Ako renovovať dom alebo byt, aby bol viac udržateľným

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ako renovovať dom alebo byt, aby bol viac udržateľným
Foto ilustračné: www.gettyimages.com

V súčasnosti existuje viacero možností, ako renovovať dom alebo byt, aby bol viac udržateľným. Niektoré z nich sú menej dostupnejšie a komplikovanejšie. Iné naopak nie. Pre inšpiráciu tu je niekoľko tipov.

Inštalácia ekologickejších spotrebičov

Pri renovácii domu je najlepšie začať tým, ako sa dá ušetriť na energiách. Napríklad v kúpeľni sa oplatí inštalovať vodovodné batérie s nízkym prietokom a toalety so špeciálnym splachovaním, ktoré znižujú spotrebu vody. Ak je to možné, spotrebiče s najvyšším odberom, ako je napríklad práčka, vymeňme za spotrebiče s najvyšším energetickým hodnotením. Pomôže tie inštalácia LED osvetlenia, ktoré šetrí energiu a časom sa prejaví na našich účtoch za elektrinu.

Ďalším ekologickejším spotrebičom je indukčný sporák, ktorý nahradí plynový spotrebič využívajúci fosílne palivá.  Odstránenie fosílnych palív z našej domácnosti je totiž dôležitým krokom smerom k budovám s nulovým obsahom uhlíka.

Ako renovovať dom, aby bol udržateľným.
Ilustračné foto: www.gettyimages.com

Nákup u miestnych výrobcov

Nákupom v malých podnikoch a podporením miestnych remeselníkov môžeme takisto prispieť k zelenšiemu bývaniu. Pri výbere nábytku a zariadenia domu si všímame, z akého materiálu sú vyrobené. Najideálnejšie je využiť zariadenie z recyklovaného materiálu.

Použitie regeneračných materiálov a prírodných povrchových úprav

Pri výbere materiálov na stavbu, renováciu, interiérový dizajn a dekoráciu uprednostňujeme prirodzene regeneračné materiály, ako je bambus alebo korok. Ďalšími vhodnými materiálmi sú tiež slama a drevo, ktoré môžu tiež prispieť k lepšej kvalite vzduchu v interiéri a eliminovať toxické chemikálie, ktoré sa nachádzajú v syntetických produktoch.

Ak chceme renovovať s ohľadom na udržateľnosť, mali by sme tiež zvážiť výber vhodných náterov a farieb pri povrchovej úprave stien. Ekologická farba býva vyrobená z prírodných surovín a mala by obsahovať minimum chemický rozpúšťadiel.

Pokiaľ ide o textílie, ako sú závesy, čalúnenie alebo posteľná a stolová bielizeň, uprednostňujeme prírodné materiály vyrobené z konope, jednej z najudržateľnejších, rýchlo rastúcich starých plodín na svete; alebo ľanu. Táto látka je tiež považovaná za recyklovateľnú surovinu vyrobenú z ľanového vlákna s nulovým odpadom.

Zníženie množstva odpadu

Odpad sa dá znížiť tým, že ho budeme recyklovať alebo ho opätovne použijeme. Preto mnohí z nás uprednostňujú nákup v bazároch a secondhandoch, a to od módy až po domáce potreby.

Skúsme dobre zvážiť pred renováciou svojho domu alebo bytu, čo sa dá zachrániť, zachovať a recyklovať, namiesto toho, aby všetko skončilo v koši. Napríklad odlupovanie vrstiev minulých náterov môže odhaliť pôvodné stavebné prvky, ako sú odhalené tehly, ktoré nášmu bývaniu môžu pridať zaujímavú  atmosféru. Staré podlahy z tvrdého dreva radšej opravme, než ich vymeníme, alebo ak sú príliš rozbité, môžeme ich natrieť a tak získame vzhľad inšpirovaný škandinávskym štýlom.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať