Izrael obkľúčil mesto v Pásme Gazy, nemocnice sú vo vážnom nebezpečenstve

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Izrael, Palestína
Hovorca izraelskej armády na platforme X varoval civilistov v západnej časti Chán Júnis, aby sa evakuovali smerom k pobrežiu. Foto: archívne, SITA/AP
Tento článok pre vás načítala AI.

Izraelské sily obkľúčili mesto Chán Júnis na juhu Pásma Gazy. Informuje o tom spravodajská televízia CNN, ktorej v pondelok nemenovaný zdroj povedal, že na západe mesta sa odohráva veľká izraelská ofenzíva, ktorá by podľa očakávaní mala trvať niekoľko dní.

Utečenecký tábor

Zdroj uviedol, že vojaci obkľúčili utečenecký tábor Chán Júnis a robia tam razie v snahe zlikvidovať kapacity militantného hnutia Hamas v oblasti.

Viac o téme: Izraelsko-palestínsky konflikt

Stovky ľudí vysídlených v nemocničných areáloch v Chán Júnis sa údajne pokúšajú odísť z oblasti. Palestínska spoločnosť Červeného polmesiaca uviedla, že ľudia v jej sídle, ako aj v nemocnici al-Amal, sú „v panike a snažia sa uniknúť pokračujúcemu izraelskému bombardovaniu“.

Nemocnice sú v nebezpečenstve

Izraelská armáda v utorok vo vyhlásení uviedla, že pozemné sily v koordinácii s letectvom za ostatných 24 hodín zabili „desiatky teroristov“.

Ministerstvo zdravotníctva v Pásme Gazy kontrolované Hamasom v utorok uviedlo, že za uplynulých 24 hodín prišlo o život v palestínskej enkláve 195 ľudí a 354 utrpelo zranenia.

Hovorca rezortu obvinili izraelskú armádu z toho, že západne od Chán Júnis pácha masakry a bráni pohybu sanitiek. Nemocnice al-Amal a Nássir sú podľa neho „vo vážnom nebezpečenstve“, pričom budovy sú „vystavené šrapnelom, ktoré ohrozujú životy pacientov, personálu a vysídlených ľudí“.

Hovorca izraelskej armády na platforme X varoval civilistov v západnej časti Chán Júnis, aby sa evakuovali smerom k pobrežiu.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Červený polmesiacHamás