Intenzita ruskej paľby sa vďaka severokórejským zásobám nezníži, Rusku zostali náboje na ostreľovanie s nízkou intenzitou

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Vojna na Ukrajine
Foto: archívne, SITA/AP
Tento článok pre vás načítala AI.

Ruská vlastná výroba delostreleckých granátov spolu s doplnením čerstvých zásob zo Severnej Kórey znamená, že Moskva bude schopná udržať vyššiu inzenzitu paľby aj v budúcom roku.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

V najnovšej aktualizácii svojej správy o vývoji vojny na Ukrajine to uviedli analytici z amerického Inštitútu pre štúdium vojny (ISW). Analytici skúmali tvrdenia estónskych predstaviteľov, ktorí naznačili, že Rusku zostali iba štyri milióny nábojov, čo postačuje na ostreľovanie s „nízkou intenzitou“.

ISW však uviedol, že podľa najnovších odhadov týkajúcich sa kapacity ruskej delostreleckej výroby a pokračujúceho severokórejského exportu Rusko „bude v dohľadnej budúcnosti pravdepodobne schopné udržiavať vo všeobecnosti dostatočnú intenzitu paľby“.

Podľa ISW „je nepravdepodobné, že by ruské sily čelili rozsiahlemu nedostatku, ktorý by chronicky podkopal operácie, a pokles intenzity paľby vo svojej podstate neposkytne ukrajinským silám výhodu“. Analytici tvrdia, že miera, do akej Západ zareaguje a podporí Ukrajinu, sa budúci rok ukáže ako „kľúčový determinant“.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie ISW Inštitút pre štúdium vojny