Tento hmyz ovládol brazílske mestá. Môže za to zmena klímy?

Hmyz, ktorý sa predtým spájal najmä s púšťou, sa v súčasnosti udomácnil v mestskom prostredí.
Tento hmyz ovládol brazílske mestá. Môže za to zmena klímy?
Rio de Janeiro patrí medzi brazílske mestá, ktorých ohrozujú premnožené škorpióny. Ilustračné foto: GettyImages

Brazília čelí tichému, ale smrteľnému nepriateľovi. Nie je to vojna ani pandémia, ale útok zo sveta, ktorý leží len pár centimetrov pod našimi nohami. Ulice, odtoky, steny a trosky v najväčších mestách Južnej Ameriky sa stali ideálnym domovom pre tvory, ktoré sa donedávna spájali najmä s púšťami – škorpióny. V posledných rokoch však ich populácia dramaticky vzrástla a pre milióny ľudí sa stali nočnou morou.

Neviditeľná hrozba v betónovej džungli

Štatistiky sú neúprosné. Medzi rokmi 2014 a 2023 bolo v Brazílii hlásených viac než 1,1 milióna uštipnutí škorpiónom – čo predstavuje nárast o alarmujúcich 155 %. Len za rok 2024 už takmer 200 000 prípadov a 133 úmrtí. A to sú len oficiálne čísla. Vedci upozorňujú, že mnohí postihnutí sa liečia doma alebo pomoc vôbec nevyhľadajú.

Podľa výskumníkov ide o kombináciu dvoch faktorov: nekontrolovanej urbanizácie a klimatických zmien. Mnohé mestské štvrte vznikli bez plánovania, infraštruktúry a efektívneho zberu odpadu. V týchto podmienkach si škorpióny nachádzajú ideálne podmienky na život – teplo, vlhko, dostatok potravy (hlavne švábov) a minimum predátorov.

Mestá im neúmyselne poskytli všetko, čo potrebujú. Škorpióny nachádzajú úkryty v kanalizácii, troskách či odtokových potrubiach, kde majú celoročne priaznivé podmienky,“ vysvetľuje Manuela Berto Pucca zo Štátnej univerzity v São Paule.

Klimatická bomba v kanáli

Zmena klímy hrá v tejto invázii kľúčovú úlohu. Teplejšie letá, extrémne dažde aj suchá vytvárajú ideálne prostredie pre tieto prispôsobivé tvory. Niektoré druhy škorpiónov vydržia bez jedla aj viac než rok a dokážu sa rozmnožovať bez párenia – čo z nich robí skutočne húževnatého protivníka.

Aj keď väčšina uštipnutí končí „len“ bolesťou, opuchom a nevoľnosťou, deti a starší ľudia sú v ohrození života. Každé sté uštipnutie končí smrťou a vedci očakávajú, že do roku 2033 môže byť hlásených až 2 milióny nových prípadov.

7 krokov, ako sa chrániť pred škorpiónmi

Experti sa zhodujú – prevencia je základom. Prinášame sedem krokov, ktoré odporúčajú odborníci, ako znížiť riziko kontaktu so škorpiónom:

  1. Udržiavanie poriadku v okolí domu
    Škorpióny milujú neporiadok, preto vedci odporúčajú zbaviť sa zbytočných predmetov, dreva, stavebného odpadu a starého nábytku okolo domu.
  2. Pravidelné čistenie odtokov a kanalizácie
    Kanalizačné potrubia sú pre škorpióny ideálne – teplé, vlhké a plné potravy. Sieťky a čistiace rošty môžu zamedziť ich vstupu.
  3. Utesnenie prasklín v stenách a podlahe
    Tieto štrbiny sú pre škorpióny ako diaľnice do domácnosti. Silikón alebo tmel môže zázračne pomôcť.
  4. Používanie ochranných sieťok na okná a vetráky
    Pomôžu zabrániť prieniku nielen škorpiónom, ale aj inému hmyzu.
  5. Pred použitím sa odporúča skontrolovať oblečenie a obuv
    Škorpióny sa radi schovávajú v topánkach, uterákoch alebo posteľnej bielizni.
  6. Čistota vo vnútri domu
    Pravidelné vysávanie, utieranie prachu a upratovanie znižuje počet švábov a iného hmyzu, ktorý škorpióny priťahuje.
  7. Žiadne voľné dostupné jedlo či zvyšky potravy 
    Nie kvôli škorpiónom, ale kvôli švábom – a kde sú šváby, tam prídu aj škorpióny.

Nie sú našimi nepriateľmi, ale varovaním

Vedci upozorňujú, že škorpióny nie sú zlé. „Nie sú našimi nepriateľmi. Konajú defenzívne, nie útočne,“ hovorí Pucca. V prírode majú svoju úlohu – regulujú populácie škodcov a udržiavajú ekologickú rovnováhu.

Problém však vzniká vtedy, keď človek narúša ich prirodzené prostredie a vytvára umelé prostredia, ktoré im ešte viac vyhovujú.

Škorpióny v meste sa skrývajú nielen v odtokoch, ale v čiapke.
Škorpióny sa môžu skrývať nielen v odtokoch a odpadkoch, ale aj vo veciach, ktoré denne používame. Ilustračné foto: www.gettyimages.com

Výzva pre budúcnosť

Podľa profesorky Nibedity Ray-Bennett z Leicesterskej univerzity ide o jasný signál, že musíme konať – nielen lokálne, ale aj globálne. Brazília je dnes v prvej línii, ale rastúce teploty môžu tento problém priniesť aj do iných častí sveta, vrátane Európy.

Aj keď väčšina uštipnutí končí dobre, netreba ich podceňovať. Ak vás škorpión uštipne, okamžite vyhľadajte lekára. Brazílsky systém zdravotnej starostlivosti ponúka protijed a liečbu zadarmo – no čas je rozhodujúci.

Škorpióny sa nestali problémom zo dňa na deň. Sú len dôsledkom rýchlych zmien, ktoré sme spôsobili my. Možno nás ich výskyt v kanalizácii brazílskych miest nenúti okamžite panikáriť, ale je to ďalší z mnohých dôkazov, že klimatická zmena a neplánovaná urbanizácia majú reálne a niekedy až smrtiace dôsledky. A najlepšou obranou je byť pripravený.

Ďalšie k téme

Odporúčané