- aktualizované 25. marca 13:34
Neúspešný kandidát na post prezidenta a bývalý sudca Štefan Harabin si v pondelok nevypočul obžalobu pre trestné činy hanobenia rasy, národa a presvedčenia a schvaľovanie trestného činu.
Sudca Špecializovaného trestného súdu v Pezinku Ján Buvala musel totiž pojednávanie odročiť, keďže obžalovaný podal sťažnosť na Najvyšší súd SR proti rozhodnutiu sudcu prijať podanú obžalobu.
Nové dôvody obžaloby
Bežne súd obžalobu prijíma alebo odmieta ešte pred vytýčením pojednávania vo veci, prijatá novela Trestného zákona účinná od 15. marca však dôvody odmietnutia obžaloby rozširuje.
Harabin spochybňuje kroky štátnej volebnej komisie, vyjadril sa aj k svojej budúcej kandidatúre
Keďže pôvodne sudca obžalobu prijal pred účinnosťou novely, musel o nových dôvodoch na prípadné odmietnutie obžaloby rozhodovať až na hlavnom pojednávaní, ktoré vytýčil na pondelok.
Prokurátor nepozná právo
Obžalovaný bývalý sudca ešte pred rozhodnutím súdu vyhlásil celú vec za nulitnú. V rozhodnutí generálneho prokurátora, ktorým ustanovil intervenujúceho prokurátora, v tejto veci totiž neuviedol jeho meno.
„Je to nikto, preto nemôžeme konať vôbec,“ povedal Harabin na margo prítomného prokurátora. Zároveň skonštatoval, že dotyčný prokurátor pácha trestnú činnosť a nepozná právo.
Vyhlásil tiež, že ruský útok na Ukrajinu nemôže byť považovaný za agresiu, keďže o tom nerozhodla Bezpečnostná rada OSN. Na pondelkové pojednávanie prišlo Harabina podporiť viacero sympatizantov, napríklad aj vydavateľ časopisu Zem a vek Tibor Eliot Rostas.
Konfrontácia s exposlancom
Harabin mal po skončení pojednávania konfrontáciu s bývalým poslancom Kristiánom Čekovským, pričom ho označil za Žida, ktorý napriek tomu podporuje ukrajinských „banderovcov“. Čekovský reagoval, že Harabin osočuje všetkých, ktorí sa nejakým spôsobom snažia zastávať spravodlivosti. Pripomenul napríklad urážky na adresu prokurátora.
Podľa Čekovského totiž Harabin nevie uniesť ťarchu trestného oznámenia, ktoré na neho Demokrati podali. „Od človeka, ktorý obhajuje vraždenie tisícov nevinných ľudí, budeme ťažko očakávať niečo iné, ako bezbrehé urážky voči všetkým, ktorí sa mu postavia,“ uviedol Čekovský s tým, že sa zároveň dištancuje od všetkých nezmyslov, ktorými ho Štefan Harabin počastoval.
„V prvom rade by som chcel vysloviť obdiv alebo dôveru všetkým orgánom činným v trestnom konaní, že toto museli počúvať,“ uviedol exposlanec.
Nedôstojný priebeh pojednávania
Aj priebeh hlavného pojednávania bol podľa Čekovského nedôstojný. „Obžalovaný neustále vykrikoval, skákal sudcovi do reči a prokurátorov označoval za páchateľov trestnej činnosti a častoval ich rôznymi urážkami. Nerozumiem, ako sa môže niekto takto neúctivo správať pred súdom,“ opísal exposlanec.
Harabin je pritom bývalým predsedom Najvyššieho súdu SR. „Ak niekto obhajuje vraždenie ľudí alebo schvaľuje vojenskú agresiu, musíme sa tomu postaviť. Platí to nielen v reálnom živote, ale aj na sociálnych sieťach,“ zdôraznil Čekovský.
Viacerí poslanci podali trestné oznámenia
Bývalý Úrad špeciálnej prokuratúry podal na bývalého ministra spravodlivosti a expredsedu Najvyššieho súdu SR obžalobu ešte v júni minulého roku. Harabin po vypuknutí ruskej invázie na Ukrajinu na sociálnej sieti napísal, že by urobil presne to isté, čo ruský prezident Vladimír Putin.
V tejto súvislosti na neho boli podané viaceré trestné oznámenia zo strany vtedajších poslancov parlamentu, napríklad Juraja Šeligu, Andreja Stančíka, Kristiána Čekovského, Jána Benčíka alebo Ondreja Dostála.