej značky.
Bývalý prezident Andrej Kiska stojí za novým filantropickým projektom ROMADE, na fotografii je v košeli menovanej módnej značky. Foto: www.facebook.com - koláž SITA Webnoviny.
Tento článok pre vás načítala AI.

Bývalý prezident Andrej Kiska spustil nový filantropický projekt s názvom ROMADE, ktorý má ambíciu zabezpečiť stálu prácu a príjem Rómom a Rómkam, ale sa aj inšpirovať ich kultúrou a tradíciami.

Celý rozhovor s exprezidentom Kiskom >>>

„ROMADE je filantropický, neziskový projekt, ktorý vznikol preto, aby sme pomohli z nášho Slovenska spraviť modernú, empatickú krajinu, kde každý jeden človek, bez ohľadu na farbu pleti, dostal šancu pracovať a žiť ako všetci ostatní,“napísal exprezident Kiska na sociálnej sieti v auguste tohto roku, kedy spúšťal svoj najnovší projekt.

Diskriminácia Rómov na trhu práce

Ak si Rómovia hľadajú prácu, pri pracovných pohovoroch sú často diskriminovaní. „Rómov máme na Slovensku skoro 10 percent, zamestnanosť ale medzi nimi je 23 percent, v bežnej populácii je to 76 percent,“ upozorňuje Kiska.

Ak máte rómske meno, šanca, že vás pozvú na pohovor klesá o 50-percent. Je to veľmi ťažký problém, ktorý by som chcel pomôcť aspoň trošku riešiť,“ uviedol ďalej bývalý prezident.

„Z troch oblastí – vzdelanie, bývanie a zamestnanosť, som sa rozhodol vyskúšať pomôcť v zamestnaní hlavne mladým Rómkam. Ak Rómovia majú prácu, veľmi často sa porieši ako bývanie tak aj viacej dbajú na vzdelanie svojich detí,“ hovorí Kiska. Viac o jeho novom filantropickom projekte si pozrite vo videu.

ROMADE je projekt sociálnej módnej značky, ktorý vytvoril nové módne návrhy inšpirované rómskou kultúrou. Navrhli ich špičkoví slovenskí módni návrhári, ale oblečenie šijú hlavne mladé Rómky v dielni v Košiciach. Kolekciu odevov módnej značky ROMADE si záujemcovia môžu pozrieť aj na ich e-shope.

Rozhovory zo štúdia SITA nájdete aj na >>> Spotify

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Andrej Kiska