Karol III. bude v sobotu oficiálne vyhlásený za kráľa a obdobie smútku za kráľovnou Alžbetou II. potrvá dlhšie (foto)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Kráľovná Alžbeta II., úmrtie, kráľ Karol III.
Britský kráľ Karol III. cestuje do Londýna. Foto: SITA/AP
  • aktualizované 9. augusta 16:20

Britského kráľa Karola III. oficiálne vyhlásia za panovníka na stretnutí Nástupníckej rady (Accession Council, pozn. red.) v sobotu o 10:00 miestneho času v Paláci svätého Jakuba v Londýne.

Na svojej webstránke o tom informuje denník The Guardian s odvolaním sa na vyhlásenie Buckinghamského paláca.  Zástupcovia kráľovho doterajšieho sídla Clarence House neskôr potvrdili, že stretnutie po prvý raz v histórii odvysielajú v televízii.

Viac o téme: Úmrtie britskej kráľovnej Alžbety II.

O 11:00 bude nasledovať hlavné verejné vyhlásenie z balkóna paláca. Na poludnie bude nasledovať ďalšie vyhlásenie v Kráľovskej burze v londýnskom City. V nedeľu na poludnie zas vyhlásenie o nástupe následníka na trón prečítajú v Škótsku, Severnom Írsku a Walese.

Na uznanie nového panovníka budú od času hlavného vyhlásenia v Paláci svätého Jakuba až do jednej hodiny po vyhlásení v Škótsku, Severnom Írsku a Walese vlajky vyvesené úplne. Potom ich znova zvesia na pol žrde v rámci smútku za zosnulou kráľovnou Alžbetou II.

Dlhšie obdobie smútku

Nový britský kráľ v piatok opustil škótske sídlo Balmoral, kde vo štvrtok vo veku 96 rokov zomrela jeho matka a dlhoročná panovníčka Spojeného kráľovstva. Priletel späť do Londýna a po prvý raz ako panovník Spojeného kráľovstva prišiel do Buckinghamského paláca.

Pred ním sa zvítal s davom ľudí, ktorí prišli vzdať hold jeho zosnulej matke kráľovnej Alžbete II. a jemu. Z davu bolo počuť napríklad ľudí kričiacich „Boh ochraňuj kráľa“ a niektorí spievali hymnu, ktorá teraz nesie rovnaký názov. Očakáva sa, že sa kráľ stretne s premiérkou Liz Trussovou.

Kráľovná Alžbeta II., úmrtie, kráľ Karol III.
Britský kráľ Karol III. nastupuje do lietadla. Foto: SITA/AP

Karol III. zároveň požiadal o dlhšie obdobie smútku za svoju zosnulú matku a kráľovnú. Buckinghamský palác uviedol, že dátum pohrebu bude potvrdený „v primeranom čase“.

Následník trónu požiadal o dodržiavanie kráľovského smútku od tohto piatka po siedmy deň po pohrebe Alžbety II. Obdobie smútku budú podľa vyhlásenia Buckinghamského paláca dodržiavať členovia kráľovskej rodiny, ako aj ich zamestnanci a ďalší predstavitelia.

Oficiálne stretnutia budú zrušené a vlajky na kráľovských rezidenciách, vládnych budovách, v ozbrojených silách a na britských zastupiteľských úradoch v zámorí budú spustené na pol žrde.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Camilla vojvodkyňa z CornwalluKráľ Karol III.Kráľovná Alžbeta II.Liz Trussová