Francúzi obvinili Rusko z vedenia dezinformačnej kampane, falošné správy presahujú rámec vojny na Ukrajine

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Titles on screen in hand with fake news and hoax information 3d illustration
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Francúzsko odsúdilo „nepriateľské“ dezinformačné manévre po tom, čo tamojšie úrady v pondelok obvinili Rusko z vedenia dlhotrvajúcej online manipulačnej kampane proti západným podporovateľom Ukrajiny. Francúzske ministerstvo zahraničných vecí vo vyhlásení uviedlo, že „žiadny pokus o manipuláciu neodvedie pozornosť Francúzska od jeho podpory Ukrajine v boji voči ruskej útočnej vojne“.

Francúzsky minister zahraničných vecí Stéphane Séjourné v pondelok povedal, že bola vytvorená sieť „najmenej 193“ webových stránok s cieľom „šíriť ruské dezinformácie“. Séjourné povedal, že „Rusko sa snaží zničiť jednotu Európy a čo je ešte horšie, chce vyčerpať naše demokracie… stieraním hraníc medzi skutočnými a falošnými (správami), manipuláciou s informáciami“.

Ideologicky orientovaný obsah

Francúzska agentúra zodpovedná za boj proti zahraničnému digitálnemu rušeniu Viginum vydala správu popisujúcu sieť s kódovým označením „Portal Kombat“, ktorú analyzovala v období od septembra do decembra minulého roka. Agentúra Viginum uviedla, že sieť obsahuje webové stránky používajúce názov „pravda“ zacielené na viaceré krajiny vrátane Francúzska, Nemecka, Rakúska, Švajčiarska, Poľska, Španielska, Spojeného kráľovstva a Spojených štátov.

Tento obsah je veľmi ideologicky orientovaný a opakovane predstavuje nepresné alebo zavádzajúce príbehy,“ uvádza sa v správe. Sieť používa aj sociálne médiá, a to hlavne na masívne zdieľanie obsahu.

Dezinformačná kampaň

Predstavitelia francúzskeho ministerstva zahraničných vecí na brífingu pre médiá uviedli, že Rusko zintenzívnilo úsilie o manipuláciu s informáciami a šírenie podvodov, pričom sa zameriava na spojencov Kyjeva na Západe. Odkazovali na správy na platformách sociálnych médií, ako je X, predtým Twitter, a webové stránky ako Sputnik.

Cieľ ruskej dezinformačnej kampane zostáva rovnaký, uviedli predstavitelia: umocniť úspech Ruska vo vojne na Ukrajine, ospravedlniť jeho inváziu, zdiskreditovať a znížiť ukrajinský vojenský odpor a podkopať odolnosť civilistov voči každodenným útokom na mestá a obce a zlomeniu, spomaliť západnú podporu pre ukrajinskú armádu, prípadne vyvolať jej zastavenie.

Narušenie volieb a športových podujatí

Predstavitelia tvrdia, že ruská dezinformačná kampaň presahuje rámec vojny na Ukrajine. V roku dôležitých volieb v Spojenom kráľovstve, Európskej únii a Spojených štátoch francúzski predstavitelia tvrdia, že Rusko sa snaží zmiasť a vystrašiť voličov, zdiskreditovať niektorých kandidátov a podporovať iných či narušiť veľké športové podujatia, ako sú olympijské hry v Paríži a futbalové majstrovstvá Európy v Nemecku.

Ministerstvo tiež obvinilo Rusko z toho, že vlani v novembri stálo za vyobrazenými židovskými hviezdami na stenách budov v Paríži a jeho predmestiach, čo vyvolalo obavy o bezpečnosti francúzskej židovskej komunity, najväčšej v Európe.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Stéphane Séjourné
Firmy a inštitúcie Európska únia