FIFA prísne potrestala Arsenal, pri prestupoch ovplyvňoval nezávislosť a politiku iných klubov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Pierre-Emerick Aubameyang, Arsenal FC
Kanonier Pierre-Emerick Aubameyang v drese londýnskeho Arsenalu. Foto: archívne, SITA/AP.

Medzinárodná futbalová federácia (FIFA) potrestala anglický klub Arsenal Londýn pokutou 40-tisíc švajčiarskych frankov (približne 38-tisíc eur, pozn.) a organizáciu z Emirates Stadium dôrazne upozornila na praktiky pri hráčskych prestupoch.

Funkcionári „The Gunners“ mali pri transferoch využívať rôzne klauzuly, ktoré mali vplyv na fungovanie iných klubov.

Arsenal by inkasoval väčšiu časť odstupného

Vyšetrovanie zistilo podozrivé konanie pri prestupoch dvoch hráčov – Chubu Akpoma do gréckeho PAOK Solún a Joela Campbella do talianskeho Frosinone Calcio. V dohodách o transakcii bolo u oboch zakotvené, že ak by v budúcnosti z týchto klubov prestupovali späť na Britské ostrovy, Arsenal by zinkasoval väčšiu časť odstupného.

Ak by sa Akpom zo Solúna vrátil do „kolísky futbalu“, na konto Arsenalu by putovalo až 40 % z transferovej sumy, no ak by zamieril kdekoľvek inde, dostal by z prestupovej čiastky „iba“ 30 %.

Frosinone bolo taktiež podobne „motivované“ – pri prestupe Campbella späť do Anglicka by Arsenal získal 30 namiesto 25 % z výšky odstupného.

Porušovanie pravidiel pri uzatváraní zmlúv

Vyšetrovanie 13-násobného anglického šampióna za začalo v januári. Disciplinárna komisia FIFA zistila, že Arsenal porušuje pravidlá uzatvárania zmlúv. Tie mu umožňovali ovplyvňovať iné kluby, ich nezávislosť a transferovú politiku v prípadoch dotknutých hráčov.

Samotný Arsenal informoval FIFA o podmienkach prestupov a uviedol, že anglická Futbalová asociácia (FA) ani vedenie Premier League nevzniesli žiadne námietky k možnému ovplyvňovaniu treťou stranou.

FIFA v stanovisku smerom k Arsenalu uviedla, že ak v budúcnosti dôjde k podobným previneniam, sankcie voči Londýnčanom budú omnoho prísnejšie.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie FC Arsenal LondýnPAOK Solún