Zuzana Čaputová opätovne nepodpísala kritizovanú novelu zákona o EIA, platiť však bude

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
PREZIDENT: Prijatie rakúskeho prezidenta
Prezidentka SR Zuzana Čaputová. Foto: archívne, SITA/Diana Černáková.

Prezidentka Zuzana Čaputová sa opätovne rozhodla nepodpísať novelu zákona o posudzovaní vplyvov na životné prostredie. Keďže však Národná rada SR novelu po vrátení hlavou štátu opätovne schválila 17. februára, platiť bude aj bez podpisu prezidentky.

Cieľom návrhu je zrýchliť niektoré procesy, ktoré je potrebné absolvovať pri zásahoch do zeme na využívanie geotermálnej energie. Návrh do parlamentu predložili poslanci Milan Kuriak a Peter Kremský (obaja OĽaNO).

Neprimerané zvýhodnenie investorov

Deklarovali, že chcú zabrániť obštrukciám zo strany verejnosti. Občianske združenie Via Iuris v septembri vyzvalo poslancov, aby návrh odmietli. Novela zákona podľa nich namiesto špekulantov obmedzí práva aktívnej verejnosti a neprimerane zvýhodní investorov.

Predkladatelia uviedli, že novelou sa zrýchli proces, ktorý v konečnom dôsledku umožní využívať geotermálne teplo na vykurovanie domácností či verejných budov. Zároveň sa v banskom zákone upravia niektoré aspekty pri procesoch dobývania ložísk ropy alebo zemného plynu.

Obmedzenie práv verejnosti

Cieľom má byť zrýchlenie a zefektívnenie vyhľadávania a tiež povoľovania ťažby z týchto ložísk. Poslanci Kuriak a Kremský tvrdia, že úpravy zjednodušia krátkodobý vstup na cudzí pozemok so súhlasom vlastníka alebo správcu pozemku, na ktorom sa robí geologický prieskum. Ustanoviť sa majú aj lehoty a podmienky pre postup v konaní obvodného banského úradu.

Prezidentka vo svojom stanovisku uviedla, že novelou zákona sa obmedzujú práva verejnosti vo vzťahu k rozhodovacím procesom v oblasti životného prostredia, pričom ide o práva, ktoré sú zaručené a chránené ústavne, medzinárodnoprávne a aj na úrovni práva Európskej únie.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Milan KuriakPeter Kremský
Firmy a inštitúcie EU Európska úniaNárodná rada SROĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnostiVia Iuris