Fico: O žiadnom zákone ešte nebola taká široká diskusia ako o rušení špeciálnej prokuratúry (video)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Robert Fico
Slovenský premiér Robert Fico na samite Európskej rady v Bruseli. Foto: SITA/AP
Tento článok pre vás načítala AI.

O žiadnom zákone v histórii SR nebola taká široká diskusia, ako o návrhu na zrušenie Úradu špeciálnej prokuratúry. Na stredajšej tlačovej konferencii to povedal predseda vlády Robert Fico (Smer-SD). Ako ďalej uviedol, o návrhu sa vedú diskusie laické, mediálne aj odborné.

„To, že bola použitá forma skráteného legislatívneho konania, nemá žiadny dopad na to, ako dlho sa tento zákon bude prerokovávať,“ skonštatoval Fico.

Zrušenie špeciálnej prokuratúry

Zároveň pripomenul, že návrh zrušiť špeciálnu prokuratúru prešiel vládou a v parlamente sa momentálne diskutuje len o návrhu na skrátené legislatívne konanie.

Následne bude ešte návrh prerokovaný v dvoch čítaniach. Zároveň premiér predpokladá, že prezidentka Zuzana Čaputová novelu Trestného zákona, ktorá ruší ÚŠP, vráti parlamentu, takže sa o nej bude rokovať opätovne. „Zase budeme svedkami stoviek vystúpení a tisícov faktických pripomienok,“ uviedol Fico.

Odstavenie Lipšica

Predseda vlády tiež povedal, že na stole boli v tejto súvislosti tri návrhy. Prvý počítal len s odstavením Daniela Lipšica z funkcie špeciálneho prokurátora. Podľa druhého mal byť spolu s ÚŠP zrušený aj Špecializovaný trestný súd. Konečným kompromisným návrhom podľa neho bolo zrušenie ÚŠP a zachovanie súdu.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem
Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Daniel LipšicRobert Fico
Firmy a inštitúcie Smer - SSDÚrad špeciálnej prokuratúry