Košickí Dobrí Anjeli vypadli z Európskej ligy

Good angels
Zľava: Natalia Vieru z Košíc a Kia NIema Vaughn z Taranta v zápase Good Angels Košice (SK) - Cras Basket Taranto (Tal.) 11. kola A-skupiny basketbalovej Euroligy žien. Košice. 11. január 2012. Foto: SITA/Ivan Fleischer

KOŠICE 24. februára (WEBNOVINY) – V piatok sa skončila púť basketbalistiek slovenského majstra Good Angels Košice euroligovou sezónou 2011/2012. Zverenky Štefana Sviteka ani v druhom stretnutí play-off Európskej ligy 2011/2012 nestačili na favorizovaný ruský tím UMMC Jekaterinburg a po utorkovej prehre pod Uralom 55:61 mu v piatok doma v Infiniti aréne podľahli 49:75 (29:43).

Vo vyraďovačke sa hralo na dve víťazstvá, Jekaterinburg postúpil na záverečný turnaj Final Eight, ktorý 28. marca – 1. apríla 2012 privíta turecký Istanbul.

Good Angels Košice sa v Eurolige 2011/2012 predstavili v základnej C-skupine, kde v konkurencii ďalších siedmich tímov obsadili výbornú 3. priečku s bilanciou 9 víťazstiev, 5 prehier s aktívnym skóre 994:893. S prehľadom sa vďaka tomu kvalifikovali do play-off, no v redukovanej tabuľke postupujúcich tímov zo všetkých troch základných skupín sa im odrátali výsledky s nepostupujúcimi družstvami.

Tým si svoje nasadenie výrazne pohoršili, „škrtlo“ sa im až šesť výhier, a tak v play-off dostali mimoriadne náročného protivníka. Aj napriek solídnym výkonom v oboch dueloch proti UMMC bola pre ne ruská prekážka priveľkým „sústom“. Jekaterinburg triumfoval v Eurolige 2003, od roku 2008 skončil zakaždým na bronzovej priečke. V Istanbule bude tiež patriť do okruhu najhorúcejších ašpirantov na prvenstvo.

Výsledok – piatok – druhý zápas:

Good Angels Košice (SR) – UMMC Jekaterinburg (Rus.) 49:75 (16:19, 13:24, 10:8, 10:24) – prvý zápas 55:61, konečný stav série 0:2, na záverečný turnaj Final Eight postúpil UMMC Jekaterinburg

Zostava a body Košíc: McCrayová 15, Lawlessová 15 (3 trojky), Bojovičová 7, Vieruová 4, Kupčíková 0 (Jurčenková 4, Sverrisdóttirová 2, Čarnoká 2, Pedersenová 0)

Zostava a body Jekaterinburgu: Birdová 16, Grudová 10, Parkerová 10, Arťošinová 6, Linkevičienéová 5 (Nolanová 19, Horáková 7, Levčenková 1, Ambrosimovová 1)

TH: 7/5 – 13/9, fauly: 16 – 15, trojky: 4 – 6

I. polčas

Good angels

Košice mali úvod ako z rozprávky: po 76 sekundách hry viedli 7:0, trojka z rúk McCrayovej v 3. min znamenala dokonca vedenie 10:2.

Good Angels však trestuhodne rýchlo prišli o túto sľubnú východiskovú pozíciu. Najprv inkasovali 7-bodovú šnúru na 10:9, za stále priaznivého stavu 14:11 v 7. min dovolili súperkám nastrieľať šesť bodov v sérii a prišli o vedenie. V 11. min (18:19) prišiel ďalší vydarený úsek hostiek, ktoré znova 7-bodovou šnúrou odskočili na 26:18.

V druhej štvrtine urobilo ostrieľané družstvo UMMC výrazný krok k víťazstvu, dirigentka jeho hry Birdová mu dvojkou v 16. min zabezpečila prvý raz dvojciferný náskok 34:23. Ten potom hviezdne cudzinky vo farbách hosťujúcich „líšok“ utešene zvyšovali, 17-bodový rozdiel 41:24 svietil na tabuli na začiatku 18. minúty.

II. polčas

Košice si do druhého polčasu preniesli 14-bodové manko, čo sa už v priebehu tretej desaťminútovky ukázalo ako priveľké „sústo“. V 25. min zásluhou trojky Birdovej viedli hostky bezpečne 48:31. Good Angels z náskoku hostiek v závere tretej časti hry trochu ukrojili (39:51).

Bojovičová v úvode poslednej štvrtiny dvojkou znížila na 41:51, no 7-bodová šnúra Jekaterinburgu zakončená trojkou Nolanovej priniesla v 33. min vyslobodzujúci 17-bodový náskok favoritiek 58:41, ktorý v 34. min ďalšou úspešnou strelou spoza trojkového oblúka natiahla na rovných 20 bodov skvelá Birdová – 63:43.

Štefan Svitek (tréner Good Angels Košice): „Vedeli, sme že na nás čaká ťažký zápas, no začali sme ho dobre. Postupne však preberali iniciatívu hostky, spomedzi ktorých štyri hráčky nastrieľali dvojciferný počet bodov. O výsledku rozhodli aj výkony v obrane. V I. polčase mal navyše Jekaterinburg viac ako 60-percentnú úspešnosť streľby z hry.“

Algirdas Paulauskas (tréner UMMC Jekaterinburgu): „Nebol som spokojný s prvým stretnutím u nás, odohrali sme zlý duel. Uvedomovali sme si silu Košíc, no v druhom súboji sme predviedli podstatne lepší výkon. Nezachytili sme síce úvod, ale včas sme sa spamätali a doviedli zápas do víťazného konca.“

Danielle McCrayová (krídelníčka Good Angels Košice): „Som veľmi sklamaná z výsledku i výrazného rozdielu v konečnom skóre. Najmä po tom, akú prijateľnú prehru sme uhrali u súpera. V druhom súboji sme po úvodnej desaťminútovke prestali produkovať našu hru a nehrali sme zodpovedne v defenzíve, čo sa podpísalo pod výsledok.“

Hana Horáková (rozohrávačka UMMC Jekaterinburg): „Vôbec nás nedeprimovalo, že sme v úvode zaostávali za súperom 2:10. Rýchlo sme zvýšili obrátky aj pozornosť v obrane. Neteší ma, že som v Košiciach skončila tak rýchlo (po dvoch týždňoch „výpožičky“ z Jekaterinburgu, pozn.), no prijala som to ako fakt. Nevieme, s kým sa stretneme na záverečnom turnaji Final Eight, každopádne však myslíme na najvyššie umiestenie.“