Francúzsko bude bojovať za práva na rybolov v britských vodách po brexite

Rybolov
Členské štáty Európskej únie sa dohodli na kvótach rybolovu pre budúci rok. Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Francúzska ministerka pre námorné záležitosti Annick Girardinová, ktorá sa v nedeľu stretla s rybármi na severe krajiny, vyhlásila, že bude „pokračovať v boji“ s Veľkou Britániou o práva na rybolov.

Každý deň bojujeme za tieto lode, za tieto licencie a nevzdáme to,“ povedala novinárom a kritizovala britskú interpretáciu pravidiel v oblasti práv na rybolov po brexite. Rybolov má pre Britániu aj pre Francúzsko malý ekonomický význam, ale je pre obe krajiny symbolický.

Pred brexitom mohli francúzski rybári loviť hlboko v britských vodách. Teraz potrebujú špeciálne licencie od britskej vlády a od britských území Jersey a Guernsey. Doteraz francúzski rybári dostali 961 takýchto licencií, ale Francúzsko chce o približne 150 licencií viac.

Girardinová povedala, že Francúzsko stanovilo záver decembra ako termín pre ukončenie rokovaní o rybolove, ktoré vedie Európska únia. Pred tromi dňami Girardinová povedala, že francúzska vláda uvažuje o finančnom odškodnení rybárov, ktorí nemôžu britské licencie dostať. To však vyvolalo ostrú kritiku zo strany rybárov, ktorí majú obavy, že Francúzsko boj za licencie vzdá.

Ďalšie k téme

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom