Foto: Francúzsky prezident Macron začal návštevu Slovenska rokovaním s Kiskom (aktualizované)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Andrej Kiska, Emmanuel Macron
Zľava: Prezident Francúzska Emmanuel Macron a prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska v Prezidentskom paláci počas oficiálneho privítacieho ceremoniálu pri príležitosti oficiálnej návštevy prezidenta Francúzskej republiky na Slovensku. Bratislava, 26. október 2018. Foto: SITA/Diana Černáková
  • aktualizované 26. októbra, 14:00

BRATISLAVA 26. októbra (WebNoviny.sk) – Európska únia (EÚ) je iba jedna a nedelí sa na novú, starú, východnú či západnú. Zhodli sa na tom po vzájomnom stretnutí slovenský prezident Andrej Kiska a francúzsky prezident Emmanuel Macron, ktorý je na svojej prvej oficiálnej návšteve v strednej Európe a v piatok pricestoval na Slovensko.

Okrem iného lídri diskutovali aj o spoločnej obrane EÚ či o prehlbovaní spolupráce pri vojenských spôsobilostiach. Obaja lídri zhodnotili, že Únia je úspešným projektom z ekonomického hľadiska, a preto by mali politickí lídri tieto slová opakovať aj vo svojich domovských krajinách.

Únia sa nedelí na západnú alebo strednú

„Únia je dobrý projekt a úspešný projekt. Pôsobenie v tomto spoločenstve je to, kam chce Slovensko patriť, čo potvrdzuje aj podpísanie deklarácie našich troch najvyšších ústavných činiteľov,“ povedal Kiska. Prezident ďalej dodal, že členské krajiny by mali viac a vo viacerých oblastiach spolupracovať, okrem iného aj v oblasti obrannej stratégie.

„To, že Európska únia chce mať vlastnú obrannú stratégiu je úplne v poriadku, aj v tejto oblasti by sme mali užšie spolupracovať. Je totiž potrebné reagovať na súčasné bezpečnostné hrozby, a to sa bez spolupráce jednoducho nedá,“ doplnil slovenský prezident. Podľa Emmanuela Macrona je potrebné ľudom vysvetľovať akým dobrým projektom samotná EÚ je.

„Musíme ľudom vysvetliť, že Európska únia funguje a nedelí sa na strednú, západnú, novú či starú. Je iba jedna EÚ a každá jedna členská krajina má tým ostatným čo ponúknuť,“ dodal francúzsky prezident.

S verejnosťou bude diskutovať o Európskej únii

Z prezidentského paláca sa Macron presunie na Bratislavský hrad, kde ho privíta jeho kolega z Európskej rady – premiér Peter Pellegrini. Popoludní o 16:00 bude Macron diskutovať s verejnosťou na tému „Formovanie budúcnosti Európy“.

Diskusia sa uskutoční v historickej Zrkadlovej sále Primaciálneho paláca, kde sa za účasti Francúzska pred viac ako 200 rokmi podpisoval Bratislavský mier.

Zaujímavosťou je, že Macron sa nestretne s našim druhým najvyšším ústavným činiteľom – predsedom NR SR Andrejom Dankom.

Hollande sa s predsedom NR SR stretol

„Na základe francúzskej protokolárnej praxe sa francúzsky prezident nestretáva s predsedami parlamentov jednotlivých krajín. Francúzsko má odlišné protokolárne poradie, ako je zvykom u nás. Preto francúzska strana ani nežiadala o prijatie,“ uviedol pre agentúru SITA odbor komunikácie s médiami a verejnosťou NR SR.

Keď bol na Slovensku francúzsky prezident Francois Hollande, okrem prezidenta Gašparoviča a vtedajšieho premiéra Roberta Fica sa stretol aj s vtedajším predsedom NR SR Pavlom Paškom a primátorom Bratislavy Milanom Ftáčnikom.

Stretnutie Pellegriniho a Macrona v súvislosti s tohtoročnými oslavami nie je prvé. S Pellegrinim, ale aj s českým premiérom Andrejom Babišom, sa Macron stretol 30. júna v Paríži.

Vtedy debatovali o hospodárskej spolupráci, budúcnosti Európskej únie, jej rozpočte a kapitole o pôdohospodárstve či klimatických zmenách. Macron počas vyhlásenia povedal, že Slovensko, Česko a Francúzsko spája spoločný osud a záujem o budúcnosť Európskej únie.

Francúzsko uznalo samostatné Československo

„Žijeme v časoch, ktoré sú pochmúrne, ale musíme nájsť jednotu, efektívnosť a rešpektovať svoje hodnoty,“ povedal Macron. Premiér Pellegrini dodal, že dnes sa musíme báť o hodnoty, ako sú demokracia a sloboda, čo sú presne tie hodnoty, na ktorých bolo založené Československo.

„Aj keď už nie sme v jednom štáte s Českom, sme spolu aj spoločne s Francúzskom súčasťou jednej veľkej európskej rodiny, spoločenstve, ktoré bolo vybudované na troskách vojny, spoločenstve, ktoré nám závidí celý svet,“ pokračoval šéf slovenskej vlády s tým, že pre Slovensko je jedinou alternatívou EÚ, a to aj hodnotovo.

Neskôr premiér Pellegrini odletel do lotrinského mestečka Darney. Toto mestečko má pre vznik Československa, ktorého sté výročie si pripomíname, obrovský význam.

Práve tu 30. júna 1918 francúzsky prezident Raymond Poincaré za prítomnosti Edvarda Beneša odovzdal československú zástavu 21. streleckému pluku československých dobrovoľníkov, ktorých vycvičili vo Francúzsku. Francúzsko ako prvý štát uznalo samostatné Československo vďaka generálovi Milanovi Rastislavovi Štefánikovi. V meste je aj francúzsko-československé múzeum.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Andrej DankoAndrej KiskaEmmanuel MacronFrançois HollandePeter Pellegrini