- aktualizované 20. januára 2022, 14:16
Miera evidovanej nezamestnanosti na Slovensku sa v decembri minulého roka medzimesačne zvýšila o 0,07 percentuálneho bodu na 5,90 percenta.
Ako na piatkovej tlačovej besede uviedol dočasne poverený minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak (Sme rodina), v zimných mesiacoch miera nezamestnanosti takmer každý rok stúpa.
Minulý rok vnímajú pozitívne
„Rok 2022 považujeme za úspešný rok,“ povedal. Miera nezamestnanosti podľa neho za celý minulý rok klesla o 0,86 percentuálneho bodu, čo predstavuje pokles o viac ako 22-tisíc uchádzačov o zamestnanie.
Šéf rezortu práce upozornil na to, že počas minulého roka Slovensko čelilo prílevu utečencov z Ukrajiny, vysokým cenám energií a vysokej inflácii.
Viac o téme: Energetická kríza
Nezamestnanosť klesla v 55 okresoch Slovenska, pod tromi percentami je ich osem
„Napriek tomu sme sa kontinuálne dostali o jeden level na lepšiu úroveň ako v roku 2021,“ povedal. Na úradoch práce je v súčasnosti 160-tisíc disponibilných uchádzačov o prácu, čo je podľa neho vzhľadom na ekonomické okolnosti „veľmi dobré číslo„. Počas minulého roka si podľa ministra práce našlo zamestnanie 122-tisíc ľudí, ktorí sa už do evidencie úradov práce nevrátili.
Dlhodobá nezamestnanosť má klesajúci trend
„Trh práce, chvalabohu, funguje,“ povedal. Pravdepodobnosť, že si ľudia nájdu prácu, je podľa Krajniaka veľmi vysoká. Upozornil tiež na to, že na Slovensku klesá počet dlhodobo nezamestnaných.
Nezamestnanosť na Slovensku podľa ministra Krajniaka prekonala dva podstatné míľniky
Na úradoch práce je pritom podľa Krajniaka stále dostatok voľných pracovných miest. V poslednom mesiaci minulého roka to bolo 81,7 tisíca voľných pracovných miest.
„Ešte stále mále veľkú rezervu, keď by aj v súvislosti s cenami energií, infláciou, či stratou odbytíšť nastali nejaké problémy, tak ľudia majú vysokú pravdepodobnosť, že sa budú môcť zamestnať,“ povedal.
Trh práce odolával výzvam
Hoci nárast nezamestnanosti na prelome rokov podľa analytika Slovenskej sporiteľne Mateja Horňáka nie je výnimočný kvôli rozloženiu sezónnych prác počas roka, v súčasnej situácii pôsobia v ekonomike aj iné tlaky.
Platy, kúpna sila, HDP aj nezamestnanosť. Ako je na tom Slovensko v porovnaní s Českom?
„Trh práce dlhé obdobie odolával výzvam vyplývajúcim z vojenskej invázie na Ukrajine, pomáhali mu najmä štátne opatrenia na ochranu zamestnanosti spolu s výrazným oživením v službách po takmer úplnom odstránení pandemických opatrení,“ uviedol.
Miera nezamestnanosti bude narastať
Aj v situácii vo firmách, a napokon aj v zamestnanosti, sa podľa Horňáka budú postupne prejavovať dopady zvýšených cien vstupov, utlmeného spotrebiteľského dopytu v dôsledku inflácie či spomalenia globálnej aktivity.
„Predpokladáme preto, že miera nezamestnanosti bude v tomto roku ešte narastať – hovoríme však o desatinách percentuálneho bodu. Výrazné vystrelenie nezamestnanosti smerom nahor v základnom scenári neočakávame,“ tvrdí.
Vlani evidovali úrady práce 37 nahlásených hromadných prepúšťaní, v roku 2021 to bolo 51, v roku 2020 išlo o 99 nahlásených hromadných prepúšťaní a v roku 2019 vykázali úrady práce 47 nahlásených hromadných prepúšťaní.