Začiatok týždňa je na Slovensku oblačný a zamračený, hrozia aj intenzívne búrky

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
počasie, dážď, dáždnik
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Začiatok týždňa je oblačný až zamračený. Informuje o tom na svojej internetovej stránke Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ). Na viacerých miestach sa postupne vyskytnú prehánky alebo dážď.

Meteorológovia vydali aj výstrahu prvého stupňa pred búrkami, ktorá platí od 14:00 až do polnoci pre Banskobystrický, Košický a Prešovský kraj a tiež pre okresy Partizánske, Prievidza, Komárno, Levice, Nitra, Nové Zámky, Zlaté Moravce, Dolný Kubín, Liptovský Mikuláš, Martin, Námestovo, Ružomberok, Turčianske Teplice a Tvrdošín.

búrky, výstraha, pondelok
Výstraha pred búrkami platí v pondelok od 14:00 do polnoci pre žltou farbou označenú časť Slovenska. Foto: www.shmu.sk.

V uvedených častiach Slovenska je podľa SHMÚ malá pravdepodobnosť búrok s krúpami, ktoré predstavujú potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské aktivity. „S búrkami môžu byť spojené krátkodobé ale intenzívne lejaky,
pri ktorých môžu úhrny dosiahnuť 20 – 40 mm a nárazy vetra rýchlosť 65 až 85 kilometrov za hodinu,“ varujú meteorológovia.

Najvyššia denná teplota sa v pondelok vyšplhá na 23 až 28 stupňov Celzia. Ojedinele, hlavne pri zmenšenej oblačnosti, môže byť aj okolo tridsiatky. Teplota na horách vo výške 1500 m vystúpi na okolo 18 stupňov Celzia.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie SHMÚ Slovenský hydrometeorologický ústav