Šeliga upozornil na plány Ficovej vlády rozhodnúť o zrušení dvoch inštitúcií, ktoré dozorujú na najzávažnejšie korupčné kauzy

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Juraj Šeliga
Juraj Šeliga (Demokrati). Foto: SITA/Diana Černáková
Tento článok pre vás načítala AI.

Juraj Šeliga (Demokrati) upozornil, že vláda Roberta Fica (Smer-SD) má v pláne na najbližšom rokovaní vlády rozhodnúť o zrušení Úradu špeciálnej prokuratúry a Špecializovaného trestného súdu.

Strana Demokrati vyzýva opozíciu, aby téme venovala náležitú pozornosť. Demokrati chcú v tejto súvislosti kontaktovať aj Európsku komisiu, aby proces pozorne sledovala a adekvátne vyhodnotila.

Brutálny útok na právny štát

Ako Šeliga vysvetlil, ide práve o inštitúcie, ktoré dozorujú najzávažnejšie korupčné kauzy, respektíve o nich rozhodujú na súde.

Áno aj také kauzy, ktoré sa týkajú Smeru, Hlasu a SNS. Ide o brutálny útok na právny štát, ten chcú pochovať novelou, pravdepodobne v skrátenom legislatívnom konaní. Všetky vyšetrovania budú stopnuté a sudcovia budú preradení. A to všetko pre pokojný spánok Roberta Fica,” vyhlásil Šeliga a podotkol, že Špeciálna prokuratúra a Špecializovaný trestný súd môžu byť podriadené generálnemu prokurátorovi Marošovi Žilinkovi, ktorý bude mať absolútnu právomoc nad všetkými prípadmi.

Táto téma musí byť prioritou

Aj to je dôvod, prečo chcú Demokrati kontaktovať Európsku komisiu. Šeliga apeluje aj na opozíciu, aby túto tému brali ako prioritu.

Nesmieme to nechať tak. Mobilizujme verejnosť, hovorme o tom, aké je to nebezpečné a upozorňujme na dôsledok, že zrušením týchto inštitúcií hrozí absolútna nadvláda Fica a koniec spravodlivosti na Slovensku,“ uzavrel Šeliga.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Juraj ŠeligaMaroš ŽilinkaRobert Ficošpecializovan
Firmy a inštitúcie DemokratiEK Európska komisiaHlas-SDSMER-SDSNS Slovenská národná stranaŠpecializovaný trestný súdÚrad špeciálnej prokuratúry