Úrad špeciálnej prokuratúry stojí za Lipšicom, Haščákovi právnici by sa radšej mali zamerať na obhajobu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Daniel Lipšic
Špeciálny prokurátor Daniel Lipšic. Foto: www.facebook.com

Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) je ľúto, že namiesto vecnej argumentácie k právnym názorom sa obhajcovia Jaroslava Haščáka rozhodli pre ďalší osobný útok na špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica. Uvádza sa to v stanovisku, ktoré poskytla hovorkyňa Generálnej prokuratúry SR Jana Tökölyová.

„Analýza Úradu špeciálnej prokuratúry, ktorá bola zverejnená v trestnej veci Haščák/Arpáš/Arpášová, bola vypracovaná dozorovým prokurátorom Matúšom Harkabusom. S jej obsahom sa stotožnilo aj vedenie Úradu špeciálnej prokuratúry,“ uvádza sa vo vyhlásení ÚŠP.

Špeciálna prokuratúra dodáva, že analýza uvádza podrobný rozbor judikatúry Najvyššieho súdu SR a Európskeho súdu pre ľudské práva, ktorej presvedčivosť obhajoba Haščáka zrejme nevie spochybniť.

Nahrávka z Gorily je kľúčovým dôkazom

Právni zástupcovia Haščáka v stredu 8. septembra kritizovali špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica. Ten v utorok 7. septembra povedal, že likvidácia zvukového záznamu z kauzy Gorila by hraničila so spáchaním trestného činu marenia spravodlivosti. Podľa neho totiž ide o kľúčový dôkaz a zdôraznil, že ÚŠP nebude ničiť žiadne dôkazy.

V právnej analýze zaslanej na Generálnu prokuratúru podľa Lipšica špeciálna prokuratúra rozviedla, prečo si myslia, že ani rozhodnutia zo strany Ústavného súdu SR a ani Európskeho súdu pre ľudské práva prokuratúru nijakým spôsobom nezaväzujú, aby tieto dôkazné materiály zničili.

Podľa Haščákových advokátov si však Lipšic pletie spoločenské roly, nerešpektuje z nich vyplývajúce povinnosti a zodpovednosť, keďže bol v roku 2019 vedúcim procesného oddelenia advokátskej kancelárie Dentons.

Jeho kolegovia z kancelárie vtedy spracovali, ako jedna z viacerých advokátskych kancelárií, stanovisko k dôkazným aspektom použiteľnosti nahrávok v kauze Gorila.

Lipšic mal k informáciám prístup

„Neplánovali sme túto skutočnosť zverejniť, ale Daniel Lipšic nás predbehol, hoci bol advokátom Dentonsu a mal navyše s klientom Jaroslavom Haščákom podpísanú osobitnú dohodu o pôsobení v Dentonse. Táto dohoda mu umožnila do Dentonsu nastúpiť a, samozrejme, ako bývalého „protivníka“ klienta ho zároveň zaväzovala k mlčanlivosti o všetkom, o čom sa v Dentonse dozvie a bude sa to týkať klienta, hoci by na takýchto veciach aj nepracoval,“ povedal advokát Martin Škubla.

Hoci Lipšic podľa advokátov na stanovisku nepracoval, „mal k informáciám o tejto klientovej veci v Dentonse prístup“. Teraz sa podľa Škublu k veci vyjadruje na sociálnych sieťach.

„Namiesto toho, aby dodržiaval záväzky mlčanlivosti plynúce z advokátskych predpisov, ktoré ho zaväzujú aj po skončení advokácie a namiesto toho, aby sa pre svoj konflikt záujmov a minulé angažmán v Dentonse, ako aj pre osobnú zmluvu s Jaroslavom Haščákom z trestných vecí klienta vylúčil, vyzýva klienta, aby zverejnil analýzu Dentonsu a veľavýznamne na Facebooku naznačuje, čo má byť jej obsahom,“ dodal Škubla.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Daniel LipšicJana TökölyováJaroslav HaščákMartin Škubla
Firmy a inštitúcie DentosGP Generálna prokuratúra SRÚrad špeciálnej prokuratúry