Inštitút ľudských práv sa chce stretnúť s Gáborom Gálom pre výzvu, ktorú podpísali tisíce ľudí

Gábor Gál
Minister spravodlivosti SR Gábor Gál. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel.

BRATISLAVA 26. januára (WebNoviny.sk) – Hromadnú pripomienku Inštitútu ľudských práv (IĽP), žiadajúcu ministra spravodlivosti Gábora Gála, aby neumožnil Konferencii biskupov Slovenska (KBS) stať sa novým členom medzirezortného pripomienkového konania, podpísalo už viac ako tisíc ľudí. Agentúru SITA o tom informoval riaditeľ IĽP Peter Weisenbacher.

Spoločnosť to vníma negatívne

„Potrebných 500 podpisov sa na webe ludskeprava.sk podarilo vyzbierať počas niekoľkých hodín ešte v piatok. Tisíc podpisov sa zhromaždilo za menej ako 24 hodín, odkedy sme výzvu zverejnili. Myslím, že je to jasný signál toho, že táto otázka v spoločnosti rezonuje negatívnym spôsobom a malo by sa o nej s občanmi diskutovať. V pondelok všetky podpisy odnesieme na ministerstvo a zároveň požiadame ministra o stretnutie,“ spresnil Weisenbacher.

Ministerstvo spravodlivosti SR predložilo minulý týždeň na rokovanie vlády návrh, aby sa novým účastníkom medzirezortného pripomienkového konania stala Konferencia biskupov Slovenska. KBS môže k zákonom vznášať pripomienky už teraz, rovnako ako iné záujmové skupiny alebo občania.

Ohrozenie ústavných princípov

Novinkou by ale bolo, že by biskupi získali rovnaký štatút ako štátne inštitúcie a ich pripomienkami by sa museli pri každom zákone ministerstvá povinne zaoberať.

„Tento návrh považujeme za ohrozenie ústavných princípov Slovenskej republiky. Naša krajina sa neviaže na žiadne náboženstvo. Takéto opatrenie by bolo diskriminačné aj vzhľadom na fakt, že členmi KBS môžu byť iba muži a nereprezentujú všetky registrované cirkvi. Ak by do medzirezortného pripomienkového konania vstúpili všetky cirkvi, boli by zasa porušené práva občanov a občianok bez vyznania. Považujeme preto za rozumnejšie, aby táto zmena nebola predložená do ďalšieho konania,“ zdôvodnila zverejnenie výzvy Alena Krempaská z IĽP.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Alena KrempaskáGábor GálPeter Weisenbacher
Firmy a inštitúcie KBS Konferencia biskupov Slovenska