Iránsky útok na Izrael bude na mimoriadnom zasadnutí riešiť Bezpečnostná rada OSN, na videokonferencii budú diskutovať aj lídri G7

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Vanessa Frazierová
Vanessa Frazierová, predsedníčka Bezpečnostnej rady OSN. Foto: archívne, SITA/AP.
Tento článok pre vás načítala AI.

Bezpečnostná rada Organizácie Spojených národov (BR OSN) sa v nedeľu večer zíde na mimoriadnom zasadaní v súvislosti s iránskym útokom dronmi a raketami na Izrael. Ako informuje portál BBC, oznámila to predsedníčka BR OSN Vanessa Frazierová.

Na žiadosť Izraela

O zasadnutie požiadal Izrael, ktorý v liste Frazierovej napísal, že útoky „predstavujú vážnu hrozbu pre medzinárodný mier a bezpečnosť“.

„Závažnosť a rozsah útokov sú bezprecedentné a sú flagrantným porušením izraelskej suverenity, medzinárodného práva a rezolúcií Bezpečnostnej rady,“ dodáva list. Izrael zároveň požiadal BR OSN, aby označila Iránske revolučné gardy za teroristickú organizáciu.

Videokonferencia lídrov

Lídri krajín skupiny najvyspelejších ekonomík sveta G7 sa v nedeľu stretnú na videokonferencii, na ktorej budú diskutovať o bezprecedentnom iránskom útoku proti Izraelu.

„Vyjadrujeme silné obavy z ďalšej destabilizácie regiónu a naďalej pracujeme na tom, aby sme sa jej vyhli,“ napísala na mikroblogovacej sieti X talianska premiérka Giorgia Meloniová, ktorej krajina v súčasnosti skupine G7 predsedá.

Americký prezident Joe Biden uviedol, že cieľom stretnutia je „koordinovať jednotnú diplomatickú reakciu na drzý útok Iránu“.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Giorgia MeloniováJoe BidenVanessa Frazierová
Firmy a inštitúcie BR OSN Bezpečnostná rada Organizácie Spojených národovG7Organizácia Spojených národov (OSN)