BRATISLAVA 6. decembra (WEBNOVINY) – Krajský súd v Bratislave v piatok zrušil starý verdikt o tisíceurovej pokute, ktorú dostal osobne predseda NS SR Štefan Harabin od bývalého ministra financií Ivana Mikloša.
Harabina pokutoval v auguste 2010 spomínanou sumou za to, že neumožnil na jeho súde kontrolu rezortu financií. „V žalobe o preskúmanie zákonnosti rozhodnutia žalovaného (MF SR) rozhodol Krajský súd v Bratislave tak, že napadnuté rozhodnutie zrušil a vec vrátil žalovanému na nové rozhodnutie. Prvostupňový krajský súd takto rozhodol preto, že bol viazaný právnym názorom z rozhodnutia odvolacieho NS SR z júla 2013. Ten zrušil predchádzajúce februárové rozhodnutie krajského súdu o zastavení konania,“ vysvetlil hovorca krajského súdu v Bratislave Pavol Adamčiak.
Pokutu zrušili aj súdu
Tisíceurová pokuta bola súčasťou rozhodnutia o tom, že predseda NS SR sa ako fyzická osoba dopustil priestupku. Tento verdikt o priestupku ale exminister financií neskôr zrušil, pričom nebolo zrušené rozhodnutie o tisíceurovej pokute. Mikloš v tom dal aj NS SR ako inštitúcii pokutu 33-tisíc eur. O zrušení tejto vysokej pokuty pre súd zas rozhodla osobitná komisia ministra financií za úradovania nového ministra Petra Kažimíra.
Harabin dostal za nevpustenie kontroly na NS SR napokon disciplinárny trest, ktorý vyniesol ústavný súd v júni 2011 na základe podnetu bývalej ministerky spravodlivosti Lucie Žitňanskej – trestom bola zrážka 70 percent platu na jeden rok. Harabin sa obrátil na Európsky súd pre ľudské práva a ten uznal, že jeho právo na spravodlivý proces bolo v disciplinárnom konaní porušené.
ESĽP sa nevyjadril o kompetencii ministerstva
ESĽP konštatoval, že o Harabinovi rozhodovali aj ústavní sudcovia, pri ktorých boli pochybnosti o zaujatosti. Keď ESĽP zistil takéto pochybenie, k podstate sporu sa už nevyjadroval. Nepovedal teda, či ministerstvo financií má alebo nemá právo kontrolovať Najvyšší súd SR, ani či si Harabin zaslúžil trest. Harabin po tomto verdikte požiadal ÚS SR o obnovu konania, ale so svojím návrhom neuspel.
Krajský súd a aj Najvyšší súd SR ešte pred verdiktom Ústavného súdu SR konštatovali, že kontrolu na NS nemá robiť ministerstvo financií, ale Najvyšší kontrolný úrad. Kontrola NKÚ na Najvyššom súde SR napokon nezistila žiadne porušenia zákonov a ani finančné rozdiely.