Kandidát na prezidenta Marian Kotleba (profil)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Marián Kotleba
Občiansky kandidát na prezidenta SR Marian Kotleba počas odovzdania petície s podpismi občanov za jeho kandidatúru do podateľne Národnej rady SR. Bratislava, 30. január 2024. Foto: SITA/Milan Illík
Tento článok pre vás načítala AI.

Prezidentský kandidát Marian Kotleba je predsedom strany Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko. Má 46 rokov, je rozvedený a má jedného syna.

Učiteľská kariéra

Kotleba vyučoval na Športovom gymnáziu v Banskej Bystrici ako učiteľ informatik, neskôr pracoval ako správca počítačovej siete.

Viac o téme: Prezidentské voľby na Slovensku 2024

Jeho učiteľská kariéra sa údajne skončila za podozrivých okolností, ktoré preverovali aj orgány činné v trestnom konaní.

V roku 2003 sa stal vodcom Slovenskej pospolitosti. V rokoch 2013 – 2017 bol predsedom Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) a od roku 2016 do roku 2022 pôsobil ako poslanec Národnej rady SR.

Kauza šekov za 1 488 eur

Ako banskobystrický župan čelil kritike za rodinkárstvo, keďže kraj zamestnal jeho manželku aj brata. Taktiež odmietol podpísať dotácie pre dve divadlá z dôvodu, že sa mu nepáčila ich tvorba.

29. augusta 2014, v deň osláv 70. výročia Slovenského národného povstania, vyvesil Kotleba na sídle Banskobystrického samosprávneho kraja veľký transparent s textom „Yankees go home! Stop NATO!“

Vo voľbách do samosprávnych krajov v roku 2017 svoj post župana neobhájil, porazil ho Ján Lunter. V apríli 2022 bol Kotleba odsúdený za prejavovanie sympatie k neonacistickej ideológii, dostal podmienku. Dôvodom bolo, že odovzdával šeky s hodnotou 1 488 eur v deň výročia vyhlásenia tzv. Slovenského štátu.

Stratil mandát poslanca Národnej rady SR a nemohol kandidovať ani v parlamentných voľbách 2023. Špecializovaný trestný súd 8. decembra 2023 rozhodol, že Kotleba sa v skúšobnej dobe podmienečného trestu osvedčil, pretože viedol riadny život. Na post prezidenta tým pádom kandidovať môže.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Kotleba - Ľudová strana Naše Slovensko