Korčok vníma schválené zmeny v Trestnom zákone za zlú správu pre Slovensko, podľa neho sú dôležité len pre „vyvolených“ (video)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ivan Korčok
Vyjadrenie Ivana Korčoka z schváleným zmenám v Trestnom zákone. Reprofoto: www.facebook.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Schválené zmeny trestného kódexu sú zlou správou pre Slovensko. Uviedol to občiansky kandidát na prezidentka Ivan Korčok s tým, že rovnakého názoru sú aj odborníci, experti, právnici, prokurátori, sudcovia a výhrady má aj generálny prokurátor. Prieskumy verejnej mienky rovnako hovoria o tom, že aj ani voliči koalície nesúhlasia s takými rozsiahlymi zmenami v Trestnom zákone.

Zmeny škodlivé pre slovenských občanov

Korčok uviedol, že Slovensko nepotrebuje zmeny, ktoré sú síce dôležité pre malú časť jednej vyvolenej skupiny, no nie sú dôležité pre Slovensko a sú škodlivé pre občanov. Ako Korčok dodal, o škodlivosti týchto zmien hovorí aj , osobitne Európska komisia a tiež Úrad Európskej prokuratúry.

„Posledná vec, ktorú by som chcel vidieť, nedajbože podporovať je, aby toto malo dôsledky v podobe finančných sanckií alebo zastavených platieb z EÚ. Toto si naozaj neželám a vyzývam vládu, aby urobila všetko pre to, aby k tomu nedošlo. Ale ak by k tomu došlo, občania musia už dnes vedieť, že zodpovednosť leží plne na pleciach súčasnej vládnej moci,“ vyhlásil Korčok a doplnil, že skrátenie premlčacích lehôt u takých trestných činov, ako sú znásilnenie, závažné trestné činy v oblasti korupcie a ekonomické trestné činy, ako aj zníženie trestných sadzieb, nie je v záujme občanov SR.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Koaličná účelová dezinterpretácia

Korčok pripomenul, že všetci tí, čo sledovali, akým spôsobom sa dejú tieto zmeny, často od koalície počuli argument, že počas kampane jasne hovorili, čo idú urobiť, a preto v tom nevidia problém.

„Chcem len pripomenúť to, že diskusia o takto závažných zmenách tu jednoducho neprebehla. Je to lož, je to zavádzanie verejnosti a akési odvolávanie sa na mandát, ktorý z môjho pohľadu neexistuje. Pýtam sa teda vládnej koalície, kedy sa pred voľbami diskutovalo o premlčacích lehoty, kedy sa hovorilo o tom, že sa zníži na polovicu sadzba za trestné činy, akými sú napríklad znásilnenie?,“ uviedol Korčok s tým, že ide o účelovú dezinterpretáciu a fikciu, na ktorú sa koalícia odvoláva.

Prezidentské voľby ukážu, či súčasná vláda dostane všetko

„V nasledujúcich prezidentských voľbách pôjde o to, či na Slovensku súčasná vláda dostane všetko, aj najvyššiu funkciu v štáte, alebo tu bude zachovaná mocenská rovnováha,“ uviedol Korčok a dodal, že keby bol v úrade prezidenta Peter Pellegrini (Hlas-SD), tak sú zmeny v trestných kódexoch dávno schválené, podpísané a novela by bola platná.

„Prezident má byť niekto, kto v takto vypätých situáciách zaujme úplne jasné stanovisko a prispeje k tomu, aby bola rovnováha, a aby sa Slovensko nenakláňalo do jednej strany, lebo je evidentné, že teraz to nasmerovanie nejde v záujme občanov SR,“ uviedol Korčok a pripomenul, že Pellegrini tento koncept nazval scestným.

„Ja chcem ukázať, že scestná je predstava o tom, že prezident SR by mal byť niekto, kto dohliada na plnenie programového vyhlásenia vlády. Toto je hlboký omyl,“ vyhlásil Korčok a na záver pozval Pellegriniho na debatu. Tá by podľa Korčoka mohla byť užitočná pre slovenskú demokraciu a môže poslúžiť na dobrú orientáciu voličom.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ivan KorčokPeter Pellegrini
Firmy a inštitúcie EK Európska komisiaEurópska úniaHlas-SD