Na neformálnom samite v Granade vznikla medzi krajinami EÚ v súvislosti s nelegálnou migráciou zhoda na tom, že je potrebné sa viac zamerať na externé hranice. Uviedol to premiér Ľudovít Ódor, ktorý na samite diskutoval o migrácii a tiež o rozširovaní EÚ v budúcnosti.
Potreba vyhlásenie vojny prevádzačom
Ódor uviedol, že je zhoda na tom, aby sa viac pracovalo s krajinami, cez ktoré prechádzajú migranti, a že je potrebné vyhlásiť vojnu prevádzačom. To je podľa Ódora dôležité na zastavenie ich snáh ešte v zárodku.
Česko obnoví námatkové kontroly na hraniciach so Slovenskom, Ódor varuje pred kaskádovým efektom
„Európa je pomerne jednotná v tom, že musíme byť proti prevádzačstvu veľmi silní a musíme zničiť väčšinu sietí a ciest, kde fungujú,“ uviedol predseda vlády.
Dobrý kompromis
Ódor informoval, že menšia zhoda je vo vnútornom pohľade na migráciu, no väčšina krajín je solidárna v tom duchu, že je potrebné podporovať krajiny, ktoré chránia vonkajšie hranice, a to nielen slovne, ale niekedy aj finančne, pretože ide o celoeurópsky záujem.
Ódor pricestoval do Granady na samit európskych lídrov, diskutovať budú aj o rešpektovaní medzinárodného práva (foto)
„Ak nie sme ochotní nájsť celoeurópske riešenie a urobiť kompromisy a byť solidárni s ďalšími krajinami, dobehne nás to. Riešením bude len to, že schengen už nebude fungovať alebo mnohé krajiny budú vyňaté zo schengenu a stratíme veľkú výhodu, ktorou je cestovanie po celej Európe bez kontrol,“ vysvetlil premiér a doplnil, že všetky krajiny sú za to, aby Európska komisia v tejto súvislosti vyčlenila viac financií.
Podľa predsedu vlády sa však črtá dobrý kompromis, ktorý môže priniesť riešenia k tomu, aby bol boj s migráciou budúci rok úspešný. Migrácia podľa slov Ódora postupne klesá, keďže ide o sezónnu záležitosť.
Výrazné zníženie však Ódor predpokladá až v novembri, pričom budúci rok by mohla byť EÚ na neželanú migráciu už pripravená.