Útok na Izrael: Irán vyslal takmer 200 dronov a vypálil aj desiatky rakiet, vážne zranené bolo 7-ročné dievčatko (video)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Iránsky útok na Izrael
Izraelský obranný systém vypúšťa rakety na zničenie iránskych dronov a rakiet. Foto: SITA/AP.
Tento článok pre vás načítala AI.
  • aktualizované 14. apríla 7:31

Irán v noci zo soboty na nedeľu zaútočil na Izrael 170 dronmi, viac ako 30 raketami s plochou dráhou letu a viac ako 120 balistickými raketami, ale 99 percent z nich protivzdušná obrana zlikvidovala. Hovorca izraelskej armády Daniel Hagari tento výsledok označil za „veľmi významný strategický úspech“.

Rakety vypálil aj Hizballáh

Viacero dronov a rakiet bolo zostrelených ešte predtým, ako vstúpili do izraelského vzdušného priestoru. Niektoré zneškodnili aj Američania či Briti.

Minister obrany USA Lloyd Austin vo vyhlásení uviedol, že americké sily „zachytili desiatky rakiet a bezpilotných lietadiel na ceste k Izraelu odpálených z Iránu, Iraku, Sýrie a Jemenu“.

Britské ministerstvo obrany informovalo, že vo vzduchu boli v niektorých oblastiach Iraku a Sýrie aj stíhačky Typhoon britského Kráľovského letectva (RAF) a dostali oprávnenie zostreľovať všetky iránske drony a rakety nachádzajúce sa v ich dosahu.

Libanonská štátna Národná tlačová agentúra (NNA) informovala, že Izrael bombardoval viaceré miesta na juhu Libanonu. Libanonská militantná skupina Hizballáh uviedla, že v nedeľu skoro ráno odpálila „desiatky“ rakiet Kaťuša na izraelské vojenské miesto na Golanských výšinách. Hneď nebolo jasné, či vznikli nejaké škody.

Vážne zranené 7-ročné dievčatko

Sirény sa rozozvučali na viacerých miestach, aj v Jeruzaleme, kde bolo nad mestom počuť výbuchy. Na izraelské územie doletelo niekoľko balistických rakiet a spôsobili menšie škody na leteckej základni.

Záchranári uviedli, že vážne zranenia utrpelo 7-ročné dievčatko v beduínskom mestečku na juhu Izraela. Dôvodom zrejme bol raketový útok, ale podľa záchranárov polícia stále vyšetruje okolnosti zranení dieťaťa.

Ide o prvý prípad priameho vojenského útoku Iránu proti Izraelu napriek desaťročiam nepriateľstva. Iránska misia v OSN na sieti X píše, že útok je odvetou za minulotýždňový izraelský útok na budovu v Damasku, pri ktorom boli zabití vysokopostavení velitelia. Diplomati pohrozili, že ak by Izrael urobil ďalšiu chybu, odpoveď bude podstatne tvrdšia a tiež varujú USA, aby sa do konfliktu nezapájali.

„Každá krajina, ktorá otvorí svoj vzdušný priestor alebo pôdu Izraelu na útok na Irán, dostane našu rozhodnú odpoveď,“ varoval iránsky minister obrany.

Netanjahu stanovil jasný princíp

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v reakcii uviedol, že Izrael sa na priamy útok Iránu pripravoval. „Stanovil som jasný princíp, keď niekto zasiahne nás, zasiahneme aj my jeho,“ povedal s tým, že obranné systémy sú nasadené a krajina je pripravená na akýkoľvek scenár, ako obranný, tak aj útočný. „Štát Izrael je silný, izraelská armáda je silná, verejnosť je silná,“ dodal. Izrael tiež ohlásil uzatvorenie svojho vzdušného priestoru.

Útok odsúdili aj Briti, Francúzi či Nemci

Hovorkyňa americkej Rady pre národnú bezpečnosť Adrienne Watson uviedla, že Irán spustil útok proti Izraelu, ktorý bude pravdepodobne trvať niekoľko hodín a o situácii je pravidelne informovaný aj prezident Joe Biden.

Šéf Bieleho domu skrátil svoj víkendový pobyt v Delaware, aby sa stretol so svojím národným bezpečnostným tímom. „Náš záväzok voči bezpečnosti Izraela v súvislosti s hrozbami zo strany Iránu a jeho spojencov je neoblomný,“ vyhlásil.

Iránsky útok na Izrael odsúdili aj britský premiér Rishi Sunak, francúzsky minister zahraničných vecí Stéphane Séjourné, nemecká zahraničných vecí Annalena Baerbocková či Európska únia. „Toto je bezprecedentná eskalácia a hrozba pre bezpečnosť v regióne,“ napísal šéf európskej diplomacie Josep Borrell na sieti X.

Šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová vyzvala Irán a jeho spojencov, aby útoky okamžite zastavili.

Sunak tvrdí, že Teherán znovu ukázal, že mu ide o šírenie chaosu v regióne. Spojené kráľovstvo sa podľa neho postaví za bezpečnosť Izraela, ako aj svojich partnerov v regióne. „Spolu s našimi spojencami intenzívne pracujeme na stabilizácii situácie a zabránení ďalšej eskalácii, nikto nechce vidieť ďalšie krviprelievane,“ napísal na sieti X.

Izraelská armáda v ostatných dňoch rušila GPS signál vo viacerých mestách vrátane metropolitnej oblasti Tel Avivu a Jeruzalema, aby zabránila raketovým alebo dronovým útokom Iránu alebo ním podporovaných skupín v regióne.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Benjamin NetanjahuDaniel HagariJoe BidenLloyd Austin