Gej párty, dovolenky i prednostné očkovanie. Ako politici prišli v čase pandémie o funkcie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Kreslo
Marek Krajčí nie je jediný politik, ktorý v čase pandémie prišiel o svoje kreslo. Foto: SITA/Michal Burza

Riadenie krízy spojenej s koronavírusom je v rukách politikov. Tí sa k nej rovnako ako bežní občania stavajú rôzne. Niektorí koronavírus spočiatku spochybňovali, iní sa na príchod vírusu do ich krajiny pripravovali už popredu a spustili masívnu ofenzívu.

Čo by to však bolo za politikov, ak by situáciu nevyužili na získanie politických bodov alebo nevyrobili nejaký problém, ktorý ich neraz stál aj miesto.

Slovensko vo štvrtok večer zaplavili správy o tom, že minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO) skončí vo svojej funkcii. Rodák z Bratislavy však nie je jediným politikom, ktorému pandémia vzala mandát. Vo svete sa už našlo niekoľko podobných prípadov.

Očkovanie v Peru

V Peru rezignovala ministerka zdravotníctva Pilar Mazzetti po tom, ako tamojšie médiá prišli na to, že bývalý prezident Martin Vizcarra dostal v októbri prednostne čínsku vakcínu.

Rovnako sa vzdala funkcie aj ministerka zahraničných vecí Elizabeth Astete, ktorá takisto dostala vakcínu skôr, než bola na rade. Na sociálnej sieti napísala, že sa dopustila „veľkej chyby“ a druhú dávku prednostne nedostane.

Prezident Francisco Sagasti následne vyhlásil, že vďaka svojmu postaveniu dostalo vakcínu prednostne a v tajnosti 487 úradníkov.

Problémy vo Veľkej Británii

Eurokomisár pre obchod Phil Hogan odstúpil z funkcie po kritike jeho cesty domov do Írska a nedostatočné dodržanie protiepidemických pravidiel zameraných na zabránenie šírenia ochorenia COVID-19.

Hogan totiž bol na večeri s približne 80 hosťami, hoci maximálny počet ľudí na podujatí mal byť oveľa nižší. Okrem toho cestoval do oblasti Írska, kde sa uplatňovalo obmedzenie pohybu a predčasne ukončil povinnú dvojtýždňovú karanténu.

Aj ďalší dvaja írski politici odstúpili po tom, ako porušili vládne nariadenia a zúčastnili sa oslavy 50. výročia golfovej spoločnosti. Boli nimi minister poľnohospodárstva Dara Calleary a podpredseda hornej komory parlamentu Jerry Buttimer.

V máji sa vzdal funkcie námestník britského ministra pre Škótsko Douglas Ross. Spravil tak na protest v súvislosti s cestou hlavného poradcu premiéra Borisa Johnsona Dominica Cummingsa v čase zákazu cestovania.

Verejnosti nestačili jeho argumenty, že vycestoval cez celé Anglicko za rodičmi, ktorým chcel v prípade infekcie koronavírusom zveriť svojho syna. Kritiku zožal aj preto, lebo sa za svoje správanie neospravedlnil. Naopak, Johnson ho podporil.

Zábava aj predvolebná kampaň

V auguste podal demisiu paraguajský námestník ministra zdravotníctva Juan Carlos Portillo po zverejnení videa, v ktorom ho zachytili na párty. Stalo sa tak v čase zavedenia protipandemických obmedzení.

Ghanský štátny tajomník pre obchod a priemysel Carlos Kingsley Ahenkorah sa vzdal funkcie v júli, keď po pozitívnom teste na koronavírus porušil povinnú karanténu a pokračoval v predvolebnej kampani.

Spochybňovanie vírusu

Brazílsky prezident Jair Bolsonaro v apríli zbavil funkcie ministra zdravotníctva, keďže Henrique Mandetta nesúhlasil s jeho politikou riadenia pandemickej situácie.

Bolsonaro kritizoval ministra za to, že verejne vyzýval ľudí, aby dodržiavali sociálne odstupy a zostali doma. On sám totiž považoval COVID-19 za „chripôčku“.

Ministra nahradil Nelson Teich, ktorý však ani nie po mesiaci z funkcie odišiel. I keď neuviedol dôvody, predtým viackrát nesúhlasil s prezidentovými rozhodnutiami.

Kontroverzie spojené so zvládnutím pandemickej situácie v Čile stáli v júni mandát aj tamojšieho ministra zdravotníctva Jaimeho Manalicha. Kritici mu vyčítali, že príliš neskoro zaviedol opatrenia a spochybňoval dopad vírusu.

Dovolenky chtiví Kanaďania

Začiatkom roka rezignovalo alebo bolo degradovaných osem kanadských politikov, ktorí porušili zákaz cestovania.

Predseda etickej komisie Dolnej snemovne parlamentu David Sweet sa vzdal funkcie po ceste do USA, kde si údajne musel vyriešiť „majetkové záležitosti“, no trávil tam aj voľný čas.

Ministerka pre samosprávne záležitosti v provincii Alberta Tracy Allard odstúpila po rodinnej dovolenke na Havaji v čase, keď bolo povolené cestovanie len z „nevyhnutných dôvodov“.

Premiér neskôr požiadal svojho spolupracovníka Jamieho Huckabaya, aby dal výpoveď po jeho ceste do Veľkej Británie.

Vianočné dovolenky priniesli trpký koniec aj ďalším piatim kanadským politikom z vládnej Jednotnej konzervatívnej strany.

Nové zamestnanie si musel hľadať aj už bývalý minister financií kanadskej provincie Ontário Rod Phillips, ktorý počas zákazu vychádzania odcestoval na dovolenku do Karibiku.

Na sociálnych sieťach v tom čase zverejnil vianočné video, v ktorom sa ľuďom prihovára vo svetri pri krbe a želá im šťastné a veselé Vianoce. V skutočnosti si však užíval na ostrove Svätý Bartolomej.

https://twitter.com/rodphillips01/status/1342131118993190914

Maďar v gej klube, Čech v reštaurácii, Švéd na Kanároch

József Szájer prišiel o kreslo v Európskom parlamente po účasti na nelegálnom večierku v Bruseli. Maďar sa zúčastnil na párty pre homosexuálov, pričom po zásahu polície sa snažil utiecť cez okno. Mal pri sebe aj drogy.

Zmeny vo vedení ministerstva zdravotníctva si pandémia vyžiadala aj v Českej republike. Najprv v septembri nečakane odstúpil minister Adam Vojtěch.

Nástupcom niekdajšieho „SuperStaristu“ sa stal Roman Prymula, ktorý však nevydržal v úrade ani 40 dní. Osudným sa mu stalo nočné stretnutie v reštaurácii počas lockdownu.

Začiatkom roka skončil ako šéf švédskeho úradu civilnej ochrany obyvateľstva v krízových situáciách Dan Eliasson. Chladný severský štát vymenil počas Vianoc za slnečnú dovolenku na Kanárskych ostrovoch, kde podľa jeho slov žije jeho dcéra.

Cestovanie napriek zákazu považoval za nevyhnutné, keďže chcel tráviť sviatky so svojou rodinou. Napokon však tento argument nezabral a po stretnutí s ministrom vnútra pochopil, že v úrade pokračovať nemôže.

Vakcína pre známeho

Problémy s prednostným očkovaním sme zažili aj na Slovensku, keď sa „omylom“ dala zaočkovať tenistka Dominika Cibulková a predbehla tak aj zdravotníkov, ktorí zachraňujú životy tisíckam ľudí. Krajčí však tento škandál vtedy ustál.

Rovnaké šťastie nemal jeho argentínsky náprotivok Ginés González García, ktorý umožnil prednostné očkovanie svojim známym. Politik vyhlásil, že tieto osoby mohli preskočiť ľudí čakajúcich na očkovanie pre „zmätky v jeho kancelárii, ktoré nastali v čase jeho neprítomnosti“.

O rezignáciu ho požiadal prezident Alberto Fernández.

Koncom februára 2021 prišiel o kreslo ekvádorského ministra zdravotníctva aj Juan Carlos Zevallos. Ministerstvo totiž pozvalo na očkovanie univerzitného rektora, ktorý sa tak predbehol pred zdravotníkov alebo starších občanov.

Politik v liste uviedol, že odchádza, aby „mohla pokračovať vakcinačná kampaň“. Jeho rozhodnutie podľa vlastných slov zapríčinila „súčasná politická klíma“.

Politická kríza v Taliansku

V januári odstúpil taliansky premiér Giuseppe Conte, ktorý stratil podporu kľúčovej strany pre riešenie koronakrízy.

Conteho koaličná vláda sa dostala do problémov po tom, ako menšia strana vedená expremiérom Matteom Renzim stiahla svoju podporu.

Conte síce prestál hlasovanie o dôvere v parlamente, no v Senáte nezískal absolútnu väčšinu, čo ho doviedlo k rezignácii. V úrade ho vo februári nahradil Mario Draghi.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Adam VojtěchAlberto FernándezBoris JohnsonCarlos Kingsley AhenkorahDan EliassonDara CallearyDavid SweetDominic CummingsDominika CibulkováDouglas RossElizabeth AsteteFrancisco SagastiGinés González GarcíaGiuseppe ConteHenrique MandettaJaime ManalichJair BolsonaroJamie HuckabayJerry ButtimerJózsef SzájerJuan Carlos PortilloJuan Carlos ZevallosMarek KrajčíMario DraghiMartín VizcarraMatteo RenziNelson TeichPhil HoganPilar MazzettiRod PhillipsRoman PrymulaTracy Allard
Firmy a inštitúcie Európsky parlamentOĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti