Hnutie Hamas privítalo iránsky útok na Izrael. Je to zaslúžená odpoveď na zločin útoku na iránsky konzulát v Sýrii, vyhlásilo

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Yahya Sinwar, Hamas
Vodca militantného hnutia Hamas v Pásme Gazy Yahya Sinwar. Foto: archívne, SITA/AP
Tento článok pre vás načítala AI.

Palestínske militantné hnutie Hamas v nedeľu privítalo bezprecedentný iránsky útok dronmi a raketami na Izrael a vyhlásilo, že išlo o „zaslúženú odpoveď na zločin“ útoku na iránsky konzulát v Sýrii. Vzdušný úder na budovu iránskeho konzulátu pred dvomi týždňami zabil dvoch iránskych generálov, pričom Teherán ho pripisuje Izraelu.

Viac o téme: Izraelsko-palestínsky konflikt

Hamas zároveň vyzval na ďalšiu podporu jeho vojne s Izraelom v Pásme Gazy, ktorá trvá už siedmy mesiac. Svoju výzvu adresoval arabským a islamským štátom a organizáciám v regióne Blízkeho východu, ktoré podporuje Irán.

Hamas vo vyhlásení uviedol, že bojuje za „právo nášho palestínskeho ľudu na slobodu a nezávislosť a za vytvorenie palestínskeho štátu s Jeruzalemom ako hlavným mestom“.

Západ považuje Hamas za teroristickú organizáciu. Toto militantné hnutie totiž odmieta takzvané dvojštátne riešenie izraelsko-palestínskeho konfliktu a namiesto toho sa usiluje o zničenie Izraela.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Hamás