28.1. Zber a spracovanie kuchynského bioodpadu sa na Slovensku zlepšili, náklady sú však vysoké ( nasvidiek.sk) Vyplynulo to zo zberu dát, do ktorých prispelo 658 obcí s takmer 2,5 milióna obyvateľov.
9.1. Taraba dosiahol historický míľnik, Strážske po 40 rokoch opustí časť odpadu s PCB látkami ( nasvidiek.sk) Postup pri odstraňovaní jednej z najväčších environmentálnych záťaží ocenil aj Zväz odpadového hospodárstva.
23.9.24. Samosprávam stúpnu náklady o 37 percent. Môže za to povinná úprava odpadu, začne platiť od januára ( nasvidiek.sk) Od 1. januára 2025 bude na Slovensku povinné mechanické a biologické spracovanie odpadu pred jeho uložením na skládku.
10.7.24. Slováci ročne spotrebujú 30 balení liekov na osobu, mnoho z nich však skončí ako nebezpečný odpad ( SITAzdravotnictvo.sk) Podľa analytikov by občania mali nepoužité lieky vrátiť do lekárne a vyhnúť sa vyhadzovaniu do komunálneho odpadu.
17.4.24. Priemysel čelí ďalšiemu vážnemu problému. Chýbajú kapacity pre nerecyklovateľný odpad, hrozí ich kolaps ( SITApriemysel.sk) Priemyselný sektor sa pritom chce zodpovedne postarať o vzniknutý odpad, čelí však viacerým problémom.
1.4.24. Na Slováka pripadá ročne takmer sto kíl potravinového odpadu. Šéf nelichotivého rebríčka nás predbehol takmer štvornásobne ( SITAklima.sk) Väčšina z potravinového odpadu vzniká v domácnostiach.
22.10.23. Slovák vyhodí denne viac ako kilogram odpadu, do roku 2035 nebudeme schopní materiálovo zhodnotiť takmer tretinu ( nasvidiek.sk) V roku 2035 vytvoríme podľa odhadov až 3,1 milióna ton komunálneho odpadu.