Jurinová ani Viskupič si neuplatnia mandát poslanca. Kto ich nahradí? (video)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
OĽaNO, Erika Jurinová, Jozef Viskupič
Predsedníčka Žilinského samosprávneho kraja Erika Jurinová a predseda Trnavského samosprávneho kraja Jozef Viskupič (obaja OĽaNO a priatelia). Foto: www.facebook.com
Tento článok pre vás načítala AI.
  • aktualizované 17. októbra, 16:26

Predsedníčka Žilinského samosprávneho kraja Erika Jurinová a predseda Trnavského samosprávneho kraja Jozef Viskupič (obaja OĽaNO a priatelia) si neuplatnia mandát poslanca.

Naďalej budú pôsobiť len ako župani vo svojich krajoch. Náhradníkom Jurinovej bude Július Jakab, ktorý za OĽaNO kandidoval z druhého miesta. Viskupiča v parlamente nahradí Rastislav Krátky, ktorý kandidoval z tretieho miesta.

Nesplnila svoje vlastné podmienky

Jurinová si podľa vlastných slov dala vnútorný záväzok, že do parlamentu nastúpi, ak sa jej podarí v parlamentných voľbách prekrúžkovať predsedu hnutia OĽaNO a priatelia Igora Matoviča, a taktiež, že OĽaNO bude súčasťou vládnej koalície. Dodala, že Matovič predstavuje iný štýl politiky ako ona.

„Ani jednu z týchto podmienok som nesplnila. Priznám sa, že aj keď som vzhľadom na ten vysoký záväzok, ktorý som od voličov dostala, takmer 70-tisíc hlasov, veľmi zvažovala, či si ponechať obidva mandáty,“ uviedla Jurinová na utorkovej tlačovej besede.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Županka tvrdí, že sa chce zodpovedne pozerať na svojich voličov aj na prácu, ktorú odvádza. „Uznala som, že oveľa viac budem prospešná práve na úrade Žilinského samosprávneho kraja,“ dodala.

Nechce sedieť na dvoch stoličkách

Viskupič dlhodobo presadzuje heslo, že s jedným zadkom sa nedá sedieť na dvoch stoličkách. Tvrdí však, že rozhodnutie vzdať sa mandátu poslanca nebolo jednoduché.

„Keby bol krúžkový zisk väčší, mali sme ambíciu hnutie OĽaNO posunúť do iného typu, ktorý by nebol až tak konfrontačný,“ uviedol Viskupič a dodal, že chce, aby sa otázky samosprávy nasmerovali do vnútrostraníckej debaty.

Má ambíciu s touto požiadavkou vystúpiť na najbližšom sneme a na možnej reakcii hnutia zvážiť, či jeho zotrvanie v hnutí má význam, alebo nie. „V samosprávnej politike je možné zastávať mandáty aj do budúcna ako nezávislý kandidát,“ dodal.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Erika JurinováJozef ViskupičJúlius Jakab
Firmy a inštitúcie OĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti