Parlament rieši novelu Trestného zákona, v rozprave je prihlásených ešte takmer 40 rečníkov (naživo)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Parlament, NR SR
Foto: ilustračné, SITA/Ľudovít Vaniher
Tento článok pre vás načítala AI.

V Národnej rade SR v stredu opäť pokračuje rozprava k návrhu na skrátené legislatívne konanie k vládnej novele Trestného zákona, ktorá ruší Úrad špeciálnej prokuratúry a znižuje tresty za korupciu či drogy. V rozprave k tomuto bodu je písomne prihlásených ešte takmer 40 rečníkov.

V stredu ako prvá v rozprave vystúpila poslankyňa Tina Gažovičová (PS), ktorá kritizovala vládu Roberta Fica (Smer-SD) za rýchle prijímanie legislatívnych zmien.

Som presvedčená, že keby vláde išlo o čo najkvalitnejší návrh z pohľadu celkových dopadov na krajinu, netlačili by na rýchlosť,“ uviedla v pléne parlamentu. Na vládnu garnitúru sa zároveň obrátila s otázkou, prečo sú zmeny v Trestnom zákone také nevyhnutné.

Tento návrh nespĺňa zákonné podmienky, ktoré sú potrebné preto, aby sa niečo prerokovalo v skrátenom legislatívnom konaní,“ dodala. Ficova vláda chce podľa nej o novele rokovať zrýchlene preto, aby obmedzila diskusiu a kritiku.

Chceli ho presadiť z pozície moci rýchlo, bezbolestne, ako keď strhávate leukoplast. Toto je skôr vytrhávanie vlasov a nechtov našej demokracii,“ myslí si. Podľa Gažovičovej opozícia dlhou rozpravou zároveň supluje medzirezortné pripomienkové konanie a čas, ktorý na to mal byť určený.

Naživo: Rokovanie parlamentu

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Robert FicoTina Gažovičová
Firmy a inštitúcie Národná rada SRPS Progresívne SlovenskoSMER-SDÚrad špeciálnej prokuratúry