Patríte k milovníkom prírody a pozorovania zveri vo voľnej prírode? Ak okrem toho aj radi fotografujete, tento článok je určený práve pre vás. Posledné roky sa vo svete fotografovania divokej prírody a života v nej čoraz častejšie objavujú snímky zachytené fotopascami. Počuli ste už o nich?
Možno si poviete, že je to trochu podvádzanie – veď predsa nastavíte fotopascu a vy si môžete v pohodlí domova už len vybrať najlepší záber. Omyl. Nastavenie, správne umiestnenie a v neposlednom rade výber a úprava fotografií je náročný proces. Máme pre vás niekoľko základných informácií o fotopasciach a inšpirácie na ďalšie zariadenia, ktoré môžete na pozorovanie vo dne aj v noci využiť.
Čo to fotopasca je a kde sa dá využiť?
Zjednodušene môžeme povedať, že ide o digitálny fotoaparát umiestnený voľne v prírode alebo v blízkosti obydlí, ktorý sa spustí, akonáhle zachytí v okolí pohyb. Kvalitné fotopasce dokážu reagovať veľmi rýchlo na pohyb a následne spustiť expozíciu. Odozva teda patrí k najdôležitejším parametrom pri výbere fotopasce. Kde môžete fotopasce využiť?
- Jedným z využití je pozorovanie zveri. S fotopascami sa vám môže podariť zachytiť aj také druhy zvierat, o ktorých ste ani netušili, že v našich lesoch žijú. Pre poľovníkov sú zase veľkým pomocníkom na monitorovanie stavu jednotlivých druhov zvierat.
- Okrem vyhotovenia zaujímavých fotografií fotopasce slúžia aj na monitoring rodinných domov či obchodných prevádzok.
Kam sa ukladajú fotografie zachytené zariadením?
Pri klasických fotopasciach sa fotografie ukladajú na SD kartu. Ak však chcete mať prehľad, čo sa v okolí vašej fotopasce deje, je potrebné zakúpiť fotopascu s GSM modulom a prikúpiť dátovú kartu. Vďaka tomu vám budú snímky zaslané priamo do vášho smartfónu alebo na email.
Kam umiestniť fotopascu
Do úvahy treba brať hneď niekoľko faktorov. Ak je vašim cieľom konkrétna zver, je dobré vedieť, kde sa najčastejšie zdržiava. Zároveň by ste sa mali vyhnúť frekventovaným chodníkom, kde môže byť fotopasca lákadlom pre zlodejov. Správne upevnenie je tiež dôležité. Uistite sa, že je fotopasca dostatočne pripevnená na strom alebo iné miesto tak, aby ju zver alebo zlé počasie nestrhlo.
Ako často kontrolovať fotopascu?
Po prvom umiestnení odporúčame fotopascu skontrolovať maximálne po týždni. Zistíte, či je všetko v poriadku a odstránite prípadné nedostatky. Ak je všetko v poriadku, stačí fotopascu kontrolovať po 2 – 3 týždňoch. Pozor na fotopasce s batériami – najmä v zime sa baterky vybijú rýchlejšie, preto ich treba kontrolovať častejšie.
Aké zariadenia ešte môžete použiť na pozorovanie v prírode?
Mnoho zvierat je aktívnych najmä v noci. Sú zariadenia, vďaka ktorým môžete odhaľovať krásy prírody aj v tme. Reč je o nočnom videní a termovíziách. Hoci obe zariadenia využijete v noci, fungujú na odlišných princípoch.
Termovízie
Termovízie sú zariadenia, ktoré už podľa názvu budú zisťovať teplotu cieľa – využívajú teplo na vytvorenie obrazu. Čím má cieľ vyššiu teplotu, tým je jasnejší. Výhodou je, že môžete využiť termovízie aj cez deň. Nevýhodou môže byť vyššia váha zariadenia a zároveň aj cena týchto termovízií je vyššia.
Nočné videnie
Nočné videnie funguje úplne inak. Spolieha sa na zdroj svetla. Bez svetelného zdroja využívajú infračervený prísvit, ktorý ak nezvolíte správne, môže vás prezradiť. Najmä zlé počasie ako hmla, dážď či sneženie môžu fungovanie nočného videnia úplne znemožniť. Ak však patríte k začiatočníkom, oceníte cenovú dostupnosť a ľahkú konštrukciu.
Záver
Príroda je úžasná, ale aj nevyspytateľná. Čím bližšie sa k nej dostaneme, tým opatrnejší a rozvážnejší by sme mali byť. Či už to budú netypické rastliny alebo naoko plaché zvieratá, fotopasce a termovízie nám pomôžu pozorovať ich z dostatočnej vzdialenosti, aby sme nenarúšali ich prirodzené prostredie.
Informačný servis