Ficova vláda dostala z Bruselu ďalší varovný list, hrozba zmrazenia stále eurofondov trvá

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
PREMIÉR: Otázky Ústavnému súdu SR
Sprava: Predseda vlády SR Robert Fico a člen Zboru poradcov predsedu vlády SR Dávid Lindtner počas tlačovej konferencie predsedu vlády SR Roberta Fica, podpredsedu vlády a ministra obrany SR Roberta Kaliňáka, poslanca Národnej rady SR Tibora Gašpara a členov Zboru poradcov predsedu vlády SR Mareka Paru a Dávida Lindtnera na tému: Niekoľko otázok Ústavnému súdu SR na Úrade vlády SR. Foto: archívne, SITA/Milan Illík.
Tento článok pre vás načítala AI.

„Komisár Didier Reynders poslal 29. februára slovenskému ministrovi spravodlivosti Borisovi Suskovi list, v ktorom uviedol problémy, ktoré Komisia zistila v súvislosti s nedávnymi zmenami a doplneniami, ako aj možnosti nápravy,“ citoval portál vyjadrenie Európskej komisie.

Problémy aj po zásahu ústavného súdu

Z obsahu listu podľa portálu vyplýva, že eurokomisia vidí v schválenej novele problémy, ktoré analyzuje aj po zásahu ústavného súdu. Ako strážkyňa zmlúv v EÚ má podľa Euractiv.sk právo zažalovať krajiny na Súdnom dvore EÚ za prijatie zákona, ktorý ide proti európskym pravidlám, čo môže viesť k vysokej pokute.

„Od roku 2020 má tiež právo preventívne pozastaviť eurofondy krajine, ktorá ich nedostatočne ochraňuje. Na obe z týchto možností eurokomisia odkazovala v predchádzajúcich listoch,“ pripomína portál.

Dostatočne závažná hrozba

V súčasnosti podľa Euractiv.sk nie je jasné, či samotné zrušenie európskej prokuratúry, ktoré vstúpi do platnosti aj po zásahu ústavného súdu, vyhodnotí eurokomisia ako dostatočne závažnú hrozbu na to, aby navrhla zmrazenie eurofondov. Prípadne, či spustí mechanizmus ich podmienenosti aj na základe pozastavených častí zákona.

„Sankcie by totiž mala prijímať proporčne k hrozbe zneužitia eurofondov,“ dodal Euractiv.sk.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Boris SuskoDidier Reynders
Firmy a inštitúcie ECJ Európsky súdny dvorEURACTIVEurópska komisia (EK)Ústavný súd SR