Kosovské úrady pozastavili rekonštrukciu domu v Mitrovici spojeného s nacistickým kolaborantom

Wehrmacht, nacisti
Foto: ilustračné, Getty images

Úrady v Kosove v stredu pozastavili rekonštrukciu starej budovy pre spojitosť s albánskym predstaviteľom, ktorý bol počas druhej svetovej vojny notoricky známym nacistickým kolaborantom.

Projekt financovaný Európskou úniou a kosovským ministerstvom kultúry vyvolal kritiku Nemecka a viaceré obvinenia z antisemitizmu.

Históriu nechceli zatajovať

V spomenutom dome chceli po rekonštrukcii vytvoriť nové kultúrne centrum. „Jediným účelom obnovy tejto budovy bolo to, aby slúžila komunite a nie zatajovala históriu alebo rehabilitovala historickú osobnosť alebo historickú udalosť,“ uviedol minister kultúry Hajrulla Ceku.

Dom nachádzajúci sa v meste Mitrovica vlastnila počas druhej svetovej vojny rodina albánskeho ministra vnútra Xhafera Devu.

Toho desaťročia vinia zo spolupráce s nacistickým Nemeckom pri invázii do Kosova a Albánska a zo zosnovania protikomunistického masakru zo 4. februára 1944, pri ktorom v Albánsku zahynulo 86 ľudí.

Budova je kultúrnou pamiatkou

Budova nachádzajúca sa na zozname chránených kultúrnych pamiatok, ktorú v roku 1930 postavili rakúski architekti a robotníci, sa v priebehu rokov využívala ako administratívny objekt a postupne chátrala.

Projekt renovácie z nej mal urobiť priestor na podujatia a regionálne centrum na podporu medzikultúrneho dialógu a tolerancie.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Hajrulla CekuXhafer Deva