Sťažnosti vyšetrovateľov Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) voči vzneseným obvineniam boli Generálnej prokuratúre SR (GP SR) predložené pred 10 pracovnými dňami, pričom kvalifikované a zákonu zodpovedajúce rozhodnutie si vyžaduje primeraný čas.
Viac ako 2-tisíc strán
Uvádza to GP SR vo svojom stanovisku s tým, že vyšetrovací spis prípadu má rozsah približne 2 300 strán.
Súd prepustil vyšetrovateľov NAKA aj dočasného šéfa policajnej inšpekcie Scholtza
„V súlade s internými predpismi prokuratúry o sťažnostiach obvinených, rovnako ako aj v iných prípadoch, koná a rozhoduje v mene generálneho prokurátora SR prokurátor generálnej prokuratúry, ktorému bola vec pridelená,“ uviedla hovorkyňa GP SR Jana Tökölyová.
Neopodstatnené trestné stíhanie
Krajský súd v Bratislave prepustil 1. októbra obvinených vyšetrovateľov NAKA a dočasného šéfa policajnej inšpekcie Petra Scholza. z väzby na slobodu, pretože ich trestné stíhanie je neopodstatnené. Ján Čurilla, Pavol Ďurko, Milan Sabota a Štefan Mašín sú však naďalej stíhaní pre zločin zneužívania právomoci verejného činiteľa a zločin marenia spravodlivosti.
Hamrana znepokojujú Ficove vedomosti o odpočúvaní vyšetrovateľov NAKA, policajtov posadil za detektor lži
Čurilla a Ďurko, ktorí pracovali v rámci tímu Očistec na vyšetrovaní sledovaných trestných káuz, boli obvinení v súvislosti s vyšetrovaním trestných vecí zločineckej skupiny takáčovci.
Údajne bránili členovi skupiny Martinovi Mikulcovi v roku 2020 v návrate na Slovensko zo zahraničia, čím chceli docieliť vznik dôvodu na jeho útekovú väzbu. V prípade Ďurka sa tiež obvinenie týka údajnej manipulácie s výpoveďou svedka Csabu Dömötöra.
Antitím policajnej inšpekcie
Ďalšie obvinenie celej štvorice policajtov je spojené so zámerom NAKA vyšetrovať aktivity takzvaného antitímu policajnej inšpekcie.
Pre danú vec bol obvinený aj dočasný šéf Úradu inšpekčnej služby Ministerstva vnútra SR Scholza. Ten rovnako čelí obvineniu zo zneužitia právomoci verejného činiteľa a marenia spravodlivosti.