Kremeľ vyzbrojuje Rosgvardiu ťažkou technikou, považuje ju za kľúčovú organizáciu pre zaručenie bezpečnosti

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Rosgvardia, Ruská národná garda
Viktor Zolotov (v strede), veliteľ Rosgvardie, Ruskej národnej gardy, obklopený vojakmi. Foto: archívne, SITA/AP
Tento článok pre vás načítala AI.

Kremeľ „zdvojnásobuje“ poskytovanie ťažkej techniky Ruskej národnej garde Rosgvardia, keďže ju považuje za kľúčovú organizáciu pre zaručenie bezpečnosti režimu. V utorok to uviedlo britské ministerstvo obrany v aktualizácii správy o vývoji vojny na Ukrajine.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Britský rezort obrany poukazuje na to, že ruský vodca Vladimir Putin 4. augusta podpísal legislatívu, ktorá umožňuje poskytnutie ťažkých zbraní pre Rosgvardiu. Informuje o tom web Kyiv Independent.

Šéf Rosgvardie a bývalý ochrankár Putina Viktor Zolotov podľa britského ministerstva obrany už skôr navrhol, aby Ruskú národnú gardu vyzbrojili delostrelectvom a útočnými vrtuľníkmi.

Rosgvardia podľa Zolotova „vynikajúco“ konala počas krátkej vzbury žoldnierskej Wagnerovej skupiny proti ruskému vedeniu z 23. a 24. júna. Podľa britskej spravodajskej služby však „nie sú dôkazy, že Rosgvardia uskutočnila nejakú efektívnu akciu“ s cieľom potlačiť vzburu.

Rosgvardiu Putin vytvoril v roku 2016 prezidentským dekrétom a je samostatnou silou nezačlenenou do ruskej armády. Britské ministerstvo obrany odhaduje, že Rosgvardia má do 200-tisíc príslušníkov.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Vladimir Putin
Firmy a inštitúcie Britské ministerstvo obranyWagnerova skupina