Jednu volebnú miestnosť zničil dron a našiel sa aj granát. Ruskí okupanti sa sťažujú na sabotáže volieb

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
falošné voľby na Ukrajine
Vo volebnej miestnosti v meste Doneck visí obrovský bilbord s fotkou Vladimira Putina. Ide však o falošné voľby v nelegálne anektovaných oblastiach Ukrajiny. Foto: SITA/AP
Tento článok pre vás načítala AI.

Ruské úrady v nedeľu hlásili početné pokusy sabotáže hlasovania v lokálnych voľbách, ktoré organizujú na okupovaných územiach Ukrajiny.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Voľby v nelegálne anektovaných oblastiach – Doneckej, Chersonskej, Luhanskej a Záporožskej oblasti, ako aj na polostrove Krym – sa konajú súbežne s voľbami v Rusku, kde si voliči vyberajú gubernátorov, regionálne legislatívy a mestské rady. Kyjev a Západ toto hlasovanie odmietli ako podvod a porušenie medzinárodného práva.

Dron zničil hlasovaciu miestnosť

Podpredseda ruského ústredného volebného výboru Nikolaj Bulajev povedal novinárom, že dron v nedeľu ráno zničil jednu hlasovaciu miestnosť v Záporožskej oblasti. Vo vnútri neboli v tom čase žiadni zamestnanci.

Ruskom dosadená predstaviteľka Chersonskej oblasti Marina Zacharovová zas povedala, že v sobotu pri jednej z hlasovacích miestností našli ostrý granát. Zbraň bola skrytá v kríkoch a museli pre ňu zastaviť hlasovanie, než sa jej zbavili príslušné služby.

Zadržiavajú ľudí, ktorí nechcú ísť voliť

Obyvatelia v okupovanej Záporožskej a Chersonskej oblasti a ukrajinskí aktivisti tvrdia, že ruskí volební zamestnanci chodia po domoch v sprievode vojakov a zadržiavajú ľudí, ktorí odmietajú voliť, a nútia ich napísať vysvetľujúce stanovisko, ktoré by mohli použiť pri trestnom stíhaní.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať