Foto: Slovensko bičovali silné búrky, stovky odberných miest boli bez elektriny (aktualizované)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
búrka, hasiči
  • aktualizované 29. júla 17:27

Slovensko v nedeľu večer aj v noci bičovali silné búrky, ktoré zamestnali hasičov. „Zasahovali najmä pri odstraňovaní popadaných stromov z domov a cestných komunikácií a odčerpávali vodu zo zatopených priestorov,“ uviedla pre agentúru SITA Katarína Križanová z Prezídia Hasičského a záchranného zboru

Problémy robil najmä silný vietor

Viac ako 20 zásahov absolvovali hasiči na východe Slovenska. V Prešovskom kraji to bolo sedem zásahov, v Košickom 16. Problémy robil najmä silný vietor.

Ako agentúru SITA informovala operačná dôstojníčka Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Prešove, počas nedele mali hasiči celkovo 14 výjazdov, z toho sedem súviselo s večernou búrkou. Spadnuté stromy odstraňovali v Záborskom (okres Prešov), Hôrke – Kišovciach, Spišskej Teplici (okres Poprad), Plavnici (okres Stará Ľubovňa) a Matiaške (okres Vranov n/T.).

„Dvakrát sme zasahovali aj pri poškodených strechách,“ uviedla operačná dôstojníčka. Išlo konkrétne o strhnutú strechu vo Vyšnom Žipove (okres Vranov nad Topľou) a v Sabinove strhol vietor strechu Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny, ktorý sa v súčasnosti rekonštruuje. Okrem toho hasiči v nedeľu zasahovali pri požiari odpadu v Humennom a štyroch dopravných nehodách.

Odstránili aj plech visiaci zo strechy

V Košickom kraji absolvovali hasiči od 18:00 v súvislosti s búrkou a silným vetrom 16 zásahov. V rôznych okresoch kraja odstraňovali prevažne popadané stromy, ale aj spadnuté telekomunikačné vedenie či odtrhnutý plech zo strechy. Plech visiaci zo strechy odstránili na Puškinovej ulici v košickom Starom meste.

HASIČI: Zasahujú vo viacerých krajoch pre búrky
Hasiči zasahovali najmä pri odstraňovaní popadaných stromov z domov a cestných komunikácií a odčerpávali vodu zo zatopených priestorov. Foto: SITAPrezídium HaZZ.

Na Hlavnej ulici v obci Kašov (okres Trebišov) zase zlikvidovali spadnutý telekomunikačný stĺp cez cestu. Pri spadnutých stromoch zasahovali v Mlynkách a Smolníku (okres Spišská Nová Ves), v Čiernej nad Tisou a Trebišove, Michalovciach, Golčaltove (okres Rožňava) a Čižaticiach (okres Košice-okolie).

„Viacero stromov sme odstraňovali aj vo Veľkých Kapušanoch, kde sme zasahovali aj pri uvoľnenom plechu na streche budovy,“ dodal operačný dôstojník Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Košiciach.

Výpadky elektrickej energie na východe

Východoslovenská distribučná, a.s. (VSD) zaznamenala počas nedele 28. júla a pondelka 29. júla na svojom distribučnom území na východnom Slovensku a časti Banskobystrického kraja približne 130 porúch.

Ako agentúru SITA informovala Andrea Forbergerová z úseku komunikácie Východoslovenskej energetiky Holding, a.s., problémy zapríčinili mimoriadne silné búrky spojené so silným vetrom, ktorý polámal stromy. Tie následne popadali na elektrické vedenie a potrhali vodiče.

„VSD sa podarilo za tieto dva dni opäť zásobiť elektrinou vyše 23-tisíc odberných miest, v ktorých bola prerušená distribúcia elektriny. Treba zdôrazniť, že ide o súhrnné číslo, nakoľko k prerušeniam dochádzalo postupne podľa toho, ako postupovala východným Slovenskom silná búrka. Kolegovia z pohotovostných zložiek boli v tomto veľmi nepriaznivom počasí po celý čas v teréne a odstraňovali následky búrky a nárazového vetra,“ informovala Forbergerová.

Ako dodala, medzi najviac zasiahnuté regióny distribučného územia VSD patrili Sabinov, Košice okolie, Trebišov, Vernár a Vranov nad Topľou. Počas pondelkového poludnia ostalo bez elektriny už len niekoľko stoviek odberných miest. „Tento počet sa každou hodinou znižuje, keďže poškodené zariadenia postupne opravujú,“ uviedla Forbergerová.

Kalamita na strednom Slovensku

Ráno bolo bez elektriny na strednom Slovensku približne 1 500 odberných miest. Stredoslovenská distribučná v Žilinskom a Banskobystrickom kraji evidovala sedem porúch na úrovni vysokého napätia.

Najviac odberateľov bolo bez elektrickej energie v okrese Žiar nad Hronom, konkrétne v Kremnici, Starej Kremnici a Ladomerskej Vieske. Ďalšie poruchy riešili energetici v obciach Studená, Nová Bašta a Stará Bašta, ktoré ležia v Rimavskosobotskom okrese. Bez elektriny boli aj desiatky odberných miest v Hontianskych Moravciach v okrese Krupina a Kráľovej Lehote v okrese Liptovský Mikuláš.

Výpadky na strednom Slovensku ráno dosiahli úroveň kalamity – za 24 hodín bolo bez elektriny na viac ako tri minúty viac než 30-tisíc odberateľov. Problémy s elektrinou vznikli pre intenzívne búrky a silný nárazový vietor.

Porucha v dodávke elektriny je už len v Čremošnom pri Turčianskych Tepliciach. Agentúru SITA o tom informoval hovorca Stredoslovenskej distribučnej Miroslav Gejdoš s tým, že ide o chatovú oblasť, kde je bez elektriny 13 odberných miest.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Katarína Križanová