O novom šéfovi ŠTS rozhodne ministerka Kolíková, uspeli všetci traja kandidáti

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Špecializovaný trestný súd
Zľava: Kandidáti na post predsedu Śpecializovaného trestného súdu Ján Buvala, Ján Hrubala a Michal Truban počas výberového konania na Ministerstve spravodlivosti SR. Bratislava, 3. august 2020. Foto: SITA/Branislav Bibel
  • aktualizované 3. augusta 2020, 15:06

V pondelok 3. augusta sa na pôde ministerstva spravodlivosti koná výberové konanie, z ktorého by mal vzísť nový predseda Špecializovaného trestného súdu (ŠTS).

O post šéfa tohto súdu prejavili pôvodne záujem doterajší predseda Michal Truban a tiež sudcovia Ján Buvala, Ján Hrubala a Igor Králik. Králik sa však v máji kandidatúry z rodinných dôvodov vzdal.

Uchádzači v rámci výberu najskôr predstúpia pred päťčlennú komisiu a v prípade ich odporúčania bude mať definitívne slovo ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí). Podľa zákona však nemusí vybrať ani jedného z kandidátov odporučených komisiou.

Rieši sa aj sídlo súdu

V rámci výberového konania na nového šéfa Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) rezonuje aj agenda sídla súdu. Ako dnes povedal jeden z kandidátov na predsedu Michal Truban (ŠTS šéfoval v období 2015 do júna tohto roku a v rokoch 2007 až 2009 viedol aj bývalý Špeciálny súd – pozn. SITA), momentálne nie je možné, aby súd fungoval len vo svojom oficiálnom sídle v Pezinku.

ŠTS totiž takisto disponuje pracoviskom v Banskej Bystrici, kde sa vykonávajú napríklad úkony prípravného konania vrátane rozhodovania o väzbách. Túto činnosť však vykonávajú len štyria spomedzi 14 sudcov ŠTS.

„Prípadné zrušenie pracoviska v Banskej Bystrici nie je možné,“ povedal Truban s tým, že priestorové vybavenie budovy súdu v Pezinku by to neumožňovalo. V budove totiž sídli aj Úrad špeciálnej prokuratúry.

Systém je podľa Trubana dobrý

Pokiaľ ide o úkony prípravného konania, podľa Trubana sú na túto činnosť vytvorené personálne aj materiálne podmienky v Banskej Bystrici. Pokiaľ ide o skutočnosť, že túto agendu vykonávajú len štyria sudcovia vrátane jeho samého, podľa Trubana je uvedený systém dobrý a dostatočný.

„Je to stav, ktorý pretrváva od vzniku súdu,“ povedal. Dodal, že ostatní sudcovia o zaradenie do takzvaných pohotovostných služieb nemali záujem.

Pohotovostné služby by malo mať viac sudcov

Ďalší kandidát na predsedu súdu Ján Buvala však uviedol, že pohotovostné služby by malo vykonávať aspoň šesť až osem sudcov, a to na pracovisku v Pezinku.

„Akýmsi obyčajovým právom sa zaviedlo, že budú slúžiť len štyria,“ povedal. Doplnil, že v Pezinku by na túto činnosť boli lepšie podmienky aj preto, že tam sídli špeciálna prokuratúra.

Zároveň však zdôraznil, že zrušenie pracoviska v Bystrici podľa neho momentálne neprichádza do úvahy. Súd totiž, ako tvrdí Buvala, potrebuje využívať napríklad pojednávacie miestnosti, ktoré sú k dispozícii v Bystrici.

Ak by však súd mal sídliť len na jednom mieste, podľa neho by to mal byť Pezinok. Buvala poprel, že by ponuky vykonávať agendu prípravného konania mali aj iní sudcovia ŠTS.

Hrubala je za jedno pracovisko

Kandidát Ján Hrubala v tejto súvislosti povedal, že podľa jeho názoru by pohotovostné služby mal vykonávať čo najvyšší počet sudcov.

„Každý, kto by do služby chcel ísť, nerobil by som mu prekážky,“ povedal. Spresnil, že ako predseda by celú vec najskôr prediskutoval so sudcami. Taktiež je podľa neho dôležité, aby sa sudcovia vykonávajúci služby postupne obmieňali.

„Malo by to robiť jedno pracovisko,“ povedal Hrubala, ktorý je momentálne predsedom Sudcovskej rady ŠTS.

Dodal, že je lepšie, aby sa táto agenda riešila v Pezinku. Zároveň zdôraznil, že nemá problém s myšlienkou, aby súd sídlil len na jednom mieste. Celú vec je však podľa neho potrebné zvážiť.

Truban sa cíti diskriminovaný médiami

Truban zároveň pred výberovou komisiou odmietol, že by bol konateľom penziónu, na ktorý by dostal dotáciu z Pôdohospodárskej platobnej agentúry. Sťažoval sa tiež na diskrimináciu zo strany médií.

„Keď niekoho vezmem do väzby, som sudca pre prípravné konanie, keď niekoho prepustím zo zadržania alebo z väzby, som sudca Truban,“ uviedol a poukázal na prípad obvineného podnikateľa Norberta B., ktorého nevzal do väzby.

Otázky o nehode či partnerke

Buvalu sa komisia pýtala aj na medializované informácie, že do majetkového priznania neuviedol ako blízku osobu svoju partnerku, ktorá je zamestnankyňou ŠTS.

„Nemáme spolu žiadny nehnuteľný, ale ani hnuteľný majetok,“ povedal

Hrubala zase odpovedal na otázku o dopravnej nehode, ktorej bol účastníkom. Podľa medializovaných informácií sa totiž po nehode v roku 2005 odmietol podrobiť dychovej skúške.

„Je to súčasť môjho života, s ktorou sa vyrovnávam,“ povedal. Dodal, že na podrobnosti nehody si pre vtedajší otras mozgu nespomína.

Uspeli všetci traja kandidáti

Všetci traja uchádzači o post šéfa Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) vo výberom konaní uspeli. Ako dnes povedal predseda výberovej komisie Roman Greguš, najviac bodov v rámci konania získal sudca Ján Hrubala, nasledoval jeho kolega Ján Buvala a tretí skončil doterajší šéf ŠTS Michal Truban.

S prácou komisie, ktorá dnes vypočúvala kandidátov na predsedu Špecializovaného trestného súdu (ŠTS), je spokojná aj Nadácia Zastavme korupciu. Podľa organizácie kládla komisia kandidátom nepríjemné otázky spojené s ich kauzami.

„Stotožňujeme sa aj s odporúčaným poradím kandidátov: 1. Ján Hrubala, 2. Ján Buvala, 3. Michal Truban,“ uzavrela nadácia na sociálnej sieti.

Rozhodujúce slovo bude mať Kolíková

Posledné slovo pri výbere šéfa Špecializovaného trestného súdu má ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí). Na výber spomedzi odporučených kandidátov má 30 dní.

Kolíková v tejto súvislosti pre médiá uviedla, že medzi uchádzačmi sú silní kandidáti.

„Určite sa budem rozhodovať aj na základe toho, čo vyplynie z výberového konania,” povedala ministerka s tým, že predseda ŠTS by mal byť osoba organizačne schopná a takisto odborne zdatná.

Nevylúčila pritom, že s kandidátmi sa bude chcieť aj osobne rozprávať. Dodala, že meno nového šéfa súdu by malo byť známe v septembri.

Špecializovaný trestný súd SR

Do pôsobnosti ŠTS spadajú prípady zločineckých skupín, úkladných vrážd, korupcie alebo extrémizmu. Súd sídli v Pezinku, pracovisko má aj v Banskej Bystrici. Tam sídlia sudcovia pre prípravné konanie súdu, ktorí rozhodujú napríklad o väzobnom stíhaní obvinených.

Po tom, čo sa doterajšiemu predsedovi Michalovi Trubanovi skončilo začiatkom júna jeho funkčné obdobie, súd vedie podpredseda Roman Púchovský.

Kandidáti

Ján Hrubala momentálne pôsobí ako predseda Sudcovskej rady ŠTS. Medzi svoje priority zaradil pravidelné porady sudcov, pracovné stretnutia so sudcami Najvyššieho súdu SR, ktorý je odvolacou inštanciou pre ŠTS alebo napríklad zmenu stratégie komunikácie súdu navonok.

Ján Buvala je členom senátu, ktorý pojednával napríklad kauzu zmeniek Mariana Kočnera. V rámci svojich priorít hovoril aj o zámere súd zjednocovať, keďže sudcovia na pracoviskách v Pezinku a Banskej Bystrici sa podľa neho časom odcudzili.

Michal Truban

Truban ŠTS šéfoval od roku 2015 do júna tohto roku a v rokoch 2007 až 2009 ho viedol ešte ako Špeciálny súd. Ako svoju prioritu označil nadviazanie na doterajšie pôsobenie, keďže súd je momentálne finančne aj personálne stabilizovaný.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Igor KrálikJán BuvalaJán HrubalaMária KolíkováMichal Truban (sudca)Norbert BödörRoman Púchovský
Firmy a inštitúcie NS Najvyšší súd SRPPA Pôdohospodárska platobná agentúraŠpecializovaný trestný súd SRÚrad špeciálnej prokuratúry