Katar pohoršili vyjadrenia premiéra Netanjahua, sú kritické voči mediátorskému úsiliu krajiny s Hamasom

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Benjamin Netanjahu
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu na tlačovej konferencii v Tel Avive. Foto: Abir Sultan/Pool Photo via AP
Tento článok pre vás načítala AI.

Katar pohoršili vyjadrenia izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, ktoré unikli na verejnosť a sú kritické voči mediátorskému úsiliu krajiny s palestínskym militantným hnutím Hamas.

Kritická úloha v rokovaniach

Krajina v Perzskom zálive, ktorá má väzby na militantnú skupinu, pritom zohráva kritickú rolu v rokovaniach medzi Izraelom a Hamasom a v súčasnosti s Egyptom pracuje na novej dohode o prepustení rukojemníkov. Na stretnutí s rodinami rukojemníkov, ktorých militanti zadržiavajú v Pásme Gazy predseda izraelskej vlády povedal, že snahy Kataru sú problematické.

Viac o téme: Izraelsko-palestínsky konflikt

A úmyselne mu za ne nepoďakoval, pretože to vytvorí viac tlaku na militantov. V nahrávke, ktorú v utorok odvysielal televízny Kanál 12, tiež nahnevane hovoril o tom, že Spojené štáty obnovili vojenskú základňu v Katare a že by Američania mali na krajinu vytvoriť väčší tlak, aby ona zatlačila na Hamas.

Zhrozenie z tvrdení izraelského premiéra

Hovorca katarského ministerstva zahraničia Madžíd al-Ansárí na sociálnej a mikroblogovacej sieti X napísal, že jeho vláda je „zhrozená“ z medializovaných „nezodpovedných a deštruktívnych“ tvrdení Netanjahua, ktoré však podľa neho neboli prekvapivé.

„Ak sa preukáže, že hlásené tvrdenia sú pravdivé, izraelský premiér by len bránil procesu mediácie a podkopával by ho z dôvodov, ktoré, ako sa zdá, slúžia jeho politickej kariére, namiesto toho, aby uprednostňoval záchranu nevinných životov vrátane izraelských rukojemníkov,“ dodal.

 Ako informuje denník The Guardian, izraelský krajne pravicový minister financií Becalel Smotrič na platforme X reagoval na príspevok katarského hovorcu, pričom obvinili Dauhu z „podpory a financovania terorizmu“. Tiež vyhlásil, že Katar je „vo veľkej miere zodpovedný“ za útok Hamasu na Izrael zo 7. októbra, a vyzval západné krajiny, aby naň vyvinuli väčší tlak, aby okamžite prepustili rukojemníkov.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Becalel SmotričBenjamin Netanjahu
Firmy a inštitúcie Hamás