Foto: Záchranné zložky zasahovali pri simulovanej dopravnej nehode v tuneli Sitina

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Diaľnica, tunel SItina, cvičenie
Účastníci taktického cvičenia zložiek Integrovaného záchranného systému a Národnej diaľničnej spoločnosti v tuneli Sitina. Bratislava, 9. jún 2018 Foto: SITA/Branislav Bibel

BRATISLAVA 10. júna (WebNoviny.sk) – V tuneli Sitina na diaľnici D2 v Bratislave bolo v sobotu taktické cvičenie. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa Národnej diaľničnej spoločnosti Michaela Michalová s tým, že cvičenie zorganizovala NDS spoločne so zložkami Integrovaného záchranného systému.

Simulovaná dopravná nehoda

Jeho cieľom bolo preveriť súčinnosť týchto zložiek v prípade nehody cisterny prepravujúcej nebezpečné veci v tuneli, kde je vjazd takýchto vozidiel zakázaný.

Podľa scenára simulovanej dopravnej nehody vošlo vozidlo prepravujúce nebezpečný benzín aj napriek zákazu do ľavej rúry tunela Sitina v smere Petržalka – Malacky. Pri jazde v pravom jazdnom pruhu sa vozidlo zrazilo s predbiehajúcou dodávkou a následne cisterna narazila do steny tunela.

Vodič cisterny pri brzdení dostal šmyk a narazil do dodávky. Následkom nárazu sa poškodil na cisterne vypúšťací ventil a začal unikať benzín. Do cisterny potom narazilo auto, ktoré začalo horieť.

Povolenie prepravy nebezpečných vecí je otázne

Aj keď sa takáto nehoda v diaľničnom tuneli na Slovensku ešte nestala, je dôležité vykonávať pravidelne taktické cvičenia s cieľom zosúladiť zodpovedné zložky. O to viac, že vozidlá prevážajúce nebezpečné veci majú vstup do tunela Sitina zakázaný. Prejazd takýchto vozidiel je na Slovensku povolený len cez tunely Bôrik, Šibenik, Svrčinovec, Poľana a Považský Chlmec.

To, či bude preprava nebezpečných vecí cez tunel povolená, závisí od výsledkov rizikovej analýzy. Zohľadňuje sa mnoho faktorov ako intenzita dopravy v tuneli, podiel nákladnej dopravy, smerové a výškové usporiadanie tunela, vzdialenosť únikových východov, počet tunelových rúr či technologické vybavenie tunela, pričom zabezpečené musí byť oddelenie prípadných vytečených kvapalín do špeciálnej záchytnej nádrže.

Tunel Sitina je dlhý 1 440 metrov a tvoria ho dve samostatné tunelové rúry, každá s dvoma jazdnými pruhmi. Tunelové rúry sú prepojené pomocou piatich únikových ciest. V roku 2017 bola priemerná denná intenzita 65-tisíc vozidiel v oboch tunelových rúrach.

 

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie NDS Národná diaľničná spoločnosť