Prvý rok zberu zálohovaných obalov bol nadmieru úspešný. Podarilo sa vyzbierať 70 percent všetkých zálohovaných obalov, čo je o 10 percent viac, než bol pôvodný cieľ. V tlačovej správe o tom informovala Lucia Morvai, riaditeľka pre vonkajšie vzťahy a komunikáciu Správcu zálohového systému.
Zodpovedný prístup
Slovenskí spotrebitelia preukázali vysokú mieru zodpovednosti a zapojené organizácie a firmy zasa preukázali svoje organizačné schopnosti. Zálohový systém, ktorý bol spustený 1. januára 2022 tak dosiahol v prvom roku lepšie výsledky, ako tvorcovia predpokladali.
Vo voľnej prírode vyhadzujeme veľké množstvo odpadu, prevládajú cigaretové ohorky
„Zálohovanie plastových fliaš a plechoviek prišlo ako novinka nielen na Slovensko, ale aj do strednej Európy. Napriek kratšej príprave nového systému však naň boli Slováci dobre pripravení a motivovaní a vo veľkej väčšine sa k zálohovaniu postavili veľmi zodpovedne,“ pripomína Lucia Morvai a dodala, že práve preto sa spoločnými silami podarilo za prvý rok vyzbierať 70 percent všetkých zálohovaných obalov, čím prekonali zákonný cieľ o 10 percent.
Veľký úspech
Pôvodným zámerom bolo v prvom roku fungovania zálohového systému dosiahnuť aspoň 60-percentný podiel zberu obalov z nápojov a až v roku 2023 mal tento podiel dosiahnuť 80 percent. Predstavitelia Správcu zálohového systému, výrobcovia nápojov a obchodníci teda veria, že aj plánované číslo na rok 2023 sa podarí dosiahnuť. Hlavným cieľom však je, aby sa do roku 2025 zbieralo až 90 percent všetkých plastových fliaš a nápojových plechoviek.
V obchodoch už kúpite iba zálohované plastové fľaše a plechovky, envirorezort hovorí o úspechu
Domáci aj zahraniční odborníci konštatujú, že zálohový systém na Slovensku, ktoré v tomto predbehlo svojich susedov, je veľkým úspechom. Riaditeľka Morvai uvádza, že nápojové obaly miznú z kontajnerov, z ulíc a vodných tokov, pričom sa do polovice decembra vyzbieralo takmer 800 miliónov zálohovaných obalov.
Udržateľný systém
Podľa recyklačných spoločností, výrobcov a obchodníkov je zber a recyklácia nápojových obalov životne dôležitá, a preto systém stále podporujú. Slovenskí obchodníci majú snahu zanechávať po sebe čo najnižšiu ekologickú stopu. Obaly, ktoré sú vrátené do predajní alebo zálohomatov sú súčasne kvalitnejšou surovinou pre recyklačné spoločnosti, než materiál z bežného separovaného zberu.
Ani veľké podujatie nemusí byť záťažou pre životné prostredie. Festivaly sa vybrali zelenou cestou
Správca zálohového systému je v súčasnosti najvýznamnejším slovenským dodávateľom do lokálnych recyklačných spoločností. „Pre výrobcov nápojov je zálohovanie plastových fliaš a plechoviek cestou, ako zaručiť cirkularitu nápojových obalov. Keď sa vyzbierajú, zaradia ich na recykláciu a použitie na výrobu nových, takže z fliaš sa stanú opäť fľaše, z plechoviek sa stanú opäť plechovky. Znova a znova,“ uzavrela Morvai.