Slovensko obnoví kontroly na hranici s Maďarskom, obáva sa rastúcej nelegálnej migrácie

Polícia, cestná kontrola,
Foto: ilustračné, www.facebook.com
Tento článok pre vás načítala AI.
  • aktualizované 4. októbra 15:04

Od štvrtku 5. októbra od 7:00 budú príslušníci Policajného zboru a Ozbrojených síl SR nasadení na kontrolu hraničných prechodov s Maďarskom. Pôjde o námatkové, takzvané profilové kontroly, kde sa bude vyhodnocovať, aké dopravné prostriedky budú musieť byť najviac kontrolované, aby boli zachytení nelegálni migranti.

Popieranie princípu schengenského priestoru

Po rokovaní vlády to uviedol štátny tajomník ministerstva vnútra Martin Královič s tým, že tak museli vykonať po tom, ako Poľsko a Česko zaviedli kontroly na hraniciach so Slovenskom. Podľa Královiča je to popieranie princípu schengenského priestoru a voľného pohybu v rámci neho.

Ako Královič spresnil, ide o stráženie 35 hraničných prechodov. Výdavky, pri vychádzaní z počtu šesť policajtov v každom čas sú okolo štyroch miliónov mesačne, delené sú na ľudské náklady a technické vybavenie. Štátny tajomník doplnil, že sa stále vychádza z uznesenia vlády, ktorým sa vymedzilo na kontroly hraníc do 500 vojakov.

Desiatky až stovky policajtov

„Je pravda, že v posledných dňoch a týždňoch sa z tohto rámcu využívali skôr počty okolo 300 – 350. Čo sa týka policajtov, bavíme sa v desiatkach až v stovkách. Samozrejme, tie kapacity PZ nie sú také dostačujúce. Už teraz sú nejaké sťažnosti na to, že niekde hliadky prichádzajú pomalšie,“ informoval Královič.

Premiér Ľudovít Ódor pripomenul, že hermeticky uzavrieť hranicu nie je možné a je podľa neho potrebné zasiahnuť proti prevádzačstvu. Tok migrantov podľa neho zastaví až počasie, druhou možnosťou je, ak by bola schopná Európska komisia alebo Maďarsko lepšie ochrániť schengenskú hranicu.

Královič rovnako opäť zdôraznil. že riešenie problému tranzitnej migrácie je v lepšej ochrane vonkajších schengenských hraníc a v riešení opatrení v krajinách mimo schengenského priestoru.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Vláda SR