Kandidatúry v predčasných voľbách sa vzdali desiatky kandidátov, najviac zo subjektu SOS

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
VOĽBY: Otvorenie volebných miestností
Prípravy na otvorenie volebnej miestnosti počas predčasných volieb do Národnej rady SR 2023. Stará Turá, 30. september 2023. Foto: SITA/Martin Medňanský.
Tento článok pre vás načítala AI.

Kandidatúry v nadchádzajúcich parlamentných voľbách sa vzdalo 80 kandidátov. Vyplýva to z informácií zverejnenými rezortom vnútra. Najviac, konkrétne 66 kandidátov pochádza z kandidátky subjektu Spoločne občania Slovenska.

Viac o téme: Predčasné voľby na Slovensku 2023

Štyri osoby pochádzajú z kandidátky politického subjektu Princíp. Traja kandidáti odišli z kandidátky Vlasteneckého bloku, dvaja z kandidátky Maďarské fórum/ODS a po jednom z kandidátok subjektov Aliancia, Sme rodina, MySlovensko, OĽaNO a ĽSNS.

Odvolanie kandidatúry ministerstvo vnútra registruje v prípade jedného kandidáta Progresívneho Slovenska, jedného kandidáta KDH a dvoch kandidátov subjektu Maďarské fórum/ODS.

Rezort tiež registruje dve úmrtia kandidátov. V prvom prípade ide o kandidáta koalície vedenej hnutím OĽaNO a priatelia Dušana Veliča a v druhom prípade o lídra kandidátky strany Princíp Atilu Géňa.

Podľa zákona o podmienkach výkonu volebného práva sa kandidát môže najneskôr 48 hodín pred začatím volieb svojej kandidatúry vzdať. Vzdanie sa pritom musí urobiť v listinnej forme a jeho podpis musí byť úradne osvedčený. Najneskôr 48 hodín pred začatím volieb môže kandidáta prostredníctvom splnomocnenca odvolať aj politická strana alebo koalícia, ktorá ho kandidovala.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Atila GéňaDušan Velič
Firmy a inštitúcie KDH Kresťanskodemokratické hnutieKotlebovci - ĽSNSMaďarské fórumMinisterstvo vnútraOĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnostiPS Progresívne SlovenskoSme rodina