Parlament opäť schválil kritizovanú novelu zákona o EIA, zrýchliť chce procesy na využívanie geotermálnej energie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Cieľom novely zákona je lepšie využívanie geotermálnej energie. Foto: Ilustračné, SITA/AP

Parlament v piatok opätovne schválil novelu zákona o posudzovaní vplyvov na životné prostredie, ktorú do Národnej rady SR na prerokovanie vrátila prezidentka SR Zuzana Čaputová.

Cieľom návrhu je zrýchliť niektoré procesy, ktoré je potrebné absolvovať pri zásahoch do zeme na využívanie geotermálnej energie.

Lepšie využívanie geotermálnej energie

Návrh do parlamentu predložili poslanci Milan Kuriak a Peter Kremský (obaja OĽaNO). Deklarovali, že chcú zabrániť obštrukciám zo strany verejnosti. Občianske združenie Via Iuris v septembri vyzvalo poslancov, aby návrh odmietli.

Novela zákona podľa nich namiesto špekulantov obmedzí práva aktívnej verejnosti a neprimerane zvýhodní investorov.

Predkladatelia uviedli, že novelou sa zrýchli proces, ktorý v konečnom dôsledku umožní využívať geotermálne teplo na vykurovanie domácností či verejných budov. Zároveň sa v banskom zákone upravia niektoré aspekty pri procesoch dobývania ložísk ropy alebo zemného plynu.

Novela obmedzuje práva verejnosti

Cieľom má byť zrýchlenie a zefektívnenie vyhľadávania a tiež povoľovania ťažby z týchto ložísk. Poslanci Kuriak a Kremský tvrdia, že úpravy zjednodušia krátkodobý vstup na cudzí pozemok so súhlasom vlastníka alebo správcu pozemku, na ktorom sa robí geologický prieskum. Ustanoviť sa majú aj lehoty a podmienky pre postup v konaní obvodného banského úradu.

Prezidentka vo svojom stanovisku uviedla, že novelou zákona sa obmedzujú práva verejnosti vo vzťahu k rozhodovacím procesom v oblasti životného prostredia, pričom ide o práva, ktoré sú zaručené a chránené ústavne, medzinárodnoprávne a aj na úrovni práva Európskej únie.

„Právna úprava mala byť predmetom riadnej verejnej a odbornej diskusie, ktorú však chaotický legislatívny proces znemožnil,“ tvrdí Čaputová. Zároveň navrhla, aby poslanci pri opätovnom prerokovaní novelu zákona neprijali ako celok.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Milan KuriakPeter KremskýZuzana Čaputová
Firmy a inštitúcie EU Európska úniaNR SR Národná rada Slovenskej republikyOĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnostiParlamentPrezidentkaVia Iuris