Ktoré mestá sú najaktívnejšie v boji proti klimatickým zmenám?

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Environment Earth Day In the hands holding green earth on Bokeh green Background, Saving environment, and environmentally sustainable. Save Earth. Concept of the Environment World Earth Day
Environment Earth Day In the hands holding green earth on Bokeh green Background, Saving environment, and environmentally sustainable. Save Earth. Concept of the Environment World Earth Day Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

V novom rebríčku získalo 22 európskych miest najvyššie hodnotenie za transparentnosť a opatrenia v oblasti klímy, referuje portál Euronews.

CDP, nezisková charitatívna organizácia, uvádzajúca informácie ohľadom toho, ako krajiny, spoločnosti a verejné orgány vplývajú na životné prostredie, zverejnila ročný rebríček miest, ktoré najviac dbajú na ochranu životného prostredia.

Takmer pätina európskych miest, ktoré CDP tento rok hodnotila, sa dostala do prestížneho „zoznamu A“ – teda tých, ktoré prijímajú najodvážnejšie opatrenia v oblasti klímy.

Severské krajiny dominujú na vrchole rebríčka a v roku 2023  sa ocitli na popredných priečkach zoznamu.

Three wind turbines at sunrise
Foto: ilustračné, https://www.gettyimages.com/

Čo predstavuje „zoznam A“?

V „zoznam A“ CDP hodnotí mestá, ktoré získali najvyššie skóre za svoju transparentnosť a odvážne opatrenia v oblasti klímy.

V roku 2023 bolo 119 miest na celom svete uznaných za klimatických lídrov. Mnohé z nich sa na tento zoznam dostali už skôr, čo „odhaľuje, že opatrenia na boj proti zmene klímy sa stávajú hlavným cieľom pre mnohé mestá na svete,“ uvádza CDP na svojom webe.

Hlavné mestá a malé mestá vedú

V Európe bolo v rámci CDP hodnotených 112 miest, pričom takmer 20 % z nich získalo hodnotenie A. Európa sa tak dostala nad celosvetový priemer vedúcich miest v oblasti klímy, ktorý bol 13 %.

Počet európskych miest na zozname A medziročne mierne vzrástol z 21 miest v roku 2022. Takmer dve tretiny z tých, ktoré boli zaradené v roku 2023, sa do zoznamu A vracajú minimálne druhý rok po sebe.

Hoci na tohtoročnom zozname figurujú hlavné mestá aj menšie mestá, 80 % zaradených európskych miest malo menej ako jeden milión obyvateľov.

Severské krajiny sú na tom najlepšie

Severské mestá sú na čele rebríčka environmentálnych správ a opatrení, pričom 12 miest v Dánsku, Švédsku, Nórsku, Fínsku a na Islande bolo zaradených do zoznamu A na rok 2023.

Švédske hlavné mesto Štokholm podniká významný krokysmerom k udržateľnejšiemu využívaniu svojich zdrojov tým, že zavádza povinnosť domácností triediť a separovať potravinový odpad.

Tento odpad sa potom môže biologicky spracovať a premeniť na bioplyn (obnoviteľné palivo pre autobusy, nákladné vozidlá a autá), ako aj na biohnojivá.

V Dánsku sa malé mesto Helsingør zameriava na opatrenia proti povodniam a zvyšovaniu hladiny morí.

Helsingør spolu s neďalekým mestom Hundested vypracoval spoločný plán ochrany severného pobrežia Dánska, ktorého všeobecným cieľom je chrániť krajinu pred eróziou počas nasledujúcich 50 rokov.

Skeppsbron embankment in Stockholm old town (Gamla Stan), Sweden
Foto: ilustračné, https://www.gettyimages.com/

Aké ďalšie mestá sa dostali do „zoznamu A“?

Úplný“ zoznam A“ európskych miest je nasledovný: Atény, Barcelona, Kodaň, Guimarães, Helsingør, Lund, Madrid, Malmö, Mannheim, Miláno, Münster, Oslo, Paríž, Reykjavík, Saragossa, Štokholm, Tampere, Trondheim, Turín, Turku, Uppsala a Vantaa City.

Zo Spojeného kráľovstva, ktoré bolo kategorizované oddelene od Európy, sa do zoznamu A dostalo 26 miest.

Medzi nimi boli veľké mestské centrá ako Edinburgh, Belfast, Birmingham a City of London, ako aj menšie obce ako North Tyneside v severnom Anglicku a Perth and Kinross v Škótsku.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať