16.10. V druhej polovici tohto desaťročia môže nastať výraznejšie zlacnenie energií ( SITAenergetika.sk) Pokračujúce znižovanie produkcie uhlia a plynu v EÚ by mohlo do roku 2035 znížiť celkové náklady na energetický systém.
7.10. K najrýchlejšie rastúcim firmám v Afrike patria dodávatelia solárnej energie ( SITAenergetika.sk) Na celom africkom kontinente, ktorý má viac ako 1,3 miliardy obyvateľov, má prístup k elektrine len zhruba 600 miliónov ľudí.
26.3. Rusko presmerovalo export svojej ropy do iných oblastí sveta. Ktoré štáty jej od vypuknutia vojny dovážajú najviac? ( SITAenergetika.sk) Údaje poskytla Medzinárodná agentúra pre energetiku (IEA).
17.2. Jadrovú energiu uznali za čistý zdroj, Slovensko bude aj naďalej pokračovať v rozvoji jadra ( SITAenergetika.sk) udúcich slovenských jadrových expertov budú pomáhať vychovávať aj Francúzi.
23.11.23. Ropný a plynárenský sektor čakajú výrazné kroky. Inak sa svet extrémnym meteorologickým udalostiam nevyhne ( SITAenergetika.sk) Energetický sektor je zodpovedný za viac ako dve tretiny všetkých emisií skleníkových plynov súvisiacich s ľudskou činnosťou, pričom ropa a plyn sú zodpovedné za približne polovicu z nich.
14.11.23. Ruské príjmy z exportu ropy medzimesačne klesli, obchádzanie sankcií je pre obchodníkov náročné ( SITAenergetika.sk) Globálne ceny ropy tiež skĺzli, čo prispelo k poklesu hodnoty ruskej ropy.
17.10.23. Vojna na Blízkom východe ovplyvňuje trhy s ropou, vyššie ceny zasiahnu najviac rozvojové krajiny ( SITAenergetika.sk) Severomorská ropa Brent, ktorej cena sa považuje za medzinárodnú referenčnú cenu, sa v utorok obchodovala na úrovni 90 dolárov za barel.
25.5.23. Investície do čistých energií sa zrýchľujú a trend sa mení, avšak problémom je uhlie ( SITAenergetika.sk) Investície do využívania uhlia však smerujú v tomto roku k rastu o 10 percent.
23.4.23. Benzín a nafta sú lacnejšie ako vlani v takomto období. Analytici priblížili ich ďalší vývoj ( SITAenergetika.sk) V medziročnom porovnaní sú benzín a nafta lacnejšie ako vlani v takomto období.
18.4.23. Export ruskej ropy dosiahol úroveň spred začiatku vojny na Ukrajine, a to aj napriek západným sankciám ( SITAenergetika.sk) Príjmy Moskvy z predaja tejto komodity však výrazne klesli.
14.4.23. Redukcia ťažby ropy štátmi združenými v OPEC+ vyvoláva riziko zhoršenia nedostatočnej ponuky ( SITAenergetika.sk) Niekoľko členov združenia OPEC+ oznámilo 2. apríla, že obmedzia ťažbu o 1,16 milióna barelov ropy denne do konca roka.
22.2.23. Eurokomisia uzavrela projekt s IEA, ktorý podporí členské štáty od závislosti na ruských fosílnych palivách ( SITAenergetika.sk) Projekt spustili v marci 2022, krátko po tom, ako Rusko vojensky napadlo susednú Ukrajinu.
8.2.23. Ázia bude od roku 2025 používať viac elektriny ako Európska únia, Spojené štáty a India dohromady ( SITAenergetika.sk) Naproti tomu Afrika, domov takmer pätiny z takmer ôsmich miliárd obyvateľov sveta, bude v roku 2025 pokrývať len 3 % celosvetovej spotreby elektriny.
22.1.23. Ceny benzínov a nafty na Slovensku klesali 10 týždňov. Analytička priblížila ich ďalší vývoj ( SITAenergetika.sk) V medziročnom porovnaní je benzín zhruba na takých úrovniach ako vlani v takomto období. Stále je ale medziročne drahšia nafta.
16.12.22. Celosvetová spotreba uhlia dosiahne tento rok nový rekord, môže za to silný dopyt v rozvíjajúcich sa krajinách Ázie ( SITAenergetika.sk) „To znamená, že uhlie bude naďalej najväčším zdrojom emisií oxidu uhličitého v globálnom energetickom systéme,“ uviedla IEA.
12.12.22. Európska únia má dostatok plynu na túto zimu, ale o rok ho môže byť málo. Závisí to od Ruska a Číny ( SITAenergetika.sk) V minulom roku únia spotrebovala 412 miliárd kubických metrov plynu.
7.12.22. Obnoviteľné zdroje vstúpili do fázy mimoriadne rýchleho rastu. Kedy by mohli nahradiť uhlie ako hlavný zdroj elektriny? ( SITAenergetika.sk) Viac ako 90 % globálnej expanzie elektriny bude v nasledujúcich piatich rokoch pochádzať z obnoviteľných zdrojov, uviedla IEA.
24.11.22. Budúca zima bude podľa Birola ťažšia ako táto a Európu čaká energetická tieseň ( SITAenergetika.sk) Dodávky ruského plynu do Európy sa na budúci rok môžu úplne skončiť.
3.11.22. Európa by na budúci rok mohla čeliť možnému nedostatku plynu, vlády musia podniknúť okamžité kroky ( SITAenergetika.sk) Vo štvrtok to uviedla Medzinárodná agentúra pre energetiku.
27.10.22. Svet čelí prvej ozajstnej globálnej energetickej kríze, podľa IEA ju však treba vnímať ako bod obratu ( SITAenergetika.sk) Energetickú krízu však treba vnímať aj ako bod obratu, ktorý urýchli svetový prechod na zelenú energiu.
Meteorológovia priblížili, kde napadne najviac snehu. V noci prituhne a vydaná je aj oranžová výstraha
Ficove opatrenia ožobračujú poctivo pracujúcich Slovákov. KDH predstavilo plán na oživenie ekonomiky (video)