Kováci v prípade nedohody na ZP hrozia ďalšími nátlakmi

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Machyna
Predseda OZ Kovo Emil Machyna. Foto: SITA/Ján Grajciarík

BRATISLAVA 15. februára (WEBNOVINY) – Odborový zväz Kovo je pripravený pokračovať v ďalších nátlakových akciách v prípade, ak sa pracovná skupina pri ministerstve práce nedohodne na zmenách v Zákonníku práce (ZP). Po informatívnom mítingu so zamestnancami spoločnosti Volkswagen Slovakia to pre agentúru SITA uviedol šéf OZ Kovo Emil Machyna. „Veľká dohoda sa zrejme nechystá,“ skonštatoval. Základná organizácia odborového zväzu Kovo v spoločnosti Volkswagen Slovakia podľa Machynu zmeny v pracovnom kódexe odmieta, pričom nesúhlasí s oslabovaním práv odborov.

Zamestnávatelia a odborári sa s ministerstvom práce počas utorkového rokovania pracovnej skupiny k zmenám v Zákonníku práce (ZP) dohodli na tom, že posilnenie kolektívneho vyjednávania je dobrou cestou na spružnenie Zákonníka práce. Pre agentúru SITA to uviedla hovorkyňa rezortu práce a sociálnych vecí Slavomíra Sélešová. Sociálni partneri aj ministerstvo práce majú podľa nej záujem na tom, aby do pripomienkového konania smeroval návrh novely Zákonníka práce, na ktorom sa dohodnú všetky tri strany. Ďalšie rokovanie pracovnej skupiny k zmenám v Zákonníku práce sa podľa nej uskutoční 1. marca tohto roka.

Ako pre agentúru SITA uviedol viceprezident Konfederácie odborových zväzov SR Vladimír Mojš, pracovná skupina prerokovala len prvých 14 návrhov z celkového počtu 102 návrhov, ktoré predložilo ministerstvo práce a sociálnych vecí. Odborári podľa neho na rokovaní odmietli zámer diferencovať pracovnoprávne postavenie zamestnancov podľa výšky ich mzdy, či veľkosti podnikov, v ktorých pracujú. Negatívny postoj tiež podľa Mojša vyjadrili k všeobecnej možnosti dohodnúť v kolektívnej zmluve niektoré inštitúty inak, ako sú stanovené v Zákonníku práce. Ako upozornil, to by mohlo viesť k tomu, že by sa v niektorých prípadoch upravili pracovnoprávne nároky v kolektívnych zmluvách menej výhodne, ako sú určené v pracovnom kódexe. Viceprezident KOZ však pripúšťa diskusiu o tom, že pri niektorých konkrétnych pracovnoprávnych inštitútoch by sa úloha kolektívneho vyjednávania mohla posilniť.

KOZ prerušila protestné akcie proti pripravovaným zmenám v Zákonníku práce a vrátila sa k rokovaciemu stolu. Na minulotýždňovej tlačovej besede to po stretnutí Rady predsedov odborových zväzov s premiérkou Ivetou Radičovou uviedol prezident KOZ Miroslav Gazdík. „Dali sme prísľub, že 15. februára sa zúčastníme rokovania pracovnej skupiny na ministerstve práce, kde sociálnym partnerom predostrieme naše pohľady na novelu Zákonníka práce,“ povedal na tlačovej besede. V období od 15. februára do ukončenia Pripomienkového konania k návrhu novely Zákonníka práce odborári podľa Gazdíka protesty pozastavujú. S petičnou akciou k pracovnému kódexu však chcú odborári pokračovať. „Počkáme si, pozbierame podpisy a povieme predstaviteľom vlády, koľko ľudí je za zachovanie minimálnych štandardov v Zákonníku práce,“ uviedol. Ďalší postup v súvislosti s petíciou podľa neho bude závisieť od rozhodnutia orgánov KOZ.

Odborári podľa prezidenta KOZ vedia predstaviť, že by sa tzv. flexikonto zaviedlo do Zákonníka práce natrvalo. „Vieme diskutovať aj o návrhoch na úpravu pružného pracovného času,“ povedal Gazdík. Pripúšťajú tiež zmeny v domácej práci vo vzťahu k nadčasom. Gazdík si tiež vie predstaviť aj rozdielnu dĺžku výpovednej lehoty. „Bolo by asi nesprávne dať na jednu úroveň človeka, ktorý vo fabrike odrobil tridsať a viac rokov a mal by počas troch mesiacov opustiť túto firmu, je ďaleko viac traumatizovaný ako mladý človek, ktorý vo firme odrobil dva roky,“ uviedol. Odborári však majú problém s návrhom na odlišné postavenie zamestnávateľa podľa počtu zamestnancov vo vzťahu k výpovednej lehote a odstupnému. Nesúhlasia tiež s úpravami pracovných pomerov na určitý čas, ktoré sa v súčasnosti môžu zopakovať dvakrát počas dvoch rokov. „Je návrh počas troch rokov toto reťazenie trikrát,“ povedal. Zásadne odmietajú návrh na zrušenie súbehu výpovednej lehoty a odstupného, ako aj zvýšenie limitu týždenného pracovného času.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Emil MachynaVladimír Mojš