Kotleba - Ľudová strana Naše Slovensko
Krajne pravicová nacionalistická, populistická a neonacistická politická strana pôsobiaca na Slovensku.
Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko (Kotleba – ĽSNS), ktorá mala názov do 9. novembra 2015 Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS) bola založená Marianom Kotlebom – poslancom Národnej rady SR a bývalým predsedom Banskobystrického samosprávneho kraja a zaregistrovaná Ministerstvom vnútra SR dňa 20. októbra 2010. Ide o krajne pravicovo nacionalistickú, populistickú, neonacistickú a extrémistickú politickú stranu. Pre sympatie niektorých členov strany k Hitlerovi, je tento politický subjekt označovaný za fašistický.
Predchádzajúca strana Mariana Kotlebu, ktorá mala názov Slovenská pospolitosť- Národná strana, bola ústavným súdom zrušená. Dôvodom bol fakt, že jej program bol označený za protiústavný.
Predseda strany – Marian Kotleba
Podpredsedovia strany – Milan Uhrík, Martin Beluský, Ján Mora
Tajomník strany – Rastislav Schlosár
ĽSNS – história
Vzniku tejto extrémistickej strany predchádzali udalosti okolo bývalého kandidáta na prezidenta Milana Fogaša a jeho strany Strana priateľov vína, ktorá bola Ministerstvom vnútra SR zaregistrovaná dňa 20. októbra 2000. Tento politický subjekt sám seba považoval za recesistický spolok, ktorý bol vraj orientovaný liberálno-ekologicky.
Strana priateľov vína sa mala pôvodne volať HOVNO (Hnutie oklamaných voličov a nasrdených občanov) a miesto na svojej kandidátke pred parlamentnými voľbami v roku 2006 bola ochotná dať každému, kto poskytol strane 50 000 Sk.
V roku 2010 tento politický subjekt oživil Marian Kotleba a ľudia zo Slovenskej pospolitosti . Zmenil sa jej názov na ĽSNS a začala byť politicky aktívna.
Volebné obdobie 2010 – 2012
V parlamentných voľbách v roku 2010 získala ĽSNS iba 1,33 % platných voličských hlasov a skončila na 10. mieste. Stala sa tak mimoparlamentnou stranou.
Volebné obdobie 2012 – 2016
Podobne dopadla extrémistická strana aj vo voľbách v roku 2012. Opäť skončila na desiatom mieste so ziskom 1,58 percenta voličských hlasov.
Počas tohto volebného obdobia bol predseda ĽSNS Marian Kotleba zvolený v druhom kole volieb do vyšších územných celkov v roku 2013 za predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja so ziskom 71 397 (55,53 %) platných hlasov. Porazil tak dovtedajšieho župana Vladimíra Maňku. Ide o prvý výraznejší úspech strany Mariana Kotlebu.
Volebné obdobie 2016 – 2020
Úspech zaznamenala strana Kotleba –ĽSNS aj počas parlamentných volieb v roku 2016. Získala 8,04 percenta hlasov a umiestnila sa na 5. mieste so 14 poslaneckými kreslami v Národnej rade SR. Stala sa opozičnou stranou.
V krajských voľbách v roku 2017 strana postavila 335 kandidátov na poslanecké funkcie. Uspeli len dvaja:
- Marian Kotleba (BBSK), ktorý neobhájil svoje miesto župana a skončil druhý.
- Milan Uhrík (NSK) skončil na treťom mieste.
Dňa 25. mája 2017 podala Generálna prokuratúra návrh na rozpustenie politického subjektu Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko na Najvyšší súd. Dôvodom boli jej extrémistické politické postoje a jej činnosť, ktorá smerovala k porušovaniu Ústavy SR, zákonov a odstráneniu súčasného demokratického systému v Slovenskej republike.
V tom istom roku si kotlebovci vytvárajú druhú stranu premenovaním Ľudovej strany (ĽS) na Ľudová strana Pevnosť Slovensko. Pôvodná ĽS bola zaregistrovaná ešte v roku 1995. Podľa viacerých názorov ide o záložnú stranu v prípade, ak by bola činnosť ĽSNS pozastavená.
Kotleba a číslo 1488
V júli 2017 bol Marian Kotleba obvinený z prečinu prejavu sympatie k hnutiu smerujúcemu k potlačeniu základných práv a slobôd. Dôvodom boli nasledujúce udalosti:
Dňa 14. marca strana zorganizovala oslavy Dňa slovenskej štátnosti. Presne v tento deň vznikla v roku 1939 vojenská Slovenská republika, ktorá je považovaná za produkt Hitlerovej zahraničnej politiky.
Pri tejto príležitosti bol trom mnohodetným rodinám odovzdaný finančný dar v celkovej hodnote 4464 eur, čo po rozdelení na tri časti činilo sumu v hodnote 1488 eur.
Táto suma pobúrila verejnosť. Podľa viacerých názorov išlo totiž o extrémistické číslo vyjadrujúce sympatie k fašizmu a k vodcovi Nemeckej ríše Adolfovi Hitlerovi. Číslovka 14 odkazuje na štrnásť slov amerického neonacistického teroristu Davida Lanea: „We must secure the existence of our people and future for white children“ (V preklade: Musíme zabezpečiť existenciu našich ľudí a budúcnosť bielych detí).Číslo osem znamená poradie písmena H v abecede, čiže 88 vyjadruje HH – začiatočné písmená nacistického pozdravu Heil Hitler.
O mesiac neskôr podáva Kotleba sťažnosť voči obvineniu pre prečin prejavu sympatie k hnutiu smerujúcemu k potlačeniu základných práv a slobôd. Ľudová strana Naše Slovensko sťažnosť zverejnila na Facebooku.
Kotleba a kandidatúra na prezidenta SR
Dňa 31. mája 2018 oznámil Marian Kotleba svoju kandidatúru na prezidentské voľby v roku 2019 za Ľudovú stranu Naše Slovensko.
Andrej Kiska avizoval, že sa o post prezidenta SR uchádzať znovu nebude.
Kotleba – ĽSNS – program
Kotleba – ĽSNS je známa svojimi extrémistickými výrokmi voči homosexuálom, rómskej menšine, či odmietavým postojom voči NATO a EÚ. Svoj program stavajú na troch princípoch – národnom, kresťanskom a sociálnom.
Cieľom strany Kotleba – ĽSNS je obnoviť nezávislosť a suverenitu a nadväzovať na slovenských velikánov ako Ľudovíta Štúra, Andreja Hlinku či Dr. Jozefa Tisa.
Svoj program buduje Kotleba – ĽSNS na svojich „desatoro“ strany, kde sú vymenované následky zločinov spáchaných politikmi po novembri 1989 a tiež idea nastolenia sociálnej spravodlivosti. V poslednom období sa strana dostala do povedomia najmä negatívnymi postojmi v problematike migračnej krízy. Konkrétne ide o tieto programové ciele:
- Racionalizáciou výdavkov dosiahnuť vyrovnaný štátny rozpočet.
- Vybudovať politickú nezávislosť Slovenského štátu od národných inštitúcií.
- Zmeniť súčasný parlamentný systém na systém priamej demokracie.
- Reformovať súdnictvo tak, aby bola zaistená objektivita a účinnosť súdneho procesu a rozhodovania.
- Zaistiť vojensko-politickú stabilitu a primeranú úroveň obrany štátu.
- Zaistiť potravinovú a energetickú sebestačnosť štátu.
- Obnoviť ochranu štátnych hraníc.
- Vystúpiť z Európskej únie a NATO.
- Vyhostiť neprispôsobivých migrantov.
- Prijatím vhodných opatrení v oblasti kultúry, školstva, zahraničnej a imigračnej politiky zastaviť proces straty identity slovenského národa.