Komunálne a župné voľby do VÚC 2022 (online): Župani a primátori sú známi, zvolení boli aj nováčikovia (video+foto)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Voľby, koláž
Foto: SITA - koláž WBN.

Komunálne a župné voľby do VÚC 2022 na Slovensku sú prvýkrát spojené. Voliči v jeden deň a v jednej volebnej miestnosti v sobotu 29. októbra 2022 volili do orgánov samosprávy obcí a do orgánov samosprávnych krajov.

Komunálne a župné voľby do VÚC 2022 na Slovensku

Väčšina županov ostane po voľbách vo svojich kreslách. Svoju kanceláriu bude musieť podľa doterajších priebežných neoficiálnych výsledkov hlasovania podľa Štatistického úradu SR, opustiť doteraz jediný župan Nitrianskeho samosprávneho kraja Milan Belica (NEKA), ten neuspel v súboji so svojím vyzývateľom Branislavom Becíkom (Hlas-SD, Sme rodina). Výmena nastane aj v Banskobystrickom kraji, kde doterajšieho predsedu kraja Jána Luntera nahradí jeho syn a doterajší podpredseda Banskobystrického kraja Ondrej Lunter, ktorý po zrátaní 99,34 % okrskov vedie pred Adrianom Polónym o 65-tisíc hlasov, čiže viac ako 32 percentuálnych bodov.

>>> Kandidáti na županov a primátorov

>>> Výsledky

>>> Trnavský samosprávny kraj (TTSK)

>>> Trenčiansky samosprávny kraj (TSK)

>>> Žilinský samosprávny kraj (ŽSK)

>>> Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK)

>>> Prešovský samosprávny kraj (PSK)

>>> Košický samosprávny kraj (KSK)

Komunálne a župné voľby do VÚC 2022 (online)

  • minúta po minúte

20:00 Online prenos z komunálnych a župných volieb do VÚC 2022 sme ukončili. Ďakujeme za jeho čítanie.

19:39 Voličstvo neexperimentovalo, stavilo na istotu. Pre agentúru SITA to povedal politológ Michal Cirner z Inštitútu politológie Filozofickej fakulty Prešovskej univerzity v Prešove. „Toto boli voľby kontinuity a spokojnosti voličov s výkonom volených predstaviteľov samosprávy,“ dodal politológ.

Zmeny podľa neho nastali len tam, kde aktuálni predsedovia nekandidovali, no vo väčších mestách či v krajoch je podľa neho výnimiek málo. Prístup k novým kandidátom označil za konzervatívny a voľby sa podľa neho vyznačovali racionálnym uvážením.

Účasť v komunálnych voľbách bola najnižšia za posledný čas. Cirner to pripisuje termínu volieb, ale i kratšiemu času na hlasovanie. Svoju rolu podľa neho zohrali aj informácie o dlhšom hlasovaní a čakaní voličov pred volebnými miestnosťami, či komplikovanosť spojených volieb.

18:01 Zlúčenie volieb pomohlo účasti vo voľbách do orgánov samosprávnych krajov. Uviedol to politológ Juraj Marušiak z Ústavu politických vied Slovenskej akadémie vied pre agentúru SITA. V prípade komunálnych volieb ale išlo o historicky najnižšiu účasť.

Prekvapilo ho i to, s akým náskokom mnohí primátori či župani obhájili svoje pozície. „Najväčším prekvapením je ale to, že žiadne veľké prekvapenia sa nekonali,“ vyjadril sa. Voliči a voličky podľa Marušiaka stavili na istotu.

Juraj Marušiak, voľby
Politológ Juraj Marušiak. Foto: ilustračné, koláž WBN

17:45 V spojených voľbách získala strana Hlas-SD 267 primátorov a starostov a tiež 2068 poslancov obecných a mestských zastupiteľstiev, čím sa stáva víťazom volieb. Informoval o tom predseda strany Hlas-SD Peter Pellegrini.

„Som hrdý, že môžem vyhlásiť, že keď ide o primátorov a starostov, tak Hlas ich získal 267, čo po nezávislých starostoch a primátoroch robí zo strany Hlas víťaza týchto volieb s najväčším počtom získaných starostov a primátorov volených pod politickou značkou,“ povedal Pellegrini s tým, že ak k tomu pripočíta ešte ďalšie koalície, v ktorých Hlas podporoval primátorov a starostov, je možné k tomu pripočítať ďalších 375 starostov a primátorov.

„Spolu teda dnes na čele slovenských obcí a miest stojí 642 nominantov Hlasu. V ich mene môžem všetkým občanov týchto miest a obcí prisľúbiť, že ich dôveru nesklamú,“ dodal Pellegrini.

Hlas SD: Komunálne voľby 2022
Námestie SNP v Banskej Bystrici počas tlačovej konferencie strany Hlas-SD ku výsledkom spojených volieb do orgánov územnej samosprávy 2022. Banská Bystrica, 30. október 2022. Foto: SITA/Jakub Julény

17:15 Dramatický volebný súboj o primátorskú stoličku v Liptovskom Mikuláši prebieha medzi úradujúcim primátorom Jánom Blcháčom a Jánom Lacom. Ako bývalý hokejový reprezentačný brankár uviedol na sociálnej sieti, vzhľadom na tesnosť volebného výsledku požiada o prepočítanie hlasov.

Blcháčovi sa podarilo obhájiť primátorskú stoličku len s náskokom 57 hlasov.

Ján Laco
Bývalý hokejový reprezentačný brankár a kandidát na primátora Liptovského Mikuláša Ján Laco. Foto: www.facebook.com

16:30 Volebná účasť bola vzhľadom na spojenie krajských a komunálnych volieb dobrá. Zhodnotil to politológ Jozef Lenč v nedeľnej diskusnej relácii O 5 minút 12 na RTVS.

„Výrazne sa pomohlo navýšiť účasť v krajských voľbách, teda aj viac ľudí involvovať do regionálnej politiky, pretože ak už niekto išiel voliť, tak minimálne si aspoň pozrel tých kandidátov, ktorých chcel voliť. Možno si niektorí pozreli aj programy, na čo je vlastne VÚC. Z tohto hľadiska sa tu javí pozitívny prínos,“ skonštatoval Lenč. To, že o niekoľko percentuálnych bodov klesla účasť na komunálnych voľbách, je podľa neho možné prisúdiť rôznym faktorom, ktorými sú napríklad počasie alebo termín konania volieb.

14:43 Predseda Národnej rady SR (NR SR) Boris Kollár (Sme rodina) pogratuloval všetkým zvoleným predsedom VÚC, starostom, primátorom a poslancom jednotlivých zastupiteľstiev. „Verím, že nasledujúce štyri roky budú pre vás úspešné a každému jednému z vás sa podarí naplniť svoje sľuby, kvôli ktorým si vás občania zvolili,“ uviedol vo svojej reakcii k výsledkom volieb, ktorú poskytol Odbor komunikácie s médiami a verejnosťou NR SR.

Komunálna a regionálna politika tvorí podľa Kollára jednu z najdôležitejších častí štátu, pretože je najbližšie k ľuďom. Napĺňa jednotlivé požiadavky občanov vzhľadom k potrebám daného regiónu, mesta, či obce.

„Ja ako predseda parlamentu môžem povedať, že u nás budú mať dvere vždy otvorené a tak ako doteraz, vždy budem stáť na ich strane, teda na strane ľudí a podám im pomocnú ruku,“ doplnil predseda parlamentu. „Zároveň by som chcel poďakovať každému jednému z vás, ktorí ste sa na voľbách zúčastnili. Je vidieť, že vám na osude Slovenska záleží,“ uzavrel Kollár.

Boris Kollár
Predseda parlamentu a líder hnutia Sme rodina Boris Kollár. Foto: archívne, SITA/Jana Birošová.

14:19 Nový primátor František Oľha disponuje na základe výsledkov volieb aj najsilnejším poslaneckým zoskupením v 31-člennom mestskom zastupiteľstve Prešova. Jeho sedemkoalícia získala osem poslaneckých miest. Rovnaký je aj počet zvolených nezávislých kandidátov.

Keďže je však medzi zvolenými poslancami aj novozvolený primátor, je pravdepodobné, že sa poslaneckého postu vzdá. V takom prípade sa jeho náhradníčkou stane dlhoročná poslankyňa Marta Kollárová, ktorá kandidovala ako nezávislá. Počet poslancov sedemkoalície by tým klesol na sedem, naopak nezávislých kandidátov bude deväť.

Ako vysvetlil pre agentúru SITA zapisovateľ mestskej volebnej komisie v Prešove Jozef Smetana, novozvolený primátor musí najprv žiadosť o vzdanie sa mandátu doručiť mestu. „V prípade uplatnenia si mandátu poslanca by sa museli voľby primátora mesta opakovať,“ vysvetlil teoretickú možnosť Smetana.

Päť kresiel v novom mestskom zastupiteľstve obsadí Kresťanskodemokratické hnutie, uspeli tiež štyria poslanci koalície Hlas-SDAliancia, traja poslanci za Smer-SD a dvaja poslanci za Oľano – Nova – Kresťanská únia – Zmena zdola. Jediným poslancom, ktorému sa podarilo dostať do mestského zastupiteľstva za stranu Starostovia a nezávislí je neúspešný primátorský kandidát Pavel Hagyari. Pri pôsobení v krajskom zastupiteľstve si tak zároveň premiérovo môže vyskúšať post mestského poslanca.

V mestskom zastupiteľstve bude pôsobiť aj v poradí druhý neúspešný uchádzač o primátorský post Ľuboš Micheľ, ktorý bude takisto mestským poslaneckým nováčikom. V novozloženom poslaneckom zbore bude oproti končiacemu sa volebnému obdobiu ešte ďalších osem nových a dvaja staronoví poslanci. Po pauze sa do poslaneckých lavíc vrátia Ján Ahlers a Martin Ďurišin. Až 19 poslancov svoj post z aktuálneho mestského parlamentu obhájilo.

Chýbajú medzi nimi ale budú napríklad dlhoroční mestskí poslanci Miroslav Benko, či Ľudovít Malaga, ktorí sa do zastupiteľstva nedostali. Vo voľbách na miesta poslancov neuspeli ani kandidáti na primátora Marek Kurta, Jozef Kubica, Patrik Benčík a Ján Štovka. Z primátorských kandidátov do poslaneckých lavíc zasadne ešte Martin Eštočák, zvyšní štyria kandidáti sa o miesto v poslaneckom zbore neuchádzali.

14:14 Nový primátor Prešova František Oľha (SaS, Progresívne Slovensko, Spolu, DS, Šanca, ODS – Občianski demokrati Slovenska, Dobrá voľba a umiernení) zvíťazil v sobotňajším spojených voľbách nad svojim protikandidátom Pavlom Hagyarim s náskokom viac ako 4 000 hlasov.

Oľha dostal od voličov 10 934 hlasov (37,26 percent), bývalý dvojnásobný primátor Prešova z rokov 2006 až 2014 Hagyari 6 853 (23,35 percent). V predchádzajúcich dvoch voľbách podľahol Hagyari dosluhujúcej primátorke Andrei Turčanovej o zhruba 4 500, resp. 5 300 hlasov.

Na ďalších miestach v aktuálnych voľbách sa umiestnili Ľuboš Micheľ (3 419 hlasov, 11,65 percent), Artúr Benes (3290 hlasov, 11,21 percent), Zuzana Bednárová (1 655 hlasov, 5,63 percent) a Ján Andrejko (1461 hlasov, 4,97 percent). Za touto šesticou sa v druhej polovici poradia umiestnili Martin Eštočák (546 hlasov, 1,86 percent), Marek Kurta (360 hlasov, 1,22 percent), Ján Štovka (292 hlasov, 0,99 percent), Renáta Bobáková (211 hlasov, 0,71 percent), Patrik Benčík (210 hlasov, 0, 71 percent) a Ján Kubica (113 hlasov, 0,38 percent).

Celkovo na komunálnych voľbách v Prešove odovzdali voliči 29 344 platných hlasovacích lístkov. Volebná účasť predstavovala 42,66 percent. Vyplýva to z definitívnych výsledkov volieb zverejnených Štatistickým úradom SR.

13:56 Poslanec Národnej rady SR Marián Viskupič zo strany Sloboda a solidarita (SaS) bude ďalej pokračovať na pozícii poslanca Trnavského samosprávneho kraja. Získal aj mandát obecného poslanca v Šúrovciach v okrese Trnava v komunálnych voľbách.

Vo voľbách do krajského parlamentu získal na kandidátke širokej pravicovej koalície zloženej z OĽaNO, SaS, Spolu, Za ľudí a ďalších strán v okrese Trnava 10 082 hlasov, čo bolo najviac zo všetkých kandidátov. Vo voľbách do Obecného zastupiteľstva v Šúrovciach získal ako kandidát SaS 522 hlasov, čo bol druhý najlepší výsledok.

Marián Viskupič
Poslanec parlamentu za stranu Sloboda a Solidarita Marián Viskupič. Foto: SITA/Branislav Bibel

13:52 Účasť v sobotňajších spojených voľbách do orgánov miest a obcí a orgánov samosprávnych krajov dosiahla v krajských voľbách 43,7 percenta a v komunálnych voľbách 46,2 percenta.

Informovali o tom na nedeľnej tlačovej konferencii predstavitelia Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán. Podľa šéfa komisie Ladislava Orosza dosiahla účasť v krajských voľbách o 14 percent voličov viac ako v predošlých voľbách. V komunálnych voľbách bola zase účasť o 2,5 percenta nižšia ako pred štyrmi rokmi.

Podľa údajov Štatistického úradu SR predstavujú najviac poslancov v zastupiteľstvách samosprávnych krajov nezávislí kandidáti, konkrétne 159, čo je takmer 38 percent. V boji o posty starostov a primátorov v rámci komunálnych volieb tiež uspeli nezávislí kandidáti, konkrétne v počte 1349, čo prestavuje 46,5 percenta z takmer 3000 samospráv.

„K závažnému narušeniu priebehu volieb nedošlo,“ povedal v súvislosti s vyhodnocovaním volieb viceprezident Policajného zboru Damián Imre. Polícia podľa neho v súvislosti s voľbami prijala celkovo 231 podnetov, z toho 60 trestných oznámení. V 25 prípadoch už bolo podľa Imreho začaté trestné stíhanie. Celkovo sa podnety podľa policajného viceprezidenta týkali skutkov volebnej korupcie (53), marenia volieb (40) alebo ohovárania (37). „Všetky podnety sú vyhodnocované priebežne,“ doplnil Imre.

Riaditeľka odboru volieb a referenda rezortu vnútra Eva Chmelová povedala, že v jednej obci na Slovensku nebolo možné zistiť výsledky volieb. Budú sa teda musieť opakovať. „Nesedel počet obálok, ktoré boli prevzaté a tými, ktoré s nachádzali v hlasovacej schránke,“ vysvetlila Chmelová. O ktorú obec ide nespresnila.

VOĽBY: Otvorenie volebných miestností
Foto: ilustračné, SITA/Martin Medňanský

13:48 V Malackách dostal dôveru voličov doterajší primátor Juraj Říha (NEKA) so 79,81 percentami hlasov a väčšina mestských poslancov. Vyplýva to z výsledkov komunálnych volieb zverejnených Štatistickým úradom SR.

Staronový primátor Malaciek sa poďakoval svojim voličom. „Získal som spolu s doterajšími poslancami silný mandát viesť Malacky aj ďalšie štyri roky. Síce je slovenská spoločnosť veľmi polarizovaná a pred nami zložité obdobie, verím, že napokon bude pre naše mesto úspešné,“ uviedol na sociálnej sieti. Ako dodal, po tom, čo ho pred dvomi rokmi polícia neprávom zadržala na základe krivého obvinenia developera, boli Malačania jedine tými, ktorí ho mohli rehabilitovať. „Ukázali, že mi v zlomovom okamihu dôverovali. A to je pre mňa najsilnejší moment týchto volieb,“ doplnil.

13:40 Novým primátorom Pezinka bude Roman Mács (NEKA) s 50,27 percentami hlasov a nahradí súčasného primátora Igora Hinika, ktorý v tohtoročných voľbách nekandidoval.

13:39 Novým primátorom Senca bude Pavol Kvál (NEKA) s 32,97 percentami a nahradí súčasného primátora Dušana Badinského.

13:01 S nižším volebným ziskom ako pred štyrmi rokmi, ale s mierne vyšším náskokom uspel v sobotných komunálnych voľbách Peter Fiabáne a dostal tak príležitosť viesť Žilinu v poradí druhé volebné obdobie. Ako vyhlásil na nedeľnom tlačovom brífingu pred budovou historickej radnice, najväčšou výzvou pre najbližšie obdobie je parkovacia politika.

Fiabáne priznal, že jedným z dôvodom jeho opätovnej kandidatúry bol fakt, že objektívne sa za štyri roky nepodarilo naplniť všetko to, čo sľúbil. „Chceme dokončiť rozbeh parkovacej politiky ako najväčšiu výzvu. Pevne verím, že za dva roky zvládneme, aj keď to nemáme úplne v rukách, ukončenie diaľnice smerom na Martin a takisto úspešne zvládneme rekonštrukciu železničného uzla a s tým súvisiace investície,“ skonštatoval Fiabáne.

V 31-člennom mestskom zastupiteľstve na neho čakajú traja jeho volební súperi – Ján Rzeszoto, Patrik Groma a Peter Cibulka. „Ja nemám naozaj problém komunikovať s kýmkoľvek, kto chce robiť politiku v prospech mesta. Nemám problém zasadnúť k rokovaciemu stolu, ale musí to byť férové, bez manipulácie a bez poloprávd,“ dodal žilinský primátor.

Z viac ako 69-tisíc voličov v Žiline prišlo k volebným urnám v komunálnych voľbách 26 369 ľudí. Z 25 595 platných hlasov získal víťazný Peter Fiabáne (nezávislý) 11 654 hlasov. Z dvojice mestských poslancov bol úspešnejší Patrik Groma (Hlas-SD, KDH) so 4 866 hlasmi, Peter Cibulka (nezávislý) skončil tretí s 3 970 hlasmi. Štvrté miesto obsadil Pavol Slota (Domov – národná strana) s 2 723 hlasmi, piaty v poradí Ján Rzeszoto (nezávislý) získal 981 hlasov a šiesta Silvia Bakkery (Republika) 668 hlasov. Daniela Zemanová (Hnutie občan národ spravodlivosť) získala 273 hlasov a Timoteja Bernhausera (nezávislý) podporilo 184 voličov. Zvyšných 276 voličov zakrúžkovalo meno Štefana Zelníka (Život – národná strana), ktorý sa však kandidatúry päť dní pred voľbami vzdal.

12:45 Starostom Rače zostáva Michal Drotován (NEKA) z 68,56 percentami hlasov. „Vyhral som vo všetkých okrskoch v Rači, Krasňanoch aj na Rendezi, za čo vám ďakujem. Mrzí ma nižšia účasť,“ uviedol staronový starosta Rače na sociálnej sieti. „V roku 2023 nás čakajú tri veľké projekty – dokončiť ZŠ Plickovu, MŠ Kadnárovu a park Strelkovu. A veľa menších ale rovnako dôležitých,“ doplnil.

12:40 Svoj post obhájil aj starosta Vajnôr Michal Vlček (NEKA) s 61,10 percentami hlasov. „Je čas, aby sme sa všetci zjednotili a spolu čelili neľahkým výzvam, ktoré nás čakajú. Po uplynulom volebnom období sme perfektne rozbehnutí a verím, že spoločne zvládneme aj ďalšie roky na prospech Vajnor,“ uviedol na sociálnej sieti a zároveň poďakoval svojim voličom.

12:39 Svoju pozíciu obhájil aj starosta Záhorskej Bystrice Jozef Krúpa (Som Slovensko) s 84,88 percentami hlasov a vyjadril vďaku za prejavenú dôveru na sociálnej sieti. „Spolu s mojím tímom ideme ďalej. Urobíme všetko preto, aby sme vašu dôveru nesklamali a spoločne posunuli našu mestskú časť ešte ďalej,“ napísal.

12:33 Starostom Devínskej Novej Vsi zostáva Dárius Krajčír (Som Slovensko) s 79,93 percentami hlasov. „Za dvanásť rokov práce pre našu mestskú časť som spoznal mnohých z vás. Spolu v nasledujúce roky Devínsku urobíme ešte lepším miestom pre život každého z nás,“ vyjadril vďaku obyvateľom Devínskej Novej Vsi na sociálnej sieti.

12:30 Starostkou Čunova zostáva Gabriela Ferenčáková (Som Slovensko) so 71,09 percentami hlasov. Starostom Jaroviec zostáva aj naďalej Jozef Uhler (NEKA), ktorý bol jediným kandidátom a získal tak 100 percent hlasov. Rovnako v mestskej časti Vrakuňa bol jediným kandidátom starosta Martin Kuruc (NEKA) , ktorý tiež obhájil svoj post so 100 percentami hlasov.

12:29 Nových starostov budú mať mestské časti Rusovce, kde Radovan Jenčík (NEKA) s 59,69 percentami hlasov nahradí Luciu Tulekovú Henčelovú, mestská časť Devín, kde s 43,48 percentami hlasov zvíťazila Jana Jakubovič (NEKA). Nahradí starostku Ľubicu Kolkovú, ktorá v tohtoročných voľbách nekandidovala.

V Lamači bude novým starostom Igor Polakovič (Team Bratislava, PS, SaS) s 39,34 percentami hlasov, ktorý nahradí Lukáša Baňackého a v Podunajských Biskupiciach bude novým starostom Roman Lamoš (Team Bratislava, PS, SaS), ktorý s 44,82 percentami hlasov nahradí Zoltána Péka.

12:25 Až 73,77 percenta hlasov voličov získal počas sobotných volieb v Starej Ľubovni súčasný primátor Ľuboš Tomko. Vo svojej funkcii tak bude pokračovať aj tretie volebné obdobie. Vyplýva to z informácií, ktoré zverejnil Štatistický úrad. Ako Tomko povedal pre agentúru SITA, výsledok ho teší a uvedomuje si, že takáto veľká podpora je aj o zodpovednosti.

12:05 Novým primátorom krajského mesta Prešov sa stal František Oľha. Člen strany Šanca a nominant širokej sedemkoalície SaS, Progresívne Slovensko, Spolu, DS, Šanca, ODS – Občianski demokrati Slovenska, Dobrá voľba a Umiernení vystrieda po dvoch funkčných obdobiach na tomto poste Andreu Turčanovú, ktorá už do tretice nekandidovala.

Jedným z prvých krokov nového primátora bude rokovanie s novými členmi zastupiteľstva a príprava budúcoročného rozpočtu. Prioritou z volebného programu ostáva postupné zavedenie bezplatnej mestskej hromadnej dopravy a výstavba cyklochodníkov. Uviedol to počas povolebnej noci po oznámení svojho víťazstva.

Oľha vo volebnom súboji zdolal Pavla Hagyariho.

11:48 Na zmenu si musíme počkať. Uviedol to na sociálnej sieti neúspešný kandidát na predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) Adrián Polóny, ktorého s viac ako trojnásobkom hlasov voličov porazil doterajší vicežupan Ondrej Lunter.

Polóny poďakoval svojim voličom a všetkým, ktorí ho pri kandidatúre podporovali, „poslancom aj primátorom, predsedom strán Robertovi Ficovi a Andrejovi Dankovi“.

„Osobne som presvedčený, že výsledky týchto volieb znamenajú iba odklad nevyhnutného, pretože náš kraj naozaj potrebuje zmenu k lepšiemu. Ľudia v banskobystrickej župe chcú lepšie cesty, viac pracovných miest aj dobre spravovaný kraj,“ dodáva neúspešný kandidát, podľa ktorého to súčasný volebný víťaz nedokáže zabezpečiť rovnako, ako to nedokázal ani v uplynulých piatich rokoch.

Polóny, ktorý je predsedom predstavenstva SAD Zvolen ďalej píše, že bude ďalej pracovať na tom, „aby sme náš kraj zmenili v tom, čo môžeme. Ja budem ďalej pracovať na rozvoji dopravy. Ale vaše hlasy sú pre mňa záväzkom, aby som urobil maximum pre naplnenie svojho volebného programu,“ dodáva a sľubuje, že bude aj naďalej aktívny a ľudia budú o ňom pravidelne počuť.

Vo voľbách predsedu BBSK získal podľa predbežných výsledkov syn doterajšieho župana Jána Luntera a podpredseda BBSK Ondrej Lunter 96 438 hlasov (47,53 percenta). S výrazným odstupom na druhom mieste skončil predseda predstavenstva SAD Zvolen Adrián Polóny s 30 436 hlasmi (15 percent). Tretí Rudolf Huliak získal 23 236 hlasov (11,45 percenta), štvrté miesto obsadil Miroslav Suja s 19 130 hlasmi (9,42 percenta) a piate Marek Kotleba so 14 417 hlasmi (7,1 percenta). Ďalší traja uchádzači získali menej ako 8 000 hlasov.

11:30 Z pohľadu výsledkov ide o odpočet tých predchádzajúcich období a posledného volebného obdobia. Uviedol to na nedeľnom brífingu víťaz komunálnych volieb v Banskej Bystrici Ján Nosko (NEKA), ktorý v sobotu 29. októbra obhájil svoje tretie volebné obdobie a úradovať bude ďalšie štyri roky. Zároveň poďakoval všetkým Banskobystričanom, ktorý prišli voliť a tým, ktorý dali hlas jemu a jeho tímu.

„Myslím, že aj väčšina Banskobystričanov sa stotožnila s naším programom, s reálnym programom, ktorý chceme v ďalšom období v meste realizovať,“ povedal primátor s tým, že bude zároveň robiť všetko pre to, tak ako aj v minulosti, aby bolo možné zastupiteľstvo spojiť a prepojiť.

Voľby 2022
Novozvolený primátor mesta Banskej Bystrice Ján Nosko počas tlačového brífingu pred banskobystrickou radnicou po skončení spojených volieb do orgánov územnej samosprávy 2022. Foto: SITA/Jakub Julény

11:01 Súčasný starosta Petržalky Ján Hrčka obhájil svoj post so 77,19 percent získaných hlasov. „Všetkým veľmi pekne ďakujem za účasť, trpezlivosť pri čakaní, ktoré vzniklo spojením volieb ako aj chybným rozhodnutím o počte zástien vo volebných miestnostiach,“ uviedol Hrčka na sociálnej sieti.

Zároveň sa poďakoval viac ako 23-tisíc ľuďom, ktorí mu dali svoj hlas a dôveru. „Budem sa maximálne snažiť ďalej zlepšovať veci a dobehnúť čo najviac z toho čo je zanedbané, ako aj z toho čo som za predchádzajúce štyri roky nestihol,“ doplnil.

10:55 Starosta Ružinova Martin Chren obhájil svoj post zo 78,13 percentami hlasov. Na sociálnej sieti sa poďakoval voličom za podporu Tímu Ružinov, aj za podporu na pozícii starostu.

„Historicky žiaden starosta Ružinova nezískal podporu ani 10-tisíc hlasov. Vy ste mi ich hodili 19 283. Je to najsilnejší mandát pre starostu Ružinova, aký ste kedy komu udelili,“ uviedol Chren s tým, že je to pre neho zodpovednosť, zadosťučinenie a záväzok.

10:50 Starostkou Karlovej Vsi zostáva s 85,45 percentami hlasov Dana Čahojová. „Naozaj ťažko sa mi hľadajú slová na toľký prejav dôvery. Je to znakom, že naša každodenná práca prináša ovocie a zároveň vyjadrenie obrovskej podpory. Je to mimoriadna zodpovednosť a záväzok, ktorý opäť s pokorou prijímam,“ uviedla na sociálnej sieti starostka.

„Karlovešťania do nás vložili veľkú dôveru a dobrá spolupráca medzi mestskou časťou a hlavným mestom bude pokračovať. Čaká nás náročné obdobie, ale spoločnými silami ho musíme zvládnuť,“ doplnila.

10:45 Starostom Dúbravky zostáva starosta Martin Zaťovič s 81,04 percentami získaných hlasov.

„Ďakujeme za každý hlas Dúbravčania, ktorý ste nám dali. Vaše hlasy znamenajú pre nás ohodnotenie našej práce za posledné štyri, resp. osem rokov. Veľmi si to vážime a budeme sa aj ďalšie štyri roky snažiť robiť Dúbravku krajšou,“ uviedol na sociálnej sieti staronový starosta Dúbravky.

10:33 Novým starostom Starého Mesta bude Matej Vagač (Team Bratislava, PS) s 50,30 percentami získaných hlasov a nahradí tak súčasnú starostku Zuzanu Aufrichtovú. Vagač na sociálnej sieti poďakoval svojim voličom.

„Som odhodlaný slúžiť Staromešťankám a Staromeštanom najlepšie, ako dokážem. Sú pred nami štyri roky zmien, štyri roky spolupráce a napredovania našej mestskej časti,“ uviedol.

10:30 Novým starostom Nového Mesta bude Matúš Čupka (Team Bratislava, PS, SaS) s 55,39 percentami získaných hlasov, ktorý nahradí Rudolfa Kusého.

„Dali ste nám mandát napĺňať našu víziu pre Nové Mesto, ktorá je postavená na spolupráci s okolitými mestskými časťami i hlavným mestom, víziu o mestskej časti, ktorá je starostlivá, bezpečná, zdravá, udržateľná a je dobrým hospodárom,“ poďakoval Čupka svojim voličom na sociálnej sieti.

10:03 Počas komunálnych volieb a volieb do VÚC zasahovali zdravotnícki záchranári priamo vo volebných miestnostiach alebo v ich bezprostrednej blízkosti presne 11-krát. Až v siedmych prípadoch išlo o členky alebo členov volebných komisií. V tlačovej správe o tom informovalo Operačné stredisko záchrannej zdravotnej služby (Operačné stredisko ZZS).

K najčastejším príčinám zásahov patrili epileptické záchvaty, kolapsy a akútne bolesti hlavy. Vo väčšine prípadov išlo o zásahy vo volebných miestnostiach, v dvoch prípadoch pred ich vchodom. Starší muž v Žilinskom kraji spadol pred volebnou miestnosťou a poranil sa, v Bratislavskom kraji pomáhali záchranári mužovi po epileptickom záchvate.

Z dát Operačného strediska ZZS vyplýva, že päť pacientov bolo ošetrených na adrese bez prevozu do nemocnice, päť prevezených po ošetrení do nemocnice a jeden pacient prevoz odmietol.

Najstarším ošetreným pacientom bol starší muž (roč. 1940), ku ktorému Operačné stredisko ZZS vyslalo pomoc pre dezorientáciu vo volebnej miestnosti v Trnavskom kraji. Najmladšou pacientkou (roč. 1995) členka volebnej komisie v Bratislavskom kraji, ktorá skolabovala. Zdravotný stav oboch pacientov si vyžiadal prevoz do nemocnice. Vo väčšine prípadov zasahovali záchranári počas otvorenia volebných miestností. V štyroch prípadoch to bolo po ich uzavretí a počas sčítavania hlasov.

9:44 Aj ďalšie štyri roky povedie mesto Kežmarok Ján Ferenčák (Hlas – SD). Po tretíkrát si ho za primátora zvolilo 2 679 Kežmarčanov, čo predstavuje 52,73 percenta získaných hlasov. Účasť v sobotných voľbách bola v Kežmarku na úrovni 40,44 percenta. Vyplýva to z informácií, ktoré zverejnil Štatistický úrad.

Ferenčák, ktorý je zároveň poslancom Národnej rady SR, bol opätovne zvolený aj za poslanca Prešovského samosprávneho kraja. „Nesmierne si to vážim a úprimne ďakujem. Výsledok volieb prijímam s odhodlaním konať v prospech všetkých obyvateľov nášho mesta, nášho okresu a nášho kraja. Som presvedčený, že spoločne sa nám podarí z Kežmarku vytvoriť moderné, dynamické a historické mesto, v ktorom sa oplatí žiť,“ uviedol k výsledku volieb na sociálnej sieti.

V predošlých voľbách v roku 2018 podporilo Ferenčáka 3 888 voličov, čo predstavovalo 82,2 percenta odovzdaných platných hlasov. Účasť na voľbách bola vtedy o niečo nižšia, a to 37,6 percenta.

9:11 Voliči v okresných mestách pod Tatrami a na Spiši potvrdili svojimi hlasmi vo funkciách súčasných primátorov.

8:44 Banskobystrický primátor Ján Nosko obhájil v komunálnych voľbách svoju funkciu a úradovať bude ďalšie štyri roky. Rovnako svoje posty podľa predbežných výsledkov obhájili primátori ďalších ôsmich okresných miest v Banskobystrickom kraji. Zmena nastane v štyroch z 13 okresných miest v kraji – v Detve, Poltári, Žarnovici a vo Zvolene.  

Volebný akt Ján Nosko
Kandidát na post primátora Banskej Bystrice Ján Nosko s rodinou počas volebného aktu v banskobystrickej ZUŠ. J. Cikkera v rámci spojených volieb do orgánov územnej samosprávy 2022. Banská Bystrica, 29. Foto: SITA/Peter Rusko

8:41 Voliči v sobotňajších komunálnych voľbách rozhodli, že v meste pod Zoborom zotrvá vo funkcii primátora Marek Hattas (SaS a pred voľbami založil lokálnu stranu s názvom Tím Kraj Nitra – Združenie kandidátov Nitrianskeho kraja), ktorý je aj poslancom Národnej rady SR. Vo voľbách mu odovzdalo svoj hlas 8 175 občanov Nitry, čo je 30,8 percenta.

Marek Hattas
Kandidát na post primátora Nitry Marek Hattas (druhý zľava) s rodinou počas volebného aktu na Strednej odbornej škole techniky a služieb v rámci spojených volieb do orgánov územnej samosprávy 2022. Nitra, 29. október 2022. Foto: SITA/Martin Havran Foto: SITA/Martin Havran

7:24 Za obrovskú silu považuje trenčiansky primátor Richard Rybníček, že štvrtý raz po sebe získal v komunálnych voľbách viac ako 70-percentnú podporu voličov. „Aj keď bola menšia účasť, ja osobne budem robiť všetko pre to, aby som presvedčil všetkých obyvateľov, že táto voľba je pre mesto správna,“ vyhlásil na dnešnom rannom tlačovom brífingu Rybníček.

„Sme Európske hlavné mesto kultúry a myslím si, že sme na sebe závislí. Bez občanov by som nebol úspešný a ja som úspešný vďaka Trenčanom a Trenčankám a vďaka tomu, že tvoríme spoločnú rodinu,“ podotkol Rybníček.

Hlavnou prioritou pre nasledujúce štyri roky je podľa neho dotiahnutie prípravy rekonštrukcie cestného starého mosta tak, aby sa na konci roka 2026 mohla začať jeho modernizácia. „Urobím všetko, čo je v mojich silách, aby sme spoločne s mestským zastupiteľstvom zvládli aj rekonštrukciu autobusovej a železničnej stanice, čo je priorita, na ktorej budem tvrdo pracovať,“ uviedol Rybníček.

Naostatok sa vrátil aj k volebnej kampani, ktorá bola podľa jeho slov drsná. „Často to počas nej bolo aj o klamaní a zle, a preto to celé vnímam ako príbeh z rozprávky, pretože mám pocit, že sme naozaj zvíťazili nad zlom,“ dodal trenčiansky primátor, ktorý riadi mesto od roku 2010.

V Trenčíne zaznamenali v sobotných komunálnych voľbách pri 37-percentnej účasti spolu 16 339 platných hlasov pre voľby primátora. Richard Rybníček ako nezávislý kandidát získal 11 918 hlasov, jeho súper Miloš Mičega (nezávislý kandidát) 4 421 hlasov.

Richard Rybníček, voľby 2022
Foto: SITA/Radoslav Varga

7:02 Prvým mužom Bratislavy sa opäť stal Matúš Vallo. Dôveru mu podľa neoficiálnych výsledkov volieb vyslovilo 86 981 občanov, čo je 60,20 % zúčastnených voličov.

VO¼BY: Volebná centrála Valla
Kandidát na primátora Bratislavy Matúš Vallo v jeho centrále počas vyjadrenia k výsledkom spojených volieb do orgánov územnej samosprávy 2022. Bratislava, 30. október 2022. Foto: SITA/Branislav Bibel.

6:30 Primátor Trnavy Peter Bročka (nezávislý) bude pokračovať vo funkcii, vo voľbách získal 44,7 % z 21 621 platných hlasov. V krajskom meste prišlo hlasovať takmer 42 % z približne 53-tisíc zapísaných voličov, informoval Štatistický úrad SR po zrátaní odovzdaných lístkov.

V okresných mestách Trnavského kraja pokračuje primátor Senice Martin Džačovský (nezávislý), Piešťan Peter Jančovič (nezávislý) a primátor Dunajskej Stredy Zoltán Hájos (Aliancia). Naopak, nového primátora bude mať Hlohovec, kde Miroslava Kollára (Spolu) nahradí Ivan Baranovič (nezávislý), v Galante Petra Pašku (nezávislý) nahradí Peter Kolek (nezávislý) a v Skalici poslankyňu Národnej rady SR Annu Miernu nahradí ďalšia žena Oľga Luptáková (nezávislá).

Primátor Hlohovca Kollár zablahoželal prostredníctvom sociálnej siete svojmu protikandidátovi Baranovičovi k zvoleniu do funkcie. „Po 8 rokoch odovzdávam mesto vo výbornej kondícii. Dostali sme Hlohovec do TOP 10 všetkých rebríčkov najlepších slovenských miest – v hospodárení, transparentnosti, obstarávaní, užitočnosti mestských novín… Vďaka viac ako 300 investičným akciám za 27 miliónov eur narástol majetok mesta takmer o 80 %,“ napísal Kollár, ktorý je poslancom Národnej rady SR.

6:05 Popradský primátor Anton Danko počas uplynulých volieb obhájil svoju funkciu. „Milí Popradčania, chcem sa vám veľmi pekne poďakovať za vašu dôveru a sľubujem vám, že vás nesklamem,“ uviedol vo videu na sociálnej sieti.

Podľa informácií zverejnených Štatistickým úradom SR získal Danko 61,13 percenta hlasov z 15 360 odovzdaných hlasov, za primátora ho volilo 9 391 Popradčanov. Účasť voličov počas sobotných volieb v Poprade predstavovala 38,12 percenta.

Danko, ktorý kandidoval ako nezávislý, vedie mesto od roku 2002 so štvorročnou prestávkou v rokoch 2014 až 2018, počas ktorých túto funkciu zastával Jozef Švagerko. V rokoch 1998 až 2002 pôsobil ako viceprimátor. V roku 2018 ho vo voľbách podporilo 5 941 voličov, čím získal 29,29 percenta odovzdaných platných hlasov.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

5:24 Primátor Komárna Béla Keszegh (nezávislý) bude pokračovať na poste aj v novom funkčnom období. Vo voľbách získal 74,74 % z 9 527 platných hlasov. Ako vyplýva z výsledkov hlasovania, ktoré zverejnil Štatistický úrad SR, v meste na Dunaji volebná účasť presiahla 34 % z takmer 29-tisíc voličov.

5:03 Primátor Trnavy Peter Bročka (nezávislý) bude pokračovať vo funkcii, vo voľbách získal 44,7 % z 21 621 platných hlasov. V krajskom meste prišlo hlasovať takmer 42 % z približne 53-tisíc zapísaných voličov, informoval Štatistický úrad SR po zrátaní odovzdaných lístkov.

4:45 Primátorom Košíc sa po druhý raz stal Jaroslav Polaček. Dôveru mu podľa neoficiálnych výsledkov volieb vyslovilo 20 561 občanov, čo je 36,79 % zúčastnených voličov. Košičania si zároveň zvolili starostov mestských častí.

Mestská časť Starosta Počet hlasov % hlasov
Košice – Barca Gabriel Krištof 461 33,02
Košice – Dargovských hrdinov Dominik Babušík 3 171 62,47
Košice – Džungľa Adriana Šebeščáková Balogová 126 100,00
Košice – Juh Anna Súkeníková 1 571 30,87
Košice – Kavečany Martin Balčík 416 66,45
Košice – Košická Nová Ves Michal Krcho 974 89,19
Košice – Krásna Peter Tomko 1 428 79,59
Košice – Lorinčík Damián Exner 348 70,30
Košice – Luník IX Marcel Šaňa 636 87,36
Košice – Myslava František Beer 606 54,20
Košice – Nad jazerom Lenka Kovačevičová 3 808 66,49
Košice – Pereš Peter Kavuľa 596 64,36
Košice – Poľov Roland Lacko 299 42,53
Košice – Sever František Ténai 2 218 46,16
Košice – Sídlisko KVP Ladislav Lörinc 5146 92,00
Košice – Sídlisko Ťahanovce Miloš Ihnát 3 000 64,08
Košice – Staré Mesto Igor Petrovčik 3 181 59,35
Košice – Šaca Daniel Petrík 544 34,98
Košice – Šebastovce Monika Puzderová 210 55,26
Košice – Ťahanovce Ján Nigut 426 100,00
Košice – Vyšné Opátske Viktor Mikluš 270 27,43
Košice – Západ Marcel Vrchota 3 750 46,60

4:30 Primátor Nitry Marek Hattas (Tím Kraj Nitra) ostáva na čele mesta na ďalšie funkčné obdobie. Vo voľbách získal podporu 30,8 % z 26 534 platných hlasov voličov. V meste pod Zoborom sa na voľbách zúčastnilo približne 40,5 % z takmer 67-tisíc zapísaných voličov. Výsledky hlasovania zverejnil Štatistický úrad SR po spracovaní odovzdaných lístkov.

4:28 Obyvatelia Pezinka si za nového primátora zvolili Romana Mácsa (nezávislý), vo voľbách získal 50,27 % z 8 296 platných hlasov. V meste vína prišlo voliť takmer 43 % z približne 20-tisíc zapísaných voličov. O výsledkoch volieb informoval Štatistický úrad SR po sčítaní hlasovacích lístkov.

4:23 Andreu Turčanovú vystrieda vo funkcii primátora mesta Prešov František Oľha, podporovaný koalíciou SaS, Progresívne Slovensko, Spolu, DS, Šanca, ODS – Občianski demokrati Slovenska, Dobrá voľba a Umiernení. Ako vyplýva z údajov, ktoré zverejnil Štatistický úrad SR, Oľha získal celkovo 37,26 percenta z celkovo 29 344 odovzdaných hlasov. Porazil tak aj svojho najvážnejšieho protikandidáta Pavla Hagyariho.

4:01 Primátorom Žiliny bude naďalej Peter Fiabáne (nezávislý), vo voľbách získal podporu 45,53 % z 25 595 platných hlasov. Vo štvrtom najväčšom slovenskom meste prišlo hlasovať viac ako 38 % z vyše 69-tisíc zapísaných voličov. Štatistický úrad SR o tom informoval po spracovaní odovzdaných hlasovacích lístkov.

3:55 Primátorom mesta Senec bude najbližšie štyri roky Pavol Kvál, ktorý vo funkcii vystrieda Dušana Badinského. Ako vyplýva z údajov zverejnených Štatistickým úradom SR, nezávislý kandidát Kvál získal podporu 32,97 percenta voličov.

3:53 Vo voľbách primátora Piešťan opäť zvíťazil Peter Jančovič (nezávislý), keď získal 29,76 % zo 7 446 platných hlasov. Na hlasovaní v kúpeľnom meste sa zúčastnilo viac ako 32 % z necelých 24-tisíc zapísaných voličov. Informoval o tom Štatistický úrad SR po zrátaní odovzdaných hlasovacích lístkov.

3:48 Post primátora Popradu obhájil Anton Danko, ktorý kandidoval ako nezávislý kandidát. Ako vyplýva z informácii zverejnených Štatistickým úradom SR, Danko získal 61,13 percenta z 15 360 odovzdaných hlasov.

3:32 Primátorom Žiaru nad Hronom bude naďalej Peter Antal (nezávislý). Podľa výsledkov volieb, ktoré zverejnil Štatistický úrad SR, získal 81,93 % zo 4 601 platných hlasov. Na voľbách v meste sa zúčastnilo takmer 33 % z viac ako 14,5-tisíca zapísaných voličov.

3:19 Štvrté volebné víťazstvo za sebou zaznamenal v sobotných voľbách trenčiansky primátor Richard Rybníček. Podľa údajov zverejnených mestskou samosprávou získal vyše 72-percentnú podporu voličov. Zo 16 339 voličov mu dalo svoj hlas 11 918 Trenčanov, jeho protikandidát Miloš Mičega získal 4 421 hlasov.

3:11 Post primátora Rožňavy obhájil Michal Domik, ktorý kandidoval ako nezávislý kandidát. Ako vyplýva z údajov Štatistického úradu SR, vo voľbách získal 73,72 percenta hlasov.

3:05 Na poste primátora Dolného Kubína bude pokračovať Ján Prílepok (nezávislý), vo voľbách získal 88,9 % z 5 876 platných hlasov. Na voľbách v centre Oravy sa podľa informácií Štatistického úradu SR zúčastnilo vyše 41 % z takmer 15-tisíc zapísaných voličov. Informoval o tom Štatistický úrad SR po sčítaní odovzdaných hlasovacích lístkov.

2:57 Post primátora Senice vo voľbách obhájil nezávislý kandidát Martin Džačovský. Ako vyplýva z údajov zverejnených Štatistickým úradom SR, získal 50,37 percenta hlasov.

2:42 Obyvatelia Rimavskej Soboty si za primátora opakovane zvolili Jozefa Šimka (nezávislý). Vo voľbách ho podporilo 45,47 % zo 6 722 voličov, ktorí odovzdali platné hlasovacie lístky. Volebná účasť v meste dosiahla necelých 39 % pri takmer 18-tisíc zapísaných voličoch. Informoval o tom Štatistický úrad SR.

2:33 V Leviciach bude na poste primátora pokračovať Ján Krtík. Ako vyplýva z údajov Štatistického úradu SR, ako nezávislý kandidát získal 33,54 percenta hlasov.

2:11 Novým primátorom mesta Vysoké Tatry sa stal Jozef Štefaňák (nezávislý). Vo voľbách získal 36,49 % z 1 874 platných hlasov. Ako informoval Štatistický úrad SR, na voľbách v meste sa zúčastnilo cez 57 % z viac ako tritisíc zapísaných voličov.

3:00 Mení sa letný čas na zimný – hodiny sa posúvajú o hodinu späť na 2:00.

2:55 V súvislosti so zmenou času nastala technická prestávka, počas ktorej nie je možné prijímať a spracúvať zápisnice do IVIS-u. Prestávka potrvá od 2:55 starého času do približne 3:05 nového času.

2:06 Vranov nad Topľou bude najbližšie štyri roky opäť viesť súčasný primátor Ján Ragan. Získal hlasy 3478 občanov mesta, čiže 56,55 % zúčastnených voličov. K urnám pristúpilo 36,67 % oprávnených voličov.

2:04 Vo voľbách v Bratislave priebežne vedie súčasný primátor Matúš Vallo (Team Bratislava, Progresívne Slovensko, SaS) so ziskom 59,4 % hlasov. Na druhom mieste je Rudolf Kusý (Sme rodina, KDH, Za ľudí, Dobrá voľba a Umiernení, Szövetség-Aliancia) s podporou 28,82 %. Štatistický úrad SR o tom informoval po sčítaní hlasov v 51 % volebných okrskov.

2:01 V čele mesta Prievidza bude najbližšie štyri roky pokračovať Katarína Macháčková (Spolu). Ako vyplýva z údajov zverejnených Štatistickým úradom SR, vo voľbách získala 42,91 percenta hlasov.

1:52 Podľa doteraz spracovaných okrskových zápisníc vedie v Košiciach doterajší primátor Jaroslav Polaček (KDH, SaS, SME RODINA, NOVA, SZÖVETSÉG – ALIANCIA, SRK, DOBRÁ VOĽBA a Umiernení, OĽANO-NOVA-KÚ-ZMENA ZDOLA). Ako vyplýva z údajov zverejnených Štatistickým úradom SR, momentálne je jeho zisk hlasov na úrovni 36,84 percenta. na druhom mieste je Milan Lesňák (Za ľudí) so ziskom 21,07 percenta hlasov.

1:48 Primátorom Hnúšte v okrese Rimavská Sobota sa stal Martin Pliešovský (SNS). V samosprávnych voľbách v meste získal podporu 62,5 % voličov z 2 315 platných hlasov. Ako informoval Štatistický úrad SR, na hlasovaní v Hnúšti sa zúčastnilo takmer 44 % zo zapísaných 5 420 voličov.

1:39 Miestne referendum v obci Varín (okres Žilina) o premenovaní ulice Dr. Jozefa Tisu nebolo úspešné.

Z 3 036 oprávnených voličov sa ho zúčastnilo 1 430 voličov, čo predstavuje účasť na úrovni 47,13%. Z 1 413 platných hlasovacích lístkov Varínčania v 360 prípadoch vyslovili súhlas s premenovaním ulice, zvyšných 1 053 hlasov bolo proti premenovaniu.

Miestne referendum k premenovaniu ulice vyhlásilo varínske obecné zastupiteľstvo po tom, čo nevyhovelo protestu Generálnej prokuratúry (GP) SR. Tá navrhovala zrušiť názov ulice pre jeho rozpor so zákonom. Po nevyhovení protestu podal prokurátor žalobu na Krajský súd v Žiline.

Ulica Jozefa Tisu vo Varíne
Foto: zilina-gallery.sk

1:38 Primátorom mesta Hriňová v okrese Detva bude najbližšie štyri roky nezávislý kandidát Stanislav Horník. Ako vyplýva z údajov zverejnených Štatistickým úradom SR, vo voľbách získal 93,48 percenta hlasov.

1:36 Primátor Tvrdošína Ján Šaško (nezávislý) bude pokračovať vo funkcii ďalšie štyri roky. V sobotných samosprávnych voľbách získal takmer 66 % z 3 468 platných hlasov. Na voľbách sa zúčastnilo viac než 50 % zo 7 229 zapísaných voličov Tvrdošína, informoval Štatistický úrad SR.

1:35 Starostom košickej mestskej časti Luník IX ostane Marcel Šaňa (SRK). Ako vyplýva z údajov zverejnených Štatistickým úradom SR, získal spolu 87,36 percenta hlasov.

1:34 Za primátora mesta Veľký Krtíš zvolili obyvatelia Dalibora Surkoša (Smer-SD, Sme rodina, SzövetségZ – Aliancia, Starostovia a nezávislí kandidáti, Strana moderného Slovenska). Vyplýva to z informácii zverejnených Štatistickým úradom SR. Surkoš získal 56,92 percenta hlasov.

1:33 Primátorom Fiľakova v okrese Lučenec bude najbližšie štyri roky Attila Agócs (SZÖVETSÉG – ALIANCIA). Ako vyplýva z údajov zverejnených Štatistickým úradom SR, kandidát získal 79,61 percenta hlasov.

1:32 Súčasný primátor Partizánskeho Jozef Božik (nezávislý) zostáva na čele mesta. V samosprávnych voľbách kandidoval sám, pričom získal všetkých 4 940 platných hlasov. Ako informoval Štatistický úrad SR, na voľbách primátora Partizánskeho sa zúčastnilo 30,7 % z vyše 18-tisíc zapísaných voličov.

1:31 Primátorom Nového Mesta nad Váhom bude nezávislý kandidát František Mašlonka. Vyplýva to z údajov zverejnených Štatistickým úradom SR. Mašlonka konkrétne získal 49,56 percent odovzdaných hlasov.

1:30 Výsledky: Prešovský samosprávny kraj

Milan Majerský slávi svoje víťazstvo vo voľbách na post predsedu Prešovského samosprávneho kraja, opäť tak obhájil danú funkciu.

KDH: Majerský kandiduje na post predsedu strany
Predseda KDH Milan Majerský. Foto: archívne, SITA/Archív Milana Majerského.

1:26 Na referende o americkej základni na Sliači sa počas spojených volieb v sobotu 29. októbra zúčastnilo 37 percent oprávnených voličov.

Z nich takmer 74,5 percenta hlasovalo „áno“, teda rozhodli o tom, že mestské zastupiteľstvo sa týmto musí zaoberať, lebo toto hlasovanie má podľa predošlého rozhodnutia poslancov záväzné odporúčanie. Pre agentúru SITA to uviedla po sčítaní všetkých hlasov primátorka mesta Ľubica Balgová s tým, že vo všetkých volebných okrskoch bolo 4 082 oprávnených voličov a z nich prišlo na referendum 1 513.

Mesto referendum vyhlásilo na základe petície, ktorú podpísalo vyše 1 300 ľudí, čo je viac ako tridsať percent oprávnených voličov. Iniciovala ju skupina miestnych, ktorí sa obávajú dosahov obrannej dohody Slovenska s USA prijatej začiatkom roka.

1:22 Výsledky: Žilinský samosprávny kraj

Erika Jurinová zostane aj ďalšie štyri roky predsedníčkou Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) a jedinou ženou v osmičke predsedov vyšších územných celkov na Slovensku. V súboji porazila Igora Chomu. Do volebného štábu v Žiline jej prišiel osobne zagratulovať predseda vlády SR Eduard Heger spolu s predsedom hnutia OĽaNO Igorom Matovičom.

VOĽBY: Volebná centála Jurinovej
Zľava: Minister financií SR a predseda hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO), kandidátka na predsedníčku Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) Erika Jurinová a premiér SR a člen predsedníctva OĽaNO Eduard Heger počas blahoželania kandidátke po zverejnení čiastočných výsledkov spojených volieb do orgánov územnej samosprávy 2022. Žilina, 29. október 2022. Foto: SITA/Radoslav Varga

1:17 Výsledky: Nitriansky samosprávny kraj

Milana Belicu vo funkcii župana na najbližšie štyri roky v Nitrianskom kraji strieda starosta Dvorov nad Žitavou Branislav Becík (Hlas-SD, Sme rodina). Už priebežné výsledky ukazovali, že Milan Belica, ktorý bol vo funkcii od roku 2001, teda od úplného začiatku, svoj post tentokrát neobháji.

Branislav Becík
Nový predseda Nitrianskeho kraja Branislav Becík. Foto: www.facebook.com

1:14 Výsledky: Bratislavský samosprávny kraj

Víťazom volieb v Bratislavskom samosprávnom kraji je Juraj Droba (SaS, Progresívne Slovensko, Team Bratislava), ktorý si udržal svoju funkciu predsedu. Myslí si tiež, že za uplynulých päť rokov urobili veľa dobrej práce.

VOĽBY: Volebná centrála Drobu
Zľava: Kandidát na predsedu Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) Juraj Droba a predseda strany Sloboda a Solidarita (SaS) Richard Sulík odpovedá na otázky novinárov v centrále Juraja Drobu po zverejnení čiastočných výsledkov spojených volieb do orgánov územnej samosprávy 2022. Bratislava, 29. október 2022. Foto: SITA/Diana Černáková

1:09  Výsledky: Banskobystrický samosprávny kraj

V Banskobystrickom samosprávnom kraji zvíťazil nezávislý kandidát Ondrej Lunter, ktorý tak vo funkcii nahradí svojho otca Jána Luntera. Ubezpečil všetkých, že „týmto dňom v dnešný večer sa končia voľby, a to znamená, že od zajtrajšieho dňa začíname pracovať opäť pre všetkých obyvateľov nášho kraja“.

VO¼BY: Volebná centrála Luntera
Nový predseda Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) Ondrej Lunter vo svojej centrále počas vyhlásenia po zverejnení čiastočných výsledkov spojených volieb do orgánov územnej samosprávy 2022. Banská Bystrica, 29. október 2022. Foto: SITA/Jakub Julény

1:02 Šesť zo siedmich nominantov strany Team Bratislava sa stáva poslancami Bratislavského samosprávneho kraja (BSK). Na tlačovom brífingu to vyhlásil predseda strany Team Bratislava a súčasný primátor Matúš Vallo.

„Podľa čísel, ktoré máme k dispozícii, zo siedmich šesť našich kandidátov prešlo, k siedmemu ešte nemáme dostatočné dáta,“ uviedol s tým, že župnými poslancami za Team Bratislava sa stanú Petra Hitková, Monika Ďurajková, Lenka Antalová Plavúchová, Oskar Dvořák, Jakub Vallo a Martin Vician.

0:56 Výsledky: Košický samosprávny kraj

Predsedom Košického samosprávneho kraja (KSK) ostáva Rastislav Trnka. Poďakoval sa všetkým voličom, ktorí prejavili svoju vôľu a ukázali, akým smerom chcú, aby sa KSK naďalej vyvíjal.

Rastislav Trnka
Predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka. Foto: www.facebook.com

0:51 Výsledky: Trnavský samosprávny kraj

Predseda Trnavského samosprávneho kraja Jozef Viskupič bude pokračovať vo funkcii aj v ďalšom volebnom období. Druhé víťazstvo v župných voľbách podľa neho znamená, že bude môcť pokračovať v začatej práci.

Jozef Viskupič
Predseda Trnavského samosprávneho kraja Jozef Viskupič. Foto: www.facebook.com

0:38 Erika Jurinová zostane aj ďalšie štyri roky predsedníčkou Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) a jedinou ženou v osmičke predsedov vyšších územných celkov na Slovensku. Do volebného štábu v Žiline jej prišiel osobne zagratulovať premiér Eduard Heger spolu s predsedom hnutia OĽaNO Igorom Matovičom. Po potvrdení takmer 90 percent volebných zápisníc vedie Jurinová o takmer 23-tisíc hlasov pred Igorom Chomom (Smer-SD).

„Prišli sme poďakovať Erike Jurinovej za tvrdú prácu pre ľudí a pogratulovať k veľmi peknému úspechu a zároveň za hnutie OĽaNO chcem poďakovať Jozefovi Viskupičovi, ktorý obhájil víťazstvo v Trnavskom kraji. Je to potvrdením toho, že naši kandidáti sú kvalitní, čestní, pracovití a kompetentní, a vnímajú túto funkciu ako priestor pre službu ľuďom,“ vyhlásil Heger.

S gratuláciou sa pridal aj predseda hnutia OĽaNO Igor Matovič. „Chcem zablahoželať všetkým ľuďom v Žilinskom kraji, že môžu aj nasledujúce štyri roky pokojne spávať, lebo Žilinský kraj je naďalej v dobrých rukách. Hnutie OĽaNO získalo dvoch županov z ôsmich a som veľmi rád, že sme obhájili počty a dôveru,“ poznamenal Matovič.

0:22 Výsledky: Trenčiansky samosprávny kraj

Predseda Trenčianskeho samosprávneho kraja Jaroslav Baška (Smer-SD, Hlas-SD, Sme rodina, SNS) zostane na svojom poste.

Volebný akt Jaroslav Baška
Kandidát na post predsedu Trenčianskeho samosprávneho kraja (TSK) Jaroslav Baška (druhý sprava) s rodinou počas volebného aktu v obci Dohňany v rámci spojených volieb do orgánov územnej samosprávy 2022. Foto: SITA/Radoslav Varga

23:46 Súčasný košický primátor Jaroslav Polaček sa ako víťaz volieb rozhodne necíti. Povedal to na volebnom brífingu. Podľa neho zatiaľ nič nie je jasné, keďže mnohí voliči sa rozhodovali až vo volebnej miestnosti. Doplnil, že má informácie z niekoľkých komisií, kde zvíťazil, avšak ide o zanedbateľné množstvo, uviedol, že sú štyri, možno päť. Povedal však, že trend je to potešujúci. Je presvedčený, že pre víťazstvo urobil všetko. Mrzí ho však to, akých má súperov, že nejde o odbornosť, ale o nenávisť.

23:43 Priebežné výsledky: Trnavský samosprávny kraj

Predseda Trnavského samosprávneho kraja zvýšil podľa predbežných výsledkov hlasovania náskok pred súpermi. Jozef Viskupič (OĽaNO-Nova-Kresťanská únia-Zmena zdola, SaS, KDH, Spolu, Šanca, ODS – Občianski demokrati Slovenska, Za ľudí, Sme rodina, OKS, DS, Magyar Fórum – Maďarské fórum) získal predbežne 38,66 percenta hlasov. Druhé miesto si udržiava József Berényi (Szövetség – Aliancia) so 17,81 % hlasov, tretí zostáva Martin Červenka (nezávislý) so 16,90 %.

O post predsedu Trnavského kraja sa uchádzalo desať kandidátov. Štatistický úrad SR o tom informoval po spracovaní takmer 70 percent zápisníc okrskových volebných komisií.

23:35 Priebežné výsledky: Košický samosprávny kraj

Vo voľbách predsedu Košického samosprávneho kraja (KSK) zostáva lídrom predbežných výsledkov hlasovania terajší regionálny šéf Rastislav Trnka (KDH, Szövetség – Aliancia, Starostovia a nezávislí kandidáti, Šanca, DS) so ziskom 51,54 %. Na druhom mieste zostáva Viliam Zahorčák (Smer-SD, Sme rodina, SNS, Život, Strana moderného Slovenska, NEKA) so 16,25 %, na tretie miesto sa posunul Róbert Suja (Hlas – SD) so 7,02 % hlasov.

O post predsedu Košického kraja sa uchádza dvanásť kandidátov. O priebežných výsledkoch informoval Štatistický úrad SR po sčítaní hlasov v takmer 60 % okrskov.

23:30 Priebežné výsledky

Najvýraznejší náskok v boji o kreslo župana má aktuálne Jaroslav Baška (Smer-SD, Hlas-SD, Sme rodina, SNS) v Trenčianskom kraji, ktorému dalo svoj hlas 68,41 percenta voličov, ktorých hlasy už boli zrátané. Podobne zdatne si počína Juraj Droba v Bratislavskom kraji, ktorý je zatiaľ na čele so 62,18 % hlasov. Výrazný náskok má aj Rastislav Trnka (KDH, Szövetség- Aliancia, Starostovia a nezávislí kandidáti, Šanca, DS) v Košickom kraji – 51,54 %.

Najtesnejší súboj je v Nitrianskom kraji, kde má Branislav Becík (Hlas-SD, Sme rodina) 27,82 % hlasov a Milan Belica (NEKA) 22,19 %.

23:13 Štatistický úrad už zrátal vo voľbe predsedov samosprávnych krajov hlasy z takmer 67 percent okrskov, v ktorých bolo zapísaných viac ako 2,5 milióna voličov. K volebným urnám v nich pristúpilo 1,081 milióna voličov a volebná účasť tak dosiahla takmer 43 percent.

23:10 Priebežné výsledky: Žilinský samosprávny kraj

Na základe viac ako 60 percent spracovaných okrskových zápisníc v Žilinskom kraji stále vedie úradujúca predsedníčka Erika Jurinová (OĽANO-NOVA-KÚ-ZMENA ZDOLA, SME RODINA, ZA ĽUDÍ, DS, ODS – Občianski demokrati Slovenska, ŠANCA, OKS, SaS) so ziskom 32,46 percenta hlasov. Na druhom mieste je momentálne podľa údajov Štatistického úradu SR Igor Janckulík (KDH, DOBRÁ VOĽBA a Umiernení, SNS), ktorý zatiaľ získal 22,46 percenta hlasov. Predbehol tak Igora Chomu (Smer-SD), ktorý je momentálne na treťom mieste so ziskom 21,33 percenta Hlasov.

23:07 Kandidát na predsedu Bratislavského samosprávneho kraja Juraj Droba (SaS, Progresívne Slovensko, Team Bratislava) zatiaľ neoslavuje. „Výsledky nie sú oficiálne zverejnené, avšak vyzerá to sľubne a dobre,“ povedal na tlačovej konferencii a dodal, že verí, že to dobré, čo v Bratislave vytvorili, budú vedieť predať ďalej. „Verím, že zvyšok Slovenska sa bude rozvíjať tak dobre ako Bratislavský kraj a mesto Bratislava za posledných päť rokov,“ uviedol Droba.

Taktiež vyzdvihol pomoc od hnutia Progresívne Slovensko (PS). „Hnutie bolo ochotné akceptovať, že je percentuálne rovnako na tom ako strana Sloboda a Solidarita (SaS). Boli ochotní akceptovať, že ani jeden z veľkých kandidátov nebude pochádzať z ich strany. Ale snažili sme sa im to potom vykompenzovať počtami kandidátov do mestských zastupiteľstiev,“ povedal Droba.

Po jeho boku sa objavil i kandidát na primátora Bratislavy Matúš Vallo (Team Bratislava). Droba vyzdvihol spoluprácu medzi oboma kandidátmi. „Vzťah má veľa úskalí a je veľmi jednoduché ho rozbiť a pokaziť. Napriek všetkému sme štyri roky dokázali fungovať veľmi dobre,“ tvrdí Droba.

Matúš Vallo taktiež vyzdvihol spoluprácu s Drobom. „Bola to fantastická spolupráca, absolvovali sme veľa ťažkých debát. Nakoniec sme dali dokopy koalíciu, ktorá nebola len o logách, ale o dokázateľnej spolupráci,“ dodal Vallo.

Predseda hnutia PS Michal Šimečka verí, že v najbližších hodinách bude môcť pogratulovať obom kandidátom k obhájeniu mandátu. „Spolupráca, ktorú sme mali, fungovala vynikajúco. Nebola samoúčelná, bola to spolupráca strán, ktoré sú si blízke programovo i hodnotovo. Hovorili sme si, že to je test, ako vieme spolupracovať na bratislavskej úrovni, či už so stranou Sloboda a Solidarita (SaS), alebo so stranou Team Bratislava,“ povedal Šimečka.

Podľa spočítaných hlasov z 54 percent okrskových komisií v Bratislavskom kraji vedie aktuálny župan Juraj Droba so ziskom 62,18 percenta hlasov. Na druhom mieste je podľa údajov Štatistického úradu SR Ján Mažgút (Smer-SD, SNS), ktorý zatiaľ získal 13,81 percenta hlasov.

VOĽBY: Volebná centrála Valla
Kandidát na post primátora Bratislavy Matúš Vallo (vľavo v popredí) odchádza zo svojej centály do centrály kandidáta na predsedu Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) Juraja Drobu počas čakania na oficiálne výsledky spojených volieb do orgánov územnej samosprávy 2022. Bratislava, 29. október 2022. Foto: SITA/Branislav Bibel

22:55 Priebežné výsledky: Trenčiansky samosprávny kraj

Súčasný predseda Trenčianskeho samosprávneho kraja Jaroslav Baška (Smer – SD, Hlas – sociálna demokracia, Sme rodina, SNS) zostáva lídrom predbežných výsledkov hlasovania so 69,18 %. Poradie sa nezmenilo ani na druhom a treťom mieste – Peter Máťoš (KDH, SaS, OKS, Dobrá Voľba a Umiernení, Progresívne Slovensko, Spolu, ODS – Občianski demokrati Slovenska, Šanca) získal zatiaľ 14,76 % a Adrián Mikuš (nezávislý) 8,25 % hlasov.

Vo voľbách predsedu trenčianskeho regiónu si voliči vyberali spomedzi šiestich kandidátov. Štatistický úrad SR o tom informoval po zrátaní hlasov v takmer 55 percentách okrskov Trenčianskeho kraja.

22:48 Priebežné výsledky: Nitriansky samosprávny kraj

Po spracovaní viac ako 54 percent zápisníc z okrskov vedie v Nitrianskom samosprávnom kraji stále Branislav Becík (Hlas-SD, Sme rodina) so ziskom 27,23 percenta hlasov. Úradujúci predseda kraja Milan Belica, ktorý kandiduje ako nezávislý kandidát, sa podľa údajov Štatistického úradu SR posunul na druhé miesto, pričom momentálne jeho volebný zisk prestavuje 22,22 percenta hlasov. Na treťom mieste je Tibor Csenger so ziskom 18,69 percenta hlasov.

22:41 Priebežné výsledky: Prešovský samosprávny kraj

V Prešovskom kraji prevzal po zrátaní hlasov zo 45,46 percenta volebných okrskov Milan Majerský (KDH, Sme rodina, SaS, Za ľudí) s 37,69 percenta spočítaných hlasov a na druhé miesto odsunul Michala Kaliňáka (Hlas- SD, Smer-SD, SNS, Szövetség – Aliancia) s 34,66 % hlasov. Priebežne tretí je Milan Mazurek (Republika), ktorý oslovil 11 percent voličov, ktorých hlasy boli doposiaľ spočítané. Ďalší kandidáti podľa priebežných neoficiálnych výsledkov volieb zverejnených Štatistickým úradom SR, majú výrazný odstup.

Riaditeľ Kancelárie Združenia miest a obcí Slovenska Michal Kaliňák v prvej reakcii po uzavretí volebných miestností uviedol, že počas volebného dňa okrem účasti na voľbách navštívil rodinu v Medzilaborciach, kde bol na hroboch. „Bola to klasická dušičková sobota, tak, ako ju trávim každý rok,“ okomentoval volebný deň Kaliňák, ktorý začal s kampaňou 9. septembra predstavením svojho volebného programu.

„Každý deň som mal až do moratória v priemere sedem podujatí denne, takže bolo to namáhavé, ale som vďačný za to, že som mohol byť všade možne a v každom okrese niekoľkokrát. Z tohto pohľadu to bolo dobré a dobré to bude nielen za predpokladu, ak svojím volebným programom presvedčím, ale aj ak som vedel prispieť k výrazne vyššej volebnej účasti,“ uviedol s tým, že práve vyššia účasť vo voľbách je preňho dôležitá. „Čím vyššia volebná účasť, o to väčší signál do Bratislavy k veľkým politikom, že samospráva je mimoriadne dôveryhodná, ľudia o samosprávu majú záujem a aj politika na centrálnej úrovni musí brať vážne mestá, obce aj samosprávne kraje,“ myslí si Kaliňák.

Informácie z jednotlivých okrskov, ktoré má k dispozícii Milan Majerský, podľa neho hovoria o zhruba 50-percentnej účasti voličov.

„Čo je podstatné, čakáme na konečné výsledky. Nechcem sa obávať, alebo uspokojovať s priebežnými. Kľúčové bude to, keď budeme mať oficiálne výsledky,“ uviedol v prvej reakcii súčasný župan, ktorý počas volebného dňa absolvoval rannú kávu s priateľmi, bol na bicykli a po absolvovaní volieb s rodinou sa presunul do centrály materskej strany v Prešove, kde na výsledky čaká s volebným tímom a kandidátmi na poslancov. „Kampaň bola náročná, bola dlhá, ale snažil som sa férovo oslovovať voličov a neuraziť protikandidátov. Verím, že sa to z mojej strany podarilo,“ zhodnotil kampaň.

22:37 Po boku kandidáta na župana Ondreja Luntera stojí jeho otec Ján Lunter, ktorý po päťročnom období končí vo funkcii predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK). Nálada vo volebnom štábe Lunterovho tímu je výborná, medzi známymi osobnosťami a podporovateľmi je aj hokejista Michal Handzuš.

„Som na vás všetkých a na celý náš kraj pyšný a hrdý, pretože za posledných päť rokov aj za päť mesiacov tejto kampane sme jednoducho dali do toho všetko. Myslím, že každý jeden človek v tomto kraji, ktorý prispel k výsledkom nášho kraja, môže byť právom hrdý na náš kraj a všetci môžeme mať čisté svedomie bez ohľadu na to, ako dopadnú tieto voľby,“ uviedol kandidát na župana predtým, ako poďakoval a slovo odovzdal otcovi, s ktorým už päť rokov tvoria tandem.

„Veľmi dôležité je, aby hlavne mladí ľudia, zodpovední ľudia pochopili, že treba zobrať tú zodpovednosť. Pokiaľ ju nezoberieme, tak naozaj sa dostane do rúk a dostáva sa do rúk, ktoré s našou krajinou robia nepekné veci,“ konštatoval predseda BBSK, ktorý spomínal na svoje začiatky v politike a minulú kampaň v roku 2017. „My sme si uvedomili, že politika je nie panské huncútstvo, ale že je to niečo, čo musíme uchopiť, vyznať sa v tom, dobre voliť, vybrať dobrých kandidátov, a tí, čo na to majú, tak aby naozaj do politiky išli,“ dodal Ján Lunter.

VOĽBY: Volebná centrála Luntera
Predseda Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) Ján Lunter (vpravo) a kandidát na post predsedu BBSK Ondrej Lunter (uprostred vľavo) s manželkou vo svojej centrále počas čakania na oficiálne výsledky spojených volieb do orgánov územnej samosprávy 2022. Banská Bystrica, 29. október 2022. Foto: SITA/Jakub Julény

22:33 Priebežné výsledky: Trnavský samosprávny kraj

Vo voľbách predsedu Trnavského samosprávneho kraja je priebežne na čele hlasovania súčasný župan Jozef Viskupič (OĽaNO-Nova-Kresťanská únia-Zmena zdola, SaS, KDH, Spolu, Šanca, ODS – Občianski demokrati Slovenska, Za ľudí, Sme rodina, OKS, DS, Magyar Fórum – Maďarské fórum) so ziskom predbežne 34,57 percenta hlasov. Nasledujú József Berényi (Szövetség – Aliancia) s 24,87 %, Martin Červenka (NEKA) s 15,03 % a Zdenko Čambal (SNS, Smer-SD) s 13,68 % hlasov.

O funkciu na čele trnavského regiónu sa uchádza desať kandidátov. O výsledkoch hlasovania informoval Štatistický úrad SR po spracovaní takmer 31 percent zápisníc okrskových volebných komisií.

22:32 Priebežné výsledky: Žilinský samosprávny kraj

Súčasná županka Erika Jurinová je podľa priebežných výsledkov zatiaľ prvá spomedzi kandidátov na post predsedu Žilinského samosprávneho kraja. Spočítaných je momentálne zhruba 30 percent hlasov, Jurinová vedie s náskokom takmer 4 700 hlasov pred Igorom Janckulíkom, tesne nasledovaným Igorom Chomom.

„Urobili sme v kampani maximum pre to, aby sme županský post obhájili. Snažili sme sa prezentovať prácu, ktorú sme za päť rokov urobili,“ poznamenala v prvej reakcii Jurinová. Doplnila, že pred sčítavaním hlasov má rešpekt. „Dúfala som v úspešnú obhajobu, ale stále nie je nič vyhraté. Je potrebné poďakovať všetkým ľuďom, ktorí sa zúčastnili na voľbách. Viem, že mnohí sa na nich chceli zúčastniť, ale pre tvoriace sa rady sa ani nedostali do volebných miestností,“ dodala Jurinová.

22:29 Priebežné výsledky: Banskobystrický samosprávny kraj

Po zrátaní hlasov z viac ako 61 percent okrskov posilnil svoju pozíciu v boji o kreslo banskobystrického župana Ondrej Lunter (nezávislý), ktorý zatiaľ získal 45,18 % doteraz spočítaných hlasov. Na druhom mieste je Adrian Polóny (nezávislý), ktorý má vyše 14 %, nasledovaný Rudolfom Huliakom s 11 percentami. Miroslav Suja (Republika) klesol na štvrté miesto. Vyplýva to z neoficiálnych predbežných výsledkov volieb Štatistického úradu SR.

22:26 Priebežné výsledky: Nitriansky samosprávny kraj

Po spracovaní 22,70 percenta okrskových zápisníc v Nitrianskom samosprávnom kraji vedie Branislav Becík (Hlas – sociálna demokracia, Sme rodina) so ziskom 28,65 percenta hlasov. Predbehol tak Tibora Csengera (Szövetség – Aliancia), ktorý podľa aktuálnych výsledkov získal 22,45 percenta hlasov. Podľa údajov Štatistického úradu SR je aktuálny predseda kraja Milan Belica, ktorý kandiduje ako nezávislý kandidát, stále tretí so ziskom 20,12 percenta hlasov.

22:25 Priebežné výsledky: Košický samosprávny kraj

Vo voľbách predsedu Košického samosprávneho kraja (KSK) je priebežným lídrom hlasovania aktuálny regionálny šéf Rastislav Trnka (KDH, Szövetség – Aliancia, Starostovia a nezávislí kandidáti, Šanca, DS) so ziskom 54,92 %. Nasledujú Viliam Zahorčák (Smer-SD, Sme rodina, SNS, Život, Strana moderného Slovenska, NEKA) so 14,24 % a Erik Ňarjaš (OĽANO-Nova-Kresťanská únia-Zmena zdola, Za ľudí, DÚ) s 5,70 %.

O post predsedu Košického kraja sa uchádza dvanásť kandidátov. O priebežných výsledkoch informoval Štatistický úrad SR po spracovaní takmer 8 % zápisníc.

22:22 Priebežné výsledky: Bratislavský samosprávny kraj

Podľa prvých spočítaných hlasov v Bratislavskom kraji vedie aktuálny župan Juraj Droba (SaS, Progresívne Slovensko, Team Bratislava) so ziskom 59,57 percenta hlasov. Na druhom mieste je podľa údajov Štatistického úradu SR Ján Mažgút (Smer-SD, SNS), ktorý zatiaľ získal 14,17 percenta hlasov.

VOĽBY: Volebná centrála Drobu
Zľava: Kandidát na predsedu Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) Juraj Droba a kandidát na post primátora Bratislavy Matúš Vallo v centrále Juraja Drobu počas brífingu v rámci čakania na oficiálne výsledky spojených volieb do orgánov územnej samosprávy 2022. Bratislava, 29. október 2022. Foto: SITA/Diana Černáková

22:20 Priebežné výsledky: Prešovský samosprávny kraj

K postu prešovského župana majú v tejto chvíli najbližšie Michal Kaliňák (Hlas – sociálna demokracia, SMER – SD, SNS, SZÖVETSÉG – ALIANCIA) ktorý získal 41,75 % doteraz spočítaných hlasov a Milan Majerský (KDH, SME RODINA, SaS, ZA ĽUDÍ), ktorému patrilo 31,92 % hlasov. Ostatní kandidáti majú výrazný odstup. Vyplýva to z prvých zverejnených výsledkov sčítania Štatistického úradu SR.

22:16 Priebežné výsledky: Žilinský samosprávny kraj

Na základe prvých spočítaných hlasov vedie v Žilinskom samosprávnom kraji súčasná predsedníčka Erika Jurinová (OĽNO-NOVA-KÚ-Zmena zdola, Sme rodina, Za ľudí, DS, ODS – Občianski demokrati Slovenska, Šanca, OKS, SaS) so ziskom niečo vyše 33 percent hlasov. Za ňou nasleduje kandidát strany Smer-SD Igor Choma so ziskom 20,36 percenta hlasov. Na treťom mieste je Igor Janckulík (KDH, Dobrá voľba a Umiernení, SNS), ktorý zatiaľ podľa Štatistického úradu SR získal 18,55 percent hlasov.

21:49 Priebežné výsledky: Trenčiansky samosprávny kraj

Vo voľbách predsedu Trenčianskeho samosprávneho kraja (TSK) zatiaľ vedie súčasný župan Jaroslav Baška (Smer-SD, Hlas – sociálna demokracia, Sme rodina, SNS) so 74,13 percenta hlasov. Na druhom mieste spomedzi šiestich kandidátov je Peter Máťoš (KDH, SaS, OKS, Dobrá Voľba a Umiernení, Progresívne Slovensko, Spolu, ODS – Občianski demokrati Slovenska, Šanca) s 10,38 % a na treťom Adrián Mikuš (NEKA) so 7,54 %. Vyplýva to z priebežných výsledkov hlasovania predsedu trenčianskeho regiónu po spracovaní viac ako 5 % zápisníc, informuje o tom Štatistický úrad SR.

21:43 Priebežné výsledky: Banskobystrický samosprávny kraj

Podľa prvých priebežných výsledkov volieb predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) zverejnených Štatistickým úradom SR s vysokým náskokom vedie nezávislý kandidát Ondrej Lunter, ktorý získal viac ako 40 % zatiaľ spočítaných hlasov. Jeho najbližší súper, tiež nezávislý kandidát Adrian Polóny, má zatiaľ vyše 13 % hlasov. Nad 10 % majú ďalší traja kandidáti – Marek Kotleba, Rudolf Huliak a Miroslav Suja. V súčastnosti sú však spočítané veľmi nízke počty hlasov.

21:39 Priebežné výsledky: Nitriansky samosprávny kraj

Na základe prvých spočítaných hlasov vedie v Nitrianskom samosprávnom kraji kandidát na župana Tibor Csenger (Aliancia) so ziskom 32 percent hlasov. Na druhom mieste je Branislav Becík (Hlas-SD, Sme rodina) so ziskom niečo viac ako 28 percent. Úradujúci predseda kraja Milan Belica, ktorý kandiduje ako nezávislý kandidát, je podľa údajov Štatistického úradu SR tretí, pričom zatiaľ získal 16,72 percenta hlasov.

21:34 Zvoliť termín spojených komunálnych a župných volieb v termíne jesenných prázdnin bola podľa primátora Bratislavy Matúša Valla nešťastná vec. Uviedol to na brífingu hodinu po uzatvorení volebných miestností. Vyjadril tiež ľútosť nad tým, že ľudia museli pred volebnými miestnosťami čakať a poďakoval všetkým, ktorí dnes boli voliť. K prieskumom a exit pollu sa vyjadrovať nechcel. „Nemám predstavu o tom, aká bola účasť, ale bol by som rád, keby bola aspoň taká ako pred štyrmi rokmi, keďže vysoká účasť je dôležitá pre každý demokratický proces,“ doplnil.

VOĽBY: Volebná centrála Valla
Kandidát na post primátora Bratislavy Matúš Vallo počas brífingu vo svojej centrále v rámci čakania na oficiálne výsledky spojených volieb do orgánov územnej samosprávy 2022. Bratislava, 29. október 2022. Foto: SITA/Branislav Bibel

21:18 Situácia v obci Žehra v Spišskonovoveskom okrese je síce mimoriadna, ale neznamená to, že volebná miestnosť bola otvorená dlhšie, ale že hlasovanie v zatvorenej miestnosti bude pretrvávať dlhšie.

Uviedla to v rozhovore pre televíziu TA3 zapisovateľka Štátnej komisie pre voľby Eva Chmelová na margo veľkého počtu voličov, ktorí sa nachádzali vo volebných miestnostiach obce aj po ich zatvorení o 20:00. Podľa jej slov to nemá vplyv ani na dĺžku volebného moratória, ani na uverejňovanie výsledkov volieb. Ide však podľa jej slov o náročnú situáciu pre okresnú volebnú komisiu, aby tam v čo najkratšom čase umožnili hlasovať všetkým voličom.

Podľa Chmelovej majú mať všetci voliči, ktorí sa do 20:00 dostavili do volebnej miestnosti, právo odhlasovať. Takáto situácia mohla podľa jej slov nastať a určite nastala v mnohých obciach, avšak nie s takým počtom čakajúcich voličov vo volebnej miestnosti, ako je v Žehre.

Podobne sú na tom aj v obci Lomnička v okrese Stará Ľubovňa, kde sa ešte stále volí. Po zatvorení volebnej miestnosti sa tam nachádzalo okolo sto čakajúcich voličov. Potvrdila to pre agentúru SITA predsedníčka okresnej volebnej komisie Lýdia Hricíková. „Už je to ale plynulejšie, pridali tam viac zástien,“ povedala krátko pred 21:00.

20:57 Volebná účasť v spojených voľbách v bratislavskom Starom meste nesplnila očakávania. Predsedníčka okrskovej komisie č.17 Sára Mašurová predpoludním predpokladala, že účasť bude až 70 percent. Pol hodinu pred zatvorením volebnej miestnosti bolo už zrejmé, že účasť sa bude pohybovať len okolo 50 percent.

„Hneď zo začiatku volieb sme mali veľmi dobrú účasť, preto sme predpokladali, že bude vysoká. Myslím si, že dôvodom nižšej účasti je to, že sú ľudia buď odcestovaní, alebo si volenie nechali na poslednú chvíľu, pretože predpokladajú, že sa voľby budú predlžovať. Dôvodom je pravdepodobne aj dátum volieb, ktorý sa zhoduje s dátumom Dušičiek,“ skonštatovala Mašurová.

Predsedníčka komisie uviedla, že dopoludnia chodili k volebným urnám voliči vo vekovej kategórii od 40 rokov, teda ľudia v strednom veku, a starší ľudia. Najstarším voličom, ktorý dnes prišiel do volebnej miestnosti, bol 91-ročný pán s doprovodom. Mladých voličov je menej, pričom začali do volebných miestností chodiť vo väčších počtoch až poobede. Prvovoliči prišli len dvaja. „Voliť chodili častejšie muži, tvorili približne 60 percent,“ dodala Mašurová.

Čo sa týka organizačných problémov, ktoré súvisia s komplikovanejším systémom spojených volieb, predsedníčka si myslí, že tento problém zvládli dobre a nepredpokladá sa vysoký počet neplatných lístkov. Voľby podľa Mašurovej prebiehali pokojne, bez organizačných problémov, bez výtržníctva alebo prípadov volebnej korupcie. „Niekedy sme sa však zdržali pre detailné vysvetľovanie spôsobu hlasovania, a to najmä starším ľuďom, ktorým vraj neboli dodané informácie o spôsobe hlasovania. Ak títo ľudia nemali pripojenie na internet, nevedeli si informácie o hlasovaní zistiť vopred,“ vysvetlila predsedníčka.

Okrskovú volebnú komisiu č.17 v bratislavskom Starom meste dnes navštívila aj herečka Táňa Pauhofová či bývalý poslanec Národnej rady SR Ján Cuper.

20:39 Podľa exit pollu Denníka N volilo v komunálnych voľbách v Bratislave súčasného primátora Matúša Valla okolo 65 percent voličov. Ako ďalej uvádza denník, jeho protikandidáta Rudolfa Kusého podporilo necelých 30 percent voličov. Ostatní kandidáti podľa prieskumu výrazne zaostali.

Vallo
Kandidát na primátora Bratislavy Matúš Vallo prichádza do volebnej miestnosti v rámci spojených volieb do orgánov územnej samosprávy 2022. Foto: SITA/Ľudovít Vaniher

20:15 Drvivá väčšina volebných miestností sa úderom 20:00 zatvorila. Štatistický úrad SR (ŠÚ SR) bude prvýkrát spracúvať výsledky dvoch volieb zároveň, a tiež prvýkrát výlučne elektronicky. Spracovávať sa budú výsledky komunálnych volieb i volieb do orgánov samosprávnych krajov. Sumarizáciu výsledkov volieb budú všetky volebné komisie povinne realizovať elektronicky, a to prostredníctvom Integrovaného volebného informačného systému (IVIS).

Ako informoval predseda Štatistického úradu SR Peter Peťko, prvýkrát budú priebežné výsledky volieb zverejňované súbežne, na samostatnej webovej doméne. Dáta plánujú aktualizovať v približne 30-minútových intervaloch. Prvé výsledky chcú sprístupniť už po potvrdení prvých zápisníc. Definitívne výsledky budú zverejnené po tom, ako obe zápisnice schváli Štátna komisia pre voľby a kontrolu financovania politických strán. Predpoklad je, že sa tak stane v nedeľu v popoludňajších hodinách.

Prvýkrát sa bude spracúvanie výsledkov volieb konať počas zmeny času z letného na zimný. Systém pre spracovanie výsledkov sa preto na 70 minút zastaví, no volebné komisie budú ďalej pracovať. Počas technickej prestávky v súvislosti so zmenou času nebude možné prijímať a spracúvať zápisnice do IVIS-u. Prestávka potrvá od 2:55 starého času do približne 3:05 nového času. Cieľom je predísť zlyhaniu ľudského faktora, ku ktorému by mohlo dôjsť v dôsledku zmeny času. Malo by to napomôcť predchádzaniu takým situáciám, kde by napríklad zápisnica okrskovej volebnej komisie mala čas spracovania 2:55 a podpis vyššej inštancie v podobe obvodnej alebo okresnej volebnej komisie by mal čas napríklad 2:30. Počas prestávky ale môžu okrskové volebné komisie pokračovať v sčítavaní hlasov a príprave elektronickej zápisnice. ŠÚ SR tiež apeluje na volebné komisie, aby počkali na koniec technickej prestávky a nenosili zápisnice osobne.

Na prípadné technické problémy, napríklad v podobe výpadkov internetu, pokazenej techniky či výpadkov elektrického prúdu, majú pripravený bezpečnostný projekt, ktorý jasne definuje postupy pre dané problémy. Spracovanie výsledkov bude zabezpečovať 860 zamestnancov ŠÚ SR v 94 tímoch odborných sumarizačných útvarov. Tie pokryjú prácu 164 volebných komisií.

20:00 Volebné miestnosti sa zatvorili.

VOĽBY: Otvorenie volebných miestností
Foto: ilustračné, SITA/Martin Medňanský

19:48 V bratislavskej Petržalke očakávajú v poslednej hodine volieb druhý veľký nával voličov. Pre agentúru SITA to uviedol predseda okrskovej volebnej komisie č. 93 Michal Sýkora. Ako skonštatoval, prvý veľký nával zaznamenali po otvorení volebných miestností medzi 7:00 až 10:00. „Popoludní sme mali mierny útlm,“ priblížil s tým, že podľa jeho názoru si veľa ľudí najprv vybaví návštevy cintorínov a voliť prídu neskôr. Na rozdiel od dopoludnia chodia pred večerom voliči viac pripravení a nemajú podľa Sýkoru toľko otázok k priebehu volieb.

V petržalskom volebnom okrsku č. 93 o 19:00 evidovali približne 50-percentnú až 60-percentnú účasť. Sýkora poznamenal, že čakali vyššiu účasť, ale myslí si, že v poslednej hodine sa číslo ešte zvýši. Ako dodal do 11:00 mali tri hlasovacie zásteny, z dôvodu veľkého náporu voličov však požiadali mestskú časť o ďalšie dve. „Teraz tu máme päť zásten a tie sú stále plné, neevidujeme však ani nejaké veľké zdržania,“ doplnil s tým, že vďaka dobrej organizácii pred ich volebnou miestnosťou čakajú ľudia maximálne 15 minút.

19:34 V okrsku č. 24 v Piešťanoch doposiaľ podľa predbežného sčítania prišlo voliť 282 občanov z celkovo 1 126 registrovaných. Pre agentúru SITA to povedal, predseda volebnej komisie okrsku Jozef Géci. Ako ďalej informoval agentúru SITA, voliť prišli najmä starší obyvatelia Piešťan.

Podľa slov predsedu komisie bol v poobedňajších hodinách veľký nápor voličov. „Už ráno sme mali problémy s pripojením na internet. Veríme, že to bude fungovať najmä večer počas sčítania hlasov, keď sa bude odosielať elektronická zápisnica,“ uviedol Géci. Ďalej povedal, že v opačnom prípade by ju členovia volebnej komisie museli vypísať ručne a osobne zaniesť na okresný úrad.

„Voliči sa najčastejšie pýtajú, koľko poslancov do mestského zastupiteľstva a zastupiteľstva samosprávneho kraja môžu zakrúžkovať. Taktiež sa informujú, či majú číslo kandidáta zakrúžkovať alebo zakrúžkovať,“ uviedol Géci. Predseda volebnej komisie ďalej povedal, že o prenosnú volebnú urnu zatiaľ nikto nepožiadal.

19:26 Počiatočný nával voličov pred volebnými miestnosťami v Nitre opadol po tom, ako mesto pridalo plenty. Ako informoval agentúru SITA hovorca mesta Nitry Tomáš Holúbek, krátko po 9:00 sa začali tvoriť rady v mnohých okrskoch, niekde sa čakalo pred volebnou miestnosťou aj 30 – 45 minút.

Mesto na to zareagovalo tým, že pridalo plenty takmer vo všetkých okrskoch, kde to bolo z priestorového hľadiska možné. Výrazne to pomohlo, skonštatoval Holúbek. O 16:00 sa účasť pohybovala niečo málo nad 30 percent. „Voliť chodia najmä starší, mladých bolo veľmi málo, možno večer sa to zlepší,“ povedal Holúbek.

Vzhľadom k tomu, že voľby sú spojené a ľudia museli krúžkovať viac kandidátov, strávili za plentou aj viac času. „Rekordmanom v Nitre bol senior, ktorý bol za plentou 45 minút,“ uviedol Holúbek. Viacerí voliči v Nitre chceli voliť len primátora, župné voľby ich nezaujímali a modré obálky s kandidátmi do orgánov samosprávnych krajov si ani nezobrali. Hovorca preto očakáva, že účasť v komunálnych voľbách bude o niečo vyššia ako v župných.

18:59 V obci Lomnička na severe Slovenska (okres Stará Ľubovňa) sa bude zrejme voliť dlhšie než do stanoveného času, teda do 20:00. Povedala to pre agentúru SITA predsedníčka okresnej volebnej komisie Lýdia Hricíková. Momentálne tam evidujú veľký nárast počtu voličov, ktorí majú záujem odvoliť.

„Avizovali nám z okrskovej komisie, že to zrejme nestihnú. Budeme postupovať podľa zákona, teda umožníme voliť všetkým občanom, ktorí budú v tom čase v miestnosti a pred miestnosťou,“ vysvetlila Hricíková. Obec Lomnička je známa svojou vysokou účasťou počas komunálnych volieb, ktorá sa pohybuje okolo 80 percent. V posledných voľbách v roku 2018 dosiahla 75,7 percenta. O hlasy voličov v dnešných voľbách sa uchádza päť kandidátov na starostu, o miesto v deväťčlennom obecnom zastupiteľstve má záujem 34 obyvateľov.

Čo sa týka Staroľubovnianskeho okresu, Hricíková potvrdila, že do viacerých volebných miestností museli počas dňa pre nával voličov pridávať zásteny, a to hlavne v meste Stará Ľubovňa. Priebeh volieb v okrese je ale podľa jej slov zatiaľ v poriadku. „Nevznikli žiadne problémy, všetko je podľa zákona. Zatiaľ nie sú podnety na riešenie,“ zhodnotila predsedníčka okresnej volebnej komisie.

18:22 Pomerne vážny incident musela riešiť volebná komisia v nitrianskej mestskej časti Horné Krškany. Podľa členiek volebnej komisie nechýbalo veľa a museli by zavolať políciu, pretože približne 20 voličov rómskej menšiny sa správalo nielen hlučne, ale aj tak, že to hraničilo s regulárnosťou ich hlasovania.

18:05 Podľa policajného viceprezidenta Damiána Imreho polícia v rámci dohliadania na priebeh volieb prijíma aj podnety týkajúce sa podozrení na volebnú korupciu.

„Tým, že sú to spojené voľby a je väčší počet kandidátov vo voľbách, tak tých oznámení, ktoré spracúvame je násobne viac ako v bežný volebný deň,“ skonštatoval Imre. Doplnil, že podnety polícii prichádzajú neprestajne. „Doteraz tie rozpracované prípady sú v jednotkách v štádiu, že je tam buď trestné stíhanie, alebo návrh na trestné stíhanie, ale tých podnetov, kde je podozrenie na korupciu, evidujeme asi 30,“ dodal.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

17:57 Koniec volebného moratória, ktorý je spojený s ukončením hlasovania v dnešných spojených komunálnych a krajských voľbách, sa pravdepodobne posunie v dvoch krajoch, konkrétne v Bratislavskom a Trnavskom.

Ako uviedla riaditeľka odboru volieb a referenda Ministerstva vnútra SR Eva Chmelová, dôvodom je predĺženie času hlasovania v obciach Macov a Povoda v okrese Dunajská Streda a obci Tomášov v okrese Senec.

„Z tohto dôvodu zatiaľ vychádza, že dva samosprávne kraje budú vedieť sumárne výsledky hlasovania za samosprávny kraj až po ukončení hlasovania v poslednom okrsku, čo bude možno hodinu a pol po uzatvorení volebných miestností, ktoré sa predpokladane uzatvoria o 20:00,“ povedala Chmelová.

17:44 Vo Veľkom Kýri v okrese Nové Zámky, národnostne zmiešanej obci, sa pred a ani počas volieb národnostné problémy neriešili. Na post starostu boli iba dvaja kandidáti, čo je doteraz najmenej, pričom jeden bol slovenskej a druhý maďarskej národnosti. Obaja však kandidovali ako nezávislí kandidáti.

Vo Veľkom Kýri sa volebná účasť v komunálnych voľbách pohybovala okolo 60 percent a rovnakú očakávajú aj teraz, keď majú v obci zaregistrovaných približne 2 500 oprávnených voličov. „Požiadavku sme mali aj na špeciálnu volebnú urnu, do ktorej volili občania s ochorením COVID-19, pričom do v komunálnych voľbách hlasovali ôsmi a v župných šiesti voliči. Mali sme aj prenosnú urnu pre imobilných a starých občanov, ktorú využili asi dvadsiati,“ prezradila predsedníčka volebnej komisie Emerencia Pospigelová.

V obci mali v týchto voľbách iba dvoch kandidátov na post starostu, čo je doteraz najmenej. Súčasná starostka, ktorá opätovne kandiduje, je maďarskej národnosti a jej protikandidát slovenskej. „U nás v tomto problém určite nie je, lebo aj slovenský protikandidát vie po maďarsky. U ľudí totiž rozhoduje to, čo pre ľudí urobí a nie to, akú má národnosť,“ uviedla šéfka volebnej komisie.

V župných voľbách mávali vo Veľkom Kýri podľa Pospigelovej veľmi malú účasť, oveľa vyššia sa neočakáva ani teraz, keď sú voľby spojené do jedného dňa. „Isté je, že spojené komunálne a župné voľby budú mať na tie druhé istý vplyv, lenže určite v nich nebude taká účasť ako v komunálnych. Vidieť to aj na tom, že viacerí ľudia vhadzujú obálky len na komunálne voľby a na župné si volebné lístky ani nepýtajú,“ priznala dlhoročná šéfka volebnej komisie.

16:24 V obci Naháč v okrese Trnava sa o mandát starostu uchádza len terajší starosta David Ivanovič a na päť miest v obecnom zastupiteľstve kandiduje len päť terajších poslancov. Voliči teda nemajú na výber, napriek tomu voľby neignorujú.

„Máme približne 350 oprávnených voličov, popoludní ich už odvolilo asi sto,“ povedal predseda volebnej komisie Stanislav Michal. Predovšetkým skôr narodení obyvatelia považujú účasť na voľbách za samozrejmosť. Naháč patrí s počtom približne 400 obyvateľov k najmenším obciam v okrese Trnava. Jedným z cieľov starostu Ivanoviča pre ďalšie volebné obdobie je obnovenie prevádzky materskej školy.

V Bohdanovciach nad Trnavou si voliči môžu vyberať. O miesto starostu sa uchádza až sedem kandidátov, doterajší starosta Miroslav Sučák už nekandiduje. O deväť kresiel poslancov sa uchádza 22 kandidátov. V dedine bola riadna predvolebná kampaň, nechýbalo zapojenie sociálnych sietí ani bilbord. Podľa predsedníčky volebnej komisie Ivety Kolarovičovej sa napriek tomu účasť nevymyká z bežného priemeru, aký tu zaznamenali aj v minulosti. Popoludní tu evidovali menej ako päťdesiatpercentnú účasť. Vo voličskom zozname je 1182 mien, obec má 1500 obyvateľov.

15:40 Príležitosť voliť v spojených voľbách využívajú v desiatom púchovskom volebnom okrsku predovšetkým starší ľudia. Ako pre agentúru SITA uviedla podpredsedníčka volebnej komisie Tereza Bizoňová, počas úvodných ôsmich hodín volebného dňa prišli do volebnej miestnosti z 844 oprávnených voličov približne tri stovky ľudí.

„Prichádzajú väčšinou starší ľudia, len zhruba každý štvrtý-piaty je z mladšej generácie. Voľby zatiaľ prebiehajú bez väčších problémov, z času na čas sa síce vytvorí dlhší rad, ale ľudia sú trpezliví. Drvivá väčšina voličov vhadzuje súbežne obálky aj do bielej, aj do modrej urny,“ poznamenala Bizoňová. Doplnila, že v troch prípadoch využili voliči možnosť voliť do prenosnej volebnej schránky.

Púchovčania dnes volia v 18 volebných okrskoch. O ich hlasy sa uchádzajú piati kandidáti na primátora. Za poslancov do 19-členného mestského zastupiteľstva kandiduje 67 záujemcov, čo je o osem viac ako pred štyrmi rokmi.

15:33 Približne 90 percent z tých voličov, ktorí vyjdú z volebnej miestnosti na mestskom úrade v kúpeľnom meste Sliač, chodia aj do vedľajších priestorov na referendum o americkej vojenskej základni. Pre agentúru SITA to uviedol predseda referendovej komisie vo volebnom okrsku číslo 1 Otto Kubranský. „Do 15:00 bolo voliť vo volebnom okrsku číslo 1 približne 40 percent voličov z celkových 827,“ doplnil predseda volebného okrsku Milan Časnocha. O výsledkoch referenda budú v pondelok 31. októbra rokovať poslanci na mimoriadnom zasadnutí mestského zastupiteľstva.

Referendum so záväzným odporúčaním pre mestské zastupiteľstvo Sliača o umiestnení americkej vojenskej základne na území letiska Sliač a v jeho okolí sa koná zároveň so spojenými voľbami. Obyvatelia mesta Sliač, ktorí majú v meste trvalý pobyt a najneskôr dnes dovŕšili 18 rokov veku, tak okrem výberu primátora, mestských poslancov, župana a krajských poslancov môžu zodpovedať aj referendovú otázku.

„Súhlasím s tým, aby mestské zastupiteľstvo mesta Sliač podniklo všetky zákonné opatrenia k tomu, aby zabránilo umiestneniu vojenskej základne Spojených štátov amerických v akejkoľvek forme na území letiska Sliač a v jeho okolí?,“ znie otázka, na ktorú môžu oprávnení obyvatelia v miestnom referende dnes až do 22:00 odpovedať áno, alebo nie.

VOĽBY: Spojené s referendom na Sliači
Referendová urna vo volebnej miestnosti počas spojených volieb do orgánov územnej samosprávy 2022 spojených aj s referendom o umiestnenení vojenskej základne Spojených štátov amerických (USA) na území letiska Sliač a v jeho okolí. Sliač, 29. október 2022. Foto: SITA/Jakub Julény.

15:18 Ak máte akékoľvek poznatky o narušení prípravy alebo priebehu spojených volieb, bezodkladne kontaktujte najbližší útvar Policajného zboru, alebo zavolajte na číslo 158. Vyzýva polícia na sociálnej sieti Facebook.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

15:05 Niektoré mestské časti Bratislavy avizujú pred volebnými miestnosťami viac ako polhodinové čakanie.

Starosta Ružinova Martin Chren na sociálnej sieti uviedol, že pred volebnou miestnosťou čakal 45 minút. „Snažíme sa vybaviť viac plent, lebo štát dodáva len striktne tri na volebnú miestnosť,“ poznamenal a zároveň vyzval ľudí, aby si účasť na voľbách nenechávali na poslednú chvíľu. „V týchto voľbách sa rozhoduje o tom, aká bude kvalita správy vecí verejných vo vašom bezprostrednom okolí,“ doplnil.

Starosta Nového Mesta Rudolf Kusý rovnako avizuje dlhé čakanie pred volebnými miestnosťami. „Čakať 30 minút je bežné, niekde sú rady už aj na hodinu,“ uviedol Kusý na sociálnej sieti. Tiež poukázal na to, že štát nebol ochotný poskytnúť viac ako tri hlasovacie plenty na volebný okrsok. „Preto sme si v Novom Meste zabezpečili ďalších 12 plent sami. Teraz riešime vytvorenie ďalších, provizórnych plent, aby mohlo súbežne hlasovať ešte viac občanov,“ dodal s tým, že bude žiadať, aby bolo hlasovanie umožnené všetkým voličom, ktorí vstúpia do budovy do 20:00.

Petržalka žiada voličov čakajúcich pred volebnými miestnosťami o strpenie a vyzýva ľudí, aby si jednotlivých kandidátov vybrali už doma, na základe zoznamu zverejneného mestskou časťou. „Plenty postupne pribúdajú vo všetkých volebných miestnostiach,“ poznamenala samospráva a dodala, že tri plenty na volebnú miestnosť považuje rovnako ako ostatné mestské časti za nedostatočný počet.

14:54 Priebeh historický prvých spojených volieb do orgánov samosprávy obcí a volieb do orgánov samosprávnych krajov je pokojný a plynulý. Nahlásené menšie podnety Štátna volebná komisia priebežne preveruje, sleduje a rieši, potvrdil zastupujúci predseda štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán Marián Giba. Špeciálne hlasovanie sa uskutočňuje v 1 867 prípadoch. V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa Ministerstva vnútra SR Zuzana Eliášová.

Štátna volebná komisia nariadila krátke prerušenie volieb v dvoch obciach. V obci Povoda v okrese Dunajská streda bol nedostačujúci počet hlasovacích lístkov, ktoré boli dodatočne dodané. V obci Macov taktiež v okrese Dunajská Streda sa pri otvorení volebnej miestnosti zistil nesprávne vytlačený hlasovací lístok. V oboch obciach sa hlasovanie po odstránení nedostatkov obnovilo a bude sa predlžovať. „O špeciálne hlasovanie požiadalo 1 867 voličov. Najväčší počet týchto žiadostí nahlásilo mesto Michalovce, kde až 180 voličov bude hlasovať do špeciálnej schránky,“ povedala riaditeľka Odboru volieb, referenda a politických strán MV SR a zapisovateľka štátnej volebnej komisie Eva Chmelová.

O špeciálne hlasovanie má právo požiadať volič zo zdravotných dôvodov, z dôvodu ochorenia na COVID-19. Predpokladaný termín výsledkov spojených volieb je v nedeľu 30. októbra.

14:49 Národná kriminálna agentúra (NAKA) aktuálne preveruje v rámci Slovenska viacero prípadov podozrenia z volebnej korupcie.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

14:43 V Poprade dopoludnia pridávali vo volebných miestnostiach pre veľký záujem o voľby ďalšie zásteny. Podľa predsedu okresnej volebnej komisie Ladislava Maličkého boli pre každú volebnú miestnosť určené dve, čo v minulosti stačilo, pripravili však aj ďalšie do rezervy. Čo sa týka samotného priebehu volieb, podľa jeho slov sú pokojné a Popradčania chodia voliť priebežne od rána. „Zatiaľ sme nemali hlásené nič výnimočné, že by sa muselo zasahovať cez políciu alebo iné inštitúcie,“ dodal pre agentúru SITA.

Aj pred 13:00 sa čakalo pred niektorými volebnými miestnosťami v radoch. „Voľby idú zatiaľ bez problémov, no taktiež sme približne o 11:00 pridali tretiu plentu,“ povedala pre SITA predsedníčka volebnej komisie okrsku č. 38 v priestoroch Spojenej školy Letná Katarína Šablová. Potvrdila, že v rámci tohto okrsku zatiaľ evidujú vysoký záujem o voľby zo strany voličov.

Popradčania volia v 40 okrskoch. Spomedzi 49 042 obyvateľov je oprávnených voličov 40 760. O ich hlasy sa počas volieb uchádzajú piati kandidáti na primátora, čo je oproti voľbám v roku 2018 o približne polovicu menej. Z nich dvaja kandidujú ako nezávislí, zvyšní s podporou strán či koalícií strán. Za poslancov do 19-členného mestského zastupiteľstva kandiduje 89 záujemcov, z nich je 18 nezávislých a 71 za politické zoskupenia.

O špeciálny spôsob hlasovania za obvody Poprad a Levoča požiadalo podľa Maličkého 41 osôb s ochorením COVID-19. Príde tak za nimi špeciálna volebná komisia vybavená ochrannými pomôckami s prenosnou hlasovacou schránkou. O zabezpečenie možnosti hlasovať mohli ľudia v karanténe požiadať do 12:00 v piatok 28. októbra.

14:37 Nepodceniť tieto voľby a ísť voliť vyzval predseda strany Hlas-SD Peter Pellegrini, keď krátko po 10:30 prišiel odovzdať svoj hlas v spojených voľbách v Banskej Bystrici na Základnej škole Jána Bakossa.

Vyzval ľudí, aby nevyjadrovali svoj názor na veci verejné len na sociálnych sieťach a na ulici, ale aby ho prišli vyjadriť aj do volebnej miestnosti. „Pretože, ak tak neurobia, tak tie kritiky na ulici sú zbytočné,“ uviedol Pellegrini. K voľbám ide podľa jeho slov s veľkou pokorou, lebo po dvoch rokoch od vzniku strany nasadili vo voľbách aj svojich kandidátov a výsledok je v rukách ľudí.

„Aj v ťažkých situáciách, v ktorých sa krajina nachádzala v minulosti, alebo aj teraz, sa ukazuje, že mestá obce aj župy častokrát prevezmú na seba väčšiu časť zodpovednosti za aktivity. Či pri pandémii, alebo pri migračnej kríze a aj teraz pri tejto inflačnej a energetickej sa ukáže, že schopní primátori a župani dokážu tomu svojmu regiónu a mestu pomôcť a dokážu aj akoby zachrániť tých svojich občanov pred ťažkými dôsledkami aj napriek tomu, že centrálna vláda v tom nie vždy má jasno,“ konštatoval predseda opozičnej strany s tým, že je dôležité preto ísť voliť.

14:33 Svoj hlas už odovzdala aj prezidentka Zuzana Čaputová.

Zuzana čaputová
Prezidentka SR Zuzana Čaputová počas volebného aktu v rámci spojených volieb do orgánov územnej samosprávy 2022. Foto: SITA/Diana Černáková

14:28 Popri troch volebných miestnostiach budú v sobotu 29. októbra v obci Varín (okres Žilina) otvorené aj tri miestnosti pre vykonanie miestneho referenda. Varínčania v ňom budú odpovedať na otázku, či súhlasia s premenovaním ulice Dr. Jozefa Tisu.

Volebné miestnosti aj miestnosti na hlasovanie v referende sú podľa rozhodnutia samosprávy umiestnené v rovnakých objektoch – v zdravotnom stredisku, základnej škole a hasičskej zbrojnici. Na rozdiel od komunálnych volieb, kde sa miestnosti uzavrú o 20:00, však budú môcť Varínčania hlasovať v referende až do 22:00.

Miestne referendum k premenovaniu ulice vyhlásilo varínske obecné zastupiteľstvo po tom, čo nevyhovelo protestu Generálnej prokuratúry (GP) SR. Tá navrhovala zrušiť názov ulice pre jeho rozpor so zákonom. Po nevyhovení protestu podal prokurátor žalobu na Krajský súd v Žiline.

VO¼BY: Miestne referendum v obci Varín
V obcí Varín (okres Žilina) majú popri troch volebných miestnostiach otvorené aj tri miestnosti pre vykonanie miestneho referenda. Varínčania ich môžu navštíviť až do 22:00 a odpovedať na otázku, či súhlasia s premenovaním ulice Dr. Jozefa Tisu. Miestne referendum k premenovaniu ulice vyhlásilo varínske obecné zastupiteľstvo po tom, čo nevyhovelo protestu Generálnej prokuratúry SR, ktorá navrhovala zrušiť názov ulice pre jeho rozpor so zákonom. Varín, 29. október 2022. Foto: SITA/Radoslav Varga.

14:13 Najväčší nával voličov zaznamenali ráno, uviedol predseda volebnej komisie č. 93 v bratislavskej Petržalke Michal Sýkora.

Ako priblížil pre agentúru SITA, ranná účasť voličov medzi 7:00 až 10:00 bola silná až návalová, zo všetkých vekových kategórií. Napriek tomu však podľa neho voľby prebiehali pokojne a pred volebnými miestnosťami sa netvorili príliš dlhé rady. „Máme to zorganizované tak, že sa snažíme dodržiavať, aby ľudia nečakali viac ako 10 minút,“ skonštatoval.

Krátko popoludní zhodnotil volebnú účasť na 30 až 40 percent s tým, že v popoludňajších hodinách očakávajú, že ľudia začnú znova chodiť voliť vo väčšom počte. Podľa Sýkoru je väčšina ľudí oboznámená s kandidátmi a sú zorientovaní aj v tom, ako majú hlasovať v spojených voľbách. „Evidujeme asi dve až tri percentá voličov, ktorí potrebujú poradiť a vysvetliť, ktorá obálka a hlasovací lístok na čo slúži,“ poznamenal s tým, že väčšina ľudí rozumie tomu, že musí dlhšie čakať, sú pozornejší a viac premýšľajú nad tým, koho zakrúžkovať.

Ako dodal, podľa predchádzajúcich skúseností bol v predošlých voľbách čas na odvolenie jedného voliča dve až tri minúty, teraz je to vzhľadom k spojeným voľbám približne do päť minút.

13:57 Spojené komunálne a župné voľby prebiehajú v meste Prešov pokojne. V niektorých okrskoch musela mestská volebná komisia dopĺňať miesta na hlasovanie, keďže dlhšie vypĺňanie hlasovacích lístkov spôsobilo vytváranie radov, v ktorých museli voliči čakať.

S výnimkou volebného okrsku na Základnej škole Kúpeľná, kde je zapísaných viac ako 3400 voličov, keďže pod neho spadajú aj všetci voliči, ktorí majú trvalý pobyt uvedený bez ulice a orientačného čísla v meste Prešov, je najväčšia volebná miestnosť pre spojené voľby v Prešove umiestnená v zdravotníckom stredisku v Nižnej Šebastovej. Zapísaných je tu 1 239 voličov z tejto mestskej časti. K dispozícii je pre nich ale iba jedna menšia miestnosť, a tak si voliči museli na volebný akt počkať v rade. „Priebeh je pokojný, máme k dispozícii ale len tri zásteny, čo trochu spomaľuje proces hlasovania. Ľudia chodia po celý čas, od kedy sme ráno začali a tak zhruba od 8. hodiny tu máme rady. Inak je to ale všetko poriadku,“ povedal pred 12-tou hodinou predseda volebného okrsku 30 na Haburskej ulici Martin Belej.

Voliči boli aj napriek nutnému čakaniu trpezliví. „Ešte nikdy sme tak dlho na voľbách nečakali. Možno je tu toľko ľudí aj vďaka tomu, že sú voľby spojené. Prišli by sme ale, aj keby boli osobitne,“ uviedli manželia Marcinoví. „Čakali sme zhruba pol hodiny, možno aj viac. Je to dlhá doba. Pripravené je to dobre, ale bolo potrebné si pripraviť lístočky s tým, koho voliť a nie si vyberať za plentou,“ myslí si ďalšia z voličiek.

Podobnú situáciu zažívali dopoludnia aj v druhom volebnom okrsku vytvorenom v mestskej časti Nižná Šebastová, ktorý sa nachádza v reštaurácii Išľa. Zapísaných je tu 1 228 voličov a počtom voličov patrí okrsok takisto medzi tri najpočetnejšie v meste. Vďaka umiestneniu volebnej miestnosti v reštauračnom zariadení sa im ale problém so zdržaním podarilo vyriešiť. „Tým, že sú spojené voľby, niektorí si kandidátov vyberajú aj desať minút. Preto sa nám tvorili rady a museli sme vytvoriť viac miest na volenie. Tým, že sme v reštauračnom zariadení, našli sme tu plenty a operatívne sme riešili situáciu na urýchlenie volieb. Z troch miest sme vytvorili celkovo sedem a situácia sa zlepšila,“ ozrejmila pre agentúru SITA predsedníčka volebného okrsku 29 Júlia Smetanová. Zároveň prezradila, že popoludní budú mať v reštaurácii aj svadobnú hostinu. „Budeme mať teda hneď vedľa veselo, ale priebeh volieb to, dúfam, neovplyvní,“ dodala Smetanová.

Ako uviedol zapisovateľ mestskej volebnej komisie Jozef Smetana, v každej z volebných miestností boli vytvorené tri miesta na hlasovanie. V priebehu dopoludnia zaznamenali sedem podnetov na rozšírenie počtu vytvorených miest, ktoré operatívne vyriešili. „Tam, kde sme mali avízo, že je väčší počet voličov skrz toho, že dlhšie trvá úprava hlasovacieho lístka na krajských poslancov a umožňovala to kapacita miestnosti, tam sme počet posilnili a dali sme štvrtú zástenu,“ uviedol Smetana.

Mesto Prešov má v reštauračných zariadeniach vytvorené tri zo 66 okrskov. Ďalšie sa nachádzajú v pohostinstve Pod Dubom pre voličov z mestskej časti Šidlovec a v podniku U Komiňara v časti Šalgovík. „Sú to také okrajové časti mesta a nemáme tam iný vhodný objekt pre voľby, preto využívame aj takéto pohostinské zariadenia, aby to voliči nemali ďaleko a mali to v dochádzkovej vzdialenosti,“ vysvetlil Smetana. O špeciálny typ hlasovania pre osoby s ochorením COVID-19 požiadali v meste do stanoveného termínu iba dvaja voliči.

13:26 V Nitre odvolili do prenosnej urny deviati voliči s ochorením COVID-19. Ako agentúru SITA informoval hovorca mesta Tomáš Holúbek, špeciálna volebná komisia navštívila chorých v rôznych častiach mesta a nestretla sa so žiadnymi problémami.

Všetci voliči s COVID-om dodržiavali hygienicko-epidemiologické opatrenia a mali nasadené respirátory. „Odozva bola pozitívna, napríklad manželský pár v Janíkovciach vyjadril veľkú vďačnosť, že komisia prišla k nim, pretože chodili voliť v každých voľbách a ani tentoraz nechceli vynechať,“ doplnil Holúbek. Záujem o voľby takýmto spôsobom bolo potrebné nahlásiť do piatka do 12:00 na mestský úrad.

Hlavný hygienik Ján Mikas pred voľbami odporučil členom špeciálnych volebných komisií mať prekryté horné dýchacie cesty respirátorom a použiť jednorázové rukavice pri návšteve každého voliča. Zároveň mali právo vyzvať voliča k prekrytiu nosa aj úst, k dezinfekcii rúk a k použitiu vlastného pera. V prípade, že by niekto nemal vlastné písacie potreby k dispozícii, hlavný hygienik odporučil ich dezinfekciu po každom voličovi.

12:29 Účasť v bratislavskom Starom meste v spojených voľbách je podľa predsedníčky okrskovej volebnej komisie č. 17 Sáry Mašurovej „vynikajúca“. Ako povedala, volebné miestnosti sa stále plnia, ľudia musia čakať v radoch. „K jedenástej hodine bolo vo volebných miestnostiach vyše 150 ľudí, z celkového počtu okolo 1100. Preto predpokladám, že volebná účasť bude až do 70 percent, pretože ľudia chcú pozitívnu zmenu,“ informovala Mašurová.

Predsedníčka komisie uvádza, že veková kategória najpočetnejšej skupiny voličov je od 40 rokov, teda ľudia v strednom veku a starší ľudia, mladí chodia voliť menej. Dodáva, že najstarším človekom, ktorý dnes prišiel osobne do volebnej miestnosti, bol 91-ročný pán s doprovodom.

Čo sa týka organizačných problémov, ktoré súvisia s komplikovanejším systémom spojených volieb, Mašurová si myslí, že zatiaľ to zvládajú dobre. „Bolo nám všetko veľmi dobre vysvetlené, a snažíme sa voličom pomôcť, ako sa dá. Vzhľadom na to si myslím, že v rámci našej volebnej komisie nehrozí vysoký počet neplatných lístkov,“ uvádza Mašurová s tým, že ešte žiadny z voličov nemusel použiť urnu na odpad, z čoho sa dá vyvodiť predpoklad, že voliči organizácii volieb rozumejú.

O prenosnú volebnú urnu pred začatím volieb požiadalo šesť ľudí, a od otvorenia miestnosti požiadali ešte ďalší traja ľudia. Dôvodom boli najmä choroby, ležiaci pacienti, prípadne ľudia v karanténe z dôvodu ochorenia COVID-19. Voľby zatiaľ prebiehajú bezproblémovo, neprišlo k žiadnemu konfliktu ani k prípadu výtržníctva. Neboli zaznamenané ani prípady volebnej korupcie. Prístup do volebnej miestnosti je bezbariérový, preto môžu pohodlne voliť aj ľudia s telesným hendikepom, doplnila Mašurová.

12:22 V mestskej časti Košice-Barca už v dopoludňajších hodinách zažili dva väčšie nápory voličov a voličiek. Pre agentúru SITA to uviedol predseda okrskovej volebnej komisie Miroslav Páleník.

Volebnú účasť označil za celkom dobrú, odhaduje, že ďalší nápor by mohol prísť v popoludňajších hodinách, keď ľudia pôjdu z kostola. Vyšší záujem o voľby zo strany voličstva podľa neho možno pripísať väčšej osvete. „Možno sa ľudia uvedomili a začnú sa zaujímať o svoje osudy, respektíve o to, kto sa o nich staral a spravuje ich záležitosti,“ povedal. Doterajší priebeh volieb označil za pokojný a bez incidentov.

Systém, prostredníctvom ktorého sa v spojených voľbách budú odovzdávať všetky zápisnice, podľa neho nevyzerá, že by bol zložitý, no uviedol, že presnejšie to bude vedieť zhodnotiť po voľbách.

12:19 Trenčiansky župan Jaroslav Baška očakáva, že tohtoročná volebná účasť vo voľbách do orgánov samosprávnych krajov by mohla byť minimálne o desať percent vyššia ako pred piatimi rokmi. Uviedol to pre agentúru SITA krátko po tom, čo odvolil vo svojej rodnej obci Dohňany v spoločnosti manželky a troch detí.

„Po spojení volieb do jedného termínu volebná účasť vo voľbách do vyšších územných celkov a komunálnych volieb síce nebude jedna k jednej, ale predsa len očakávame vyššiu účasť, než pred piatimi rokmi, keď sa pohybovala na úrovni 26 percent. Ja osobne očakávam, že sa bude pohybovať medzi 36 a 40 percentami,“ skonštatoval Baška.

Ako ďalej doplnil, opodstatnenosť spojenia volieb bude možné vyhodnotiť až po ich skončení. „Za spojenie volieb som hlasoval v parlamente a dúfam, že som sa nepomýlil a hlasoval som za správnu vec,“ povedal Baška, ktorý má za sebou viac ako pätnásť rokov pôsobenia v Národnej rade SR.

Úradujúci trenčiansky župan nevníma voľby ako občiansku povinnosť, ale skôr ako právo občana. „Odporúčam ho využiť každému občanovi, pretože počas volieb môže veľa ovplyvniť. Predovšetkým budúcnosť a smerovanie danej obce mesta či celého kraja,“ dodal Baška.

12:14 Veľký záujem o voľby je aj v obci Stráne pod Tatrami v okrese Kežmarok, v ktorej si voliči vyberajú medzi 59 kandidátmi na obecného poslanca, čo je najviac v okrese. Do obecného zastupiteľstva však môžu zasadnúť len siedmi. Spomedzi viac ako 2 300 obyvateľov tam tvorí 93 percent rómska populácia, oprávnených voličov je viac ako tisíc. O funkciu starostu majú záujem piati kandidáti.

Podľa podpredsedníčky okrskovej volebnej komisie Patrície Mamiakovej chodia obyvatelia Strání voliť už od rána. Ako ďalej zhodnotila pre agentúru SITA, priebeh volieb je v poriadku. Voličov musia upozorňovať len na to, aby hádzali obálky do správnych krabíc.

Volebnú miestnosť zriadili v obci v hasičskej zbrojnici. Viac voličov sa tam nazbieralo pred 11:00, museli čakať v rade. „Zdá sa, že teraz kandidujú múdrejší, mladší, možno, že bude lepšie,“ povedala pre SITA volička Mária. „Chceme, aby bolo v osade lepšie, chceme za starostu nášho, Róma, nie bieleho, aby robil aj pre chudobnejších, nielen tu do dediny všetko. V osade chodíme po blate, chceme aj cesty hore do osady,“ doplnil Aleš. „Idem voliť preto, aby sme sa mali minimálne tak dobre, ako teraz,“ oponovala mu ďalšia volička Ivona.

11:56 Právo slobodne voliť je výsadou demokracie, ktorú máme na Slovensku už viac ako 30 rokov. Sobotňajšie voľby sú oslavou demokracie, a každý z nás má právo sa rozhodnúť, koho bude voliť. Spojené voľby rozhodnú, kto bude spravovať naše obce, mestá a kraje, čiže samosprávu, ktorá je nevyhnutá pri riadení štátu.

Premiér Eduard Heger (OĽaNO) vyhlásil, že dnešné voľby sú tak isto dôležité ako tie národné a odkázal všetkým ľudom, aby išli voliť. Heger to povedal pred gymnáziom Bilíkova v bratislavskej Dúbravke, kde bol odovzdať svoj hlas.

„Dnes volíme viac ako 20-tísís poslancov a poslankýň, takmer 3-tísíc starostov, starostiek, primátorov a primátoriek a osem županov a županiek. Budú rozhodovať na úrovni miest a obcí o miestnych dania, poplatkoch, škôlkach, jedálniach o zabezpečovaní verejného poriadku, športoviskách o oprave ciest a chodníkov a množstvo ďalších vecí. Okrem toho budú mať na zodpovednosti čerpanie eurofondov a peňazí z plánov obnovy na vlastný rozvoj, ako sú nemocnice, školy, cesty druhej a tretej triedy, múzeá, divadlá a iné,“ konštatoval Heger s tým, že je veľmi dôležité, aby sme volili a dali mandát ľudom, ktorí sú čestní, pracovití, kompetentní a ktorí nevyužijú túto funkciu na vlastné obohatenie sa. Dnešné voľby budú prebiehať vo viac ako šesťtisíc volebných okrskoch.

Heger
Premiér SR Eduard Heger (uprostred) počas volebného aktu na bratislavskom Gymnáziu Bilíková v rámci spojených volieb do orgánov územnej samosprávy 2022. Foto: SITA/Andrea Mezeiová

11:34 V okresoch Trnava a Hlohovec požiadalo o špeciálny spôsob hlasovania spolu 69 osôb s ochorením COVID-19. V krajskom meste Trnava ich je 17, v okresnom meste Hlohovec päť, 47 je z iných obcí. Agentúru SITA o tom informovala Ivona Reinhardtová z Okresného úradu v Trnave.

Špeciálny spôsob hlasovania je určený pre ľudí, ktorí sú v karanténe. Ak požiadali o hlasovanie, príde za nimi špeciálna volebná komisia vybavená ochrannými pomôckami s prenosnou hlasovacou schránkou. O zabezpečenie možnosti hlasovať mohli ľudia v karanténe požiadať do 12:00 v piatok 28. októbra.

Na Slovensku bolo v zmysle zákona o špeciálnom spôsobe hlasovania zriadených 315 špeciálnych volebných komisií pre voličov s COVIDom. Obsluhujú nielen obce, v ktorých majú sídlo, ale aj ďalšie v okolí. Každá takáto komisia má najmenej osem členov, do domácnosti za voličom chodia vždy dvaja členovia.

11:25 Predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) si vie predstaviť, že by sa v budúcnosti spojili aj iné druhy volieb, rovnako ako tohtoročné komunálne a župné voľby, aj keď to nepokladá za šťastné. Uviedol to po voľbe v spojených voľbách v bratislavskom Starom Meste. „Osobne si myslím, že všetky tie voľby, ktoré sú rýchlo za sebou, je to veľmi nešťastné, kampane sa prelínajú, všetko je oblepené billboardmi a ľudia v tom majú chaos,“ poznamenal s tým, že najlepšie je, keď sú každý rok iné voľby, ale rešpektuje rozhodnutie o spojených voľbách.

Boris Kollár očakáva tento rok vďaka spojeným voľbám vyššiu účasť, najmä čo sa týka župných volieb, v ktorých bývala účasť v predchádzajúcich rokoch nízka. Podľa neho môžu byť vďaka spojeniu výsledky župných volieb tento rok zaujímavé. Zároveň vyzval ľudí, aby išli voliť. „Je to ich právo, ale zároveň nemôžu nadávať, keď budú do samosprávy zvolení ľudia bez ich účasti,“ zdôraznil. Tiež pripomenul, že dnešné spojené voľby sú na rozdiel od predošlých rokov iba do 20:00, nie ako je to bežné do 22:00.

VO¼BY: Volebný akt predsedu Národnej rady SR
Predseda Národnej rady SR Boris Kollár počas volebného aktu na ZŠ Milana Hodžu v rámci spojených volieb do orgánov územnej samosprávy 2022. Bratislava, 29. október 2022. Foto: SITA/Branislav Bibel

11:13 V Nitre sa pred niektorými volebnými miestnosťami tvoria rady. Ako agentúru SITA informoval hovorca mesta Nitra Tomáš Holúbek, o 7:00 otvorili všetkých 71 okrskov, ráno chodili voliči priebežne a rady sa začali vytvárať po 9:00.

„Voliť chodia najmä ľudia od 40 rokov vyššie, najpočetnejšou skupinou sú zatiaľ ľudia od 55 rokov a starší. V niektorých okrskoch stojí okolo 15 až 20 ľudí pred jednou volebnou miestnosťou,“ uviedol Holúbek. Ako ďalej dodal, niekde už pridali aj plentu, za ktorou sa hlasuje, aby ľudia mohli rýchlejšie odvoliť. „Mali sme okrsok, kde bolo viacero voličov – seniorov, ktorí si zabudli dioptrické okuliare a členovia volebnej komisie im požičali svoje,“ doplnil hovorca.

V Nitre si dnes 66 693 oprávnených voličov vyberá zo šiestich kandidátov na primátora. O post poslanca v 31-člennom mestskom zastupiteľstve má záujem 170 kandidátov. Predsedu Nitrianskeho samosprávneho kraja si voliči vyberú spomedzi 11 kandidátov a o kreslo župného poslanca má záujem 393 kandidátov. V týchto voľbách má v Nitre šancu po prvý raz v živote rozhodovať o svojich zástupcoch v orgánoch mesta a župy 4 136 prvovoličov.

10:32 Zvýšenú pozornosť treba venovať tomu, aby ich hlas neprepadol z dôvodu nepozornosti.

VO¼BY: Otvorenie volebných miestností
Vhadzovanie volebného lístka do volebnej urny v meste Stará Turá počas spojených volieb do orgánov územnej samosprávy 2022. Foto: SITA/Martin Medňanský

10:16 Polícia je na dnešné spojené voľby do orgánov samosprávy obcí a do orgánov samosprávnych krajov pripravená a prijala potrebné bezpečnostné opatrenia, aby nedošlo k narušeniu verejného poriadku, a opatrenia zamerané najmä na ochranu života, zdravia, bezpečnosti osôb a majetku. Informovala o tom v tlačovej správe z Ministerstva vnútra hovorkyňa Odboru komunikácie a prevencie Denisa Bárdyová.

Počas spojených volieb bude v teréne viac príslušníkov Policajného zboru. Zamerajú sa na volebné miestnosti a ich prípadne poškodzovanie, na ochranu sídiel volebných komisií a tiež sídla Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán. V mestách a obciach budú dohliadať motorizované, ale aj pešie policajné hliadky. Budú nasadení aj policajti kriminálnej polície. Policajti budú spolupracovať s predsedami volebných komisií, okresnými úradmi a obcami za účelom zabezpečenia nerušeného a bezproblémového priebehu spojených volieb.

Akékoľvek možné narušenie prípravy a priebehu spojených volieb je potrebné okamžite oznámiť na najbližší útvar Policajného zboru alebo na číslo polície 158.

9:24 V komunálnych voľbách o takmer 3 000 starostovských a primátorských postov bojuje viac než 6 700 kandidátov.

Najmenší počet miest a obcí, kde sa bude voliť do orgánov samospráv obcí, je v Bratislavskom kraji, a to 89. Najvyšší je v Prešovskom kraji, kde sa bude voliť v 662 mestách a obciach. O posty poslancov mestských a obecných zastupiteľstiev sa bude uchádzať viac ako 42-tisíc kandidujúcich. Počet mandátov na poslancov je 20 632. Najviac kresiel v zastupiteľstvách bude obsadzovaných v Prešovskom kraji, a to viac než 4 100. Najmenej poslancov bude volených v rámci Bratislavského kraja, a to 959. Najviac uchádzačov o poslanecký mandát v obecných a mestských zastupiteľstvách, vyše 8 800, je tiež v Prešovskom kraji, a najmenej, necelých 2 500, v Bratislavskom kraji.

9:12 O osem postov župana sa uchádza 76 kandidujúcich. O mandáty poslancov, ktorých je 419, sa vo voľbách do orgánov samosprávnych krajov uchádza viac než 3-tisíc kandidátov a kandidátok. Najvyšší počet poslaneckých mandátov bude obsadzovaný v Prešovskom kraji, kde si voličstvo vyberie 65 členov zastupiteľstva. Najmenej poslancov spomedzi všetkých krajov budú voliť v Trnavskom kraji, a to 40.

>>> Bratislavský samosprávny kraj (BSK)

>>> Nitriansky samosprávny kraj (NSK)

>>> Trnavský samosprávny kraj (TTSK)

>>> Trenčiansky samosprávny kraj (TSK)

>>> Žilinský samosprávny kraj (ŽSK)

>>> Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK)

>>> Prešovský samosprávny kraj (PSK)

>>> Košický samosprávny kraj (KSK)

8:35 Volebná komisie by po uzavretí volebných miestností mali najskôr sčítavať výsledky krajských volieb.

8:22 Na voľbách sa môžu zúčastniť občania SR a cudzinci, ktorí majú trvalý pobyt v obci na Slovensku. Ďalšou podmienkou je dovŕšenie veku 18 rokov najneskôr v deň volieb, teda dnes 29. októbra.

8:09 Ministerstvo vnútra SR zriadilo infolinky pred spojenými voľbami do orgánov územnej samosprávy. Infolinka pre voličov bude dostupná na telefónnych číslach: 02/48592317 a 02/48592312. K dispozícii bude od pondelka 24. 10. 2022 do piatku 28. 10. 2022 v čase od 7.30 h. do 15.30 h. a v deň volieb v sobotu 29. 10. 2022 od 7.30 h. do 20.00 h.

Infolinka Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán bude fungovať v deň volieb v sobotu 29. 10. 2022 na číslach 02/48592020 a 02/48592021. K dispozícii bude od 7.30 h. do 20.00 h. pre členov volebných komisií.

7:52 Volič môže v spojených voľbách voliť len v obci svojho trvalého pobytu. Hlasuje vo volebnom okrsku, v ktorého zozname voličov je zapísaný. Nie je teda možné požiadať o hlasovací preukaz, ktorý by umožňoval hlasovať v ľubovoľnej volebnej miestnosti mimo trvalého pobytu, ako to poznáme z iných druhov volieb.

Volič pred voľbou preukáže svoju totožnosť občianskym preukazom. Na rozdiel od parlamentných či prezidentských volieb môžu v spojených regionálnych voľbách hlasovať okrem občanov Slovenskej republiky aj cudzinci s trvalým pobytom na Slovensku. Cudzinci sa preukážu dokladom o pobyte cudzinca. Podmienkou účasti je dovŕšenie veku 18 rokov najneskôr v deň konania volieb.

Cestovný pas alebo vodičský preukaz nie je možné použiť na zdokladovanie totožnosti. V prípade, že si volič v čase konania volieb do orgánov územnej samosprávy vybavuje nový občiansky preukaz z dôvodu uplynutia doby jeho platnosti či nesprávnych alebo neplatných údajov tvoriacich jeho obsah, vo volebnej miestnosti sa môže preukázať žiadosťou o vydanie občianskeho preukazu alebo potvrdením o občianskom preukaze vydaným príslušným orgánom Policajného zboru. Nepreukázanie totožnosti bráni voličovi vo výkone práva hlasovať v danom momente, neznamená však, že volič svoje právo stráca. Totožnosť občianskym preukazom alebo dokladom o pobyte cudzinca možno preukázať až do skončenia hlasovania, teda do 20:00. Tieto pravidlá platia aj pre hlasovanie mimo volebnej miestnosti.

7:44 Voliči majú pošas volieb k dispozícii dve obálky. Modrá obálka bude slúžiť pre hlasovacie lístky v rámci krajských volieb a biela obálka pre hlasovacie lístky v komunálnych voľbách. Rovnako rozlíšené budú aj volebné urny na vhadzovanie obálok.

7:32 V piatich obciach sa voľby neuskutočnia z dôvodu nepodania kandidátnych listín pre voľby do obecného zastupiteľstva ani pre voľby starostu. Konkrétne ide o obce Ratkovo, Michalková, Brezovec, Pongrácovce a Jakušovce. Aj v týchto obciach sa však občania môžu zúčastniť na voľbách do orgánov samosprávnych krajov. V ďalších šiestich obciach budú voliči voliť len kandidátov do obecného zastupiteľstva, ale nie starostu. Ide o Domadice, Moškovec, Harakovce, Šarišské Bohdanovce a tiež obce Starina a Dobroslava. V 25 obciach kandiduje nižší počet kandidátov do obecného zastupiteľstva, ako má byť zvolený.

7:28 Voliť predsedov samosprávnych krajov a poslancov krajských zastupiteľstiev je možné v 2 926 obciach a mestách. Starostov, primátorov a poslancov obecných a mestských zastupiteľstiev je možné voliť v 2 921 obciach a mestách.

7:23 Hlasovať vo voľbách je možné v čase od 7:00 do 20:00. Ide pritom o rozdiel oproti parlamentným voľbám, keď sa zvykne hlasovať do 22:00. Ministerstvo vnútra SR to odôvodnilo komplikovanejším následným spočítavaním hlasov, keďže väčšina voličov bude mať k dispozícii štyri kandidátne listiny a obyvatelia Bratislavy a Košíc až šesť.

7:00 Vitajte pri sledovaní online prenosu (minúta po minúte) z komunálnych a župných volieb 2022 na Slovensku.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať