Gašpar nemá žiadnu kvalifikáciu na pozíciu riaditeľa SIS, jeho voľba bola podľa Valášeka od začiatku spolitizovaná

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Tomáš Valášek
Poslanec parlamentu za Progresívne Slovensko Tomáš Valášek. Foto: archívne, SITA/Diana Černáková
Tento článok pre vás načítala AI.

Nominácia Pavla Gašpara na post riaditeľa Slovenskej informačnej služby (SIS) je škandalózna. Myslí si to predseda hnutia Progresívne Slovensko (PS) a podpredseda parlamentu Michal Šimečka, ktorý súčasne tvrdí, že Gašpar nemá žiadnu kvalifikáciu na túto pozíciu.

O to ochotnejšie bude plniť priania premiéra Roberta Fica (Smer-SD) a jeho kumpánov, teda zabezpečenie beztrestnosti a prenasledovanie politických oponentov,“ dodal. Súčasne si myslí, že SIS stratí akúkoľvek dôveryhodnosť v očiach našich partnerov.

Voľba šéfa SIS je spolitizovaná

Predseda parlamentného výboru na kontrolu činnosti Vojenského spravodajstva Tomáš Valášek (PS) už dlhšie upozorňuje na to, že voľba šéfa SIS je od jej začiatku spolitizovaná.

Vláda urobila krok, ktorý sme od nominácie Ivana Lexu Vladimírom Mečiarom nevideli. Na čelo spravodajcov vybrala syna stíhaného poslanca Smeru-SD Tibora Gašpara. Samotnému Pavlovi Gašparovi sa ako vyšetrovateľovi kariérne darilo v čase, keď bol jeho otec policajným prezidentom,” doplnil Valášek.

Pripomenul, že Pavol Gašpar sa do povedomia verejnosti dostal ako účastník poľovníckej chaty, ktorá bola odpočúvaná.

Jeden z autorov Trestného zákona

Na chate si ľudia z Ficovho okolia dohadovali, ako budú konať po prebratí moci. V súčasnosti je Pavol Gašpar jedným z autorov hanebnej novely Trestného zákona,“ dodal Valášek.

Na aktuálnej 9. schôdzi Národnej rady SR by sa poslanci mali zaoberať Valáškovou predloženou novelou zákona o Slovenskej informačnej službe, ktorá má za cieľ stransparentniť model výberu kandidátov na post riaditeľa.

Tento proces chce zosúladiť s bežnou praxou v okolitých členských štátoch Európskej únie. Podľa Valáška by mal byť kandidát na túto pozíciu verejne vypočutý parlamentným výborom pre obranu a bezpečnosť.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ivan LexaMichal ŠimečkaPavol GašparRobert FicoTibor GašparTomáš ValášekVladimír Mečiar
Firmy a inštitúcie Európska úniaNárodná rada SRPS Progresívne SlovenskoSIS Slovenská informačná službaSMER-SD